پرسش و پاسخ 

پرسش

 • mahdi_davarpanahm

  هدایت الکتریکی آب یا همان سختی آب حتما باید صفر باشدو pHآب مقطربین چند تا چند باشد :که اب مقطر قابل مصرف باشد؟

  پاسخ به این پرسش

پاسخ های ارسالی برای این پرسش

 • انواع آب

  با سلام به شما بطورکلی اگر آب تولید شده دارای مشخصات استاندارد باشد خود به خود میزان PH آن هم قابل قبول خواهد بود. با این وجود شاید دادن شرح مختصری در مورد انواع آب مفید واقع گردد. همانطور یکه میدانید بر اساس خلوص آب ، آ ن را به سه یا 4 نوع تقسیم می کنند که موارد مصرف هرکدام از آنها نیز متفاوت است . سازمان های ی مختلفی بر اسا معیارهای خود این تقسیم بندی را انجام داده اند . که به نظرمن معیار های انجمن اندازه گیری مواد آمریکا یا (ASTM) کاملتر از حتی NCCLS است . بر اسا معیار این انجمن آب را به چهار نوع تقسیم میشود :---------- آب نوع اول : دارای این مشخصات است کل ماده حل شده در آب کمتر از 0.1 میلیگرم در لیتر است ، ، هدایت الکتریکی (همان پارامتری که مد نظر شما است ) حداکثر 0.06 micromhos است ، مقاومت الکتریکی آن حداقل 16.67 است و هیچ باکتری در یک ملی لیتر آن وجود ندارد . اندازه گیری PH در این نوع آب بی معنی است زیرا وارد کردن الکترود برای آندازه گیری PH باعث آلوده شدن آب می گردد . اما آب نوع دوم دارای مشخصات زیر می باشد : حدااکثر میزان ماده حل شده در آن 0.1 میلیگرم در لیتر است ،، حداکثر هدایت الکتریکی آن 1 micromhos است ،، حداقل مقاومت الکتریکی آن 1 است و حداکثر تعداد باکتری در یک ملی لیتر آن 10 عدد است.، اندازه گیری PH در این آب هم مانند آب نوع اول بی معنی است . در آب نوع سوم حداکثر مجاز ماده حل شده 1 میلی گرم در لیتر است ،، میزان هدایت الکتریکی آن حداکثر یک micromhos است ،، حداقل مقاومت الکتریکی آن هم 1 می باشد . میزان PH در این نوع آب باید بین 6.2 تا 7.5 باشد.. حداکثر تعداد باکتری هم در آن 100 باکتری در یک میلی لیتر است . در آب نوع چهارم حداکثر ماده حل شده در آب 2 میلی گرم در لیتر است ،، حداکتر هدایت الکتریکی آن 5 micromhos است ،، حدااقل مقاومت الکتریکی آن 0.2 می باشد و PH باید بین 5 تا 8 باشد . ........موارد استفاده انواع آب نیز به شرح زیر است آب نوع اول برای اندازه گیری عناصر کمیاب و مواد با غلظت های ناچیز ،، آب نوع دوم برای کار های روتین آزمایشگاه ،، آب نوع سوم برای رنگ آمیز یها و انگل شناسی ،، اب نوع چهارم برای آماده سازی محیط های کشت .

  ۱۳۹۱ چهارشنبه ۷ تير | 5 | shahram

  4 0
 • پاسخ

  هدایت الکتریکی آّب مقطر درجه 1باید زیر 1/. و برای درجه 2 باید زیر 1 باشد تا قابل قبول باشد.ضمنا ph بین 5تا 8 برای درجه 2 و3 قابل قبول است.

  ۱۳۹۱ شنبه ۱۰ تير | 3 | رسول

  2 0
 • مشخصات آب

  کیفیت نا‏مرغوب آب اثر نا‏مطلوبی بر نتایج آزمایشها دارد؛ از این رو تضمین کیفیت آب مصرفی در آزمایشگاه لازم و ضروری است. آب خالص به سه روش تهیه می‏گردد: 1- تقطیر: در این روش آب را می‏جوشانند و بخار آن را سرد می‏کنند. در این روش آهن، مننیزیم، کلسیم وهمچنین ارگانیسمها برداشته می‏شوند اما ناخالصی‏های فرار مانند دی اکسید کربن، کلر و آمونیاک جدا نمی‏شوند. آب بدست آمده از این روش درجه II یا III است. 2- دیونیزه کردن: در این روش آب از بین ستون‏های رزینی که حاوی ذرات باردار منفی و مثبت است عبور داده می‏شود. این ذرات با یونهای موجود در آب ترکیب شده و آب نهایی دیونیزه خواهد بود. مواد آلی و سایر مادی که قادر به یونیزه شدن نیستند برداشته نمی‏شوند. برای تهیه آب درجه I به این روش باید از فیلتر غشایی و شارکول فعال استفاده کنیم. 3- روش اسمز معکوس: آب تحت فشار را از غشای نیمه تراوا (معمولا استات سلولز) عبور می‏دهند. این غشا حدود 90% مواد جامد محلول، 98% نا‏خالصی‏های آلی و مواد غیرمحلول ارگانیسمهای میکروبی را جدا می‏سازد، قادر به جداسازی گازهای محلول نیست و فقط 10% جدا می‏کند. درجه بندی CLSI برای درجه‏بندی آب خالص در جدول زیر نشان داده شده است: فاکتور مورد کنترل آب درجه I آب درجه II آب درجه III PH در نظر گرفته نمی‏شود. 5-8 5-8 هدایت الکتریکی بر حسب میکرو زیمنس ۱/۰ 5 10 آلودگی میکروبی بر اساس CFU/ml 10 1000 در نظر گرفته نمی‏شود. موارد مصرف آب درجه I: تهیه محلول‏های استاندارد، بافر، حل کردن سرمهای کنترل و لیوفیلیزه، الکتروفورز، HPLC، عناصر کمیاب و کشت سلول موارد مصرف آب درجه II: آزمایشهای بیوشیمی، هماتولوژی، ایمنولوژی، میکروبیولوژی و سرولوژی موارد مصرف آب درجه III: تجزیه ادرار و مدفوع، شستشو و آب‏کشی وسایل شیشه‏ای، ساخت محیط کشت و بافت شناسی کنترل کیفی آب آزمایشگاه * تعیین هدایت یا مقاومت الکتریکی آب با استفاده از کنداکتومتر(هدایت سنج) میزان هدایت یا مقاومت الکتریکی آب انجام می‏گیرد که اندازه‏گیری هدایت آب بصورت هفتگی توصیه می‏گردد. میزان قابل قبول کمتر از 5 میکروزیمنس است. * اندازه‏گیری PH آب اندازه‏گیری PH آب بوسیله PHمتر و بصورت هفتگی باید انجام شود که میزان قابل قبول آن 5 تا 8 می‏باشد. * بررسی کشت میکروبی کشت میکروبی آب بصورت ماهانه و به روش Poor Plate بر روی محیطهای گرم منفی مثل EMB توصیه می‏گردد. میزان قابل قبول آن کمتر از 1000 کلنی در یک میلی‏لیتر CFU/ml می‏باشد.

  ۱۳۹۱ چهارشنبه ۱۴ تير | 3 | marand

  2 0
 • خنثی

  سلام تا جایی که بنده اطلاع دارم باید خنثی باشه بین 7 تا 7.5 موفق تر باشید

  ۱۳۹۱ سه شنبه ۶ تير | 2 | vesali

  2 0
 • وبلاگ علوم آزمایشگاهی TKLab.blogfa.com

  ا سلام شما میتونید کتاب کنترل کیفیت در آزمایشگاههای پزشکی دکتر فریده رضی و ... را از وبلاگ بنده دانلود کنید به صورت کامل توضیح داده شده است WWW.TKLab.blogfa.com

  ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۱ اسفند | 0 | tayyeb

  0 0