اولین خون مصنوعی در سال ۲۰۱۶ در رگ‌های انسان جاری می‌شود

۱۳۹۳ دوشنبه ۸ ارديبهشت 15:11 | oloom_az

نظرات : 0

 محققان انگلیسی اعلام کردند که اولین خون ساخته شده در آزمایشگاه در سال ۲۰۱۶ به بیماران تزریق می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، این خون مصنوعی با استفاده از گلبول‌های قرمز در آزمایشگاه تولید می‌شود. این پروژه توسط سازمان انتقال خون اسکاتلند برنامه‌ریزی شده است و تمام هزینه‌های آن به مبلغ 5/8 میلیون دلار را بنیاد خیریه ولکام تراست انگلیستامین می‌کند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، هر ساله حدود 107 میلیون واحد خون اهدا شده، جمع‌آوری می‌شود که این مقدار به هیچ عنوان جوابگوی نیاز بشر نیست.

محققانی از دانشگاه‌های کمبریج، بریستول، ادینبورگ، لافبورو و انتقال خون ایرلند در پروژه تولید خون آزمایشگاهی همکاری می‌کنند. ساخت خون مصنوعی به این روش با استفاده از سلول‌های بنیادی القا شده صورت می‌گیرد و در حال حاضر سلول‌های قرمز خون نوع O تولید شده است.

دلیل انتخاب گروه خونی O، امکان تزریق آن به همه گروه‌های خونی است.

در این روش ابتدا سلول‌های بنیادی به یک لایه میان‌پوستی و پس از آن به سلول‌های خونی تبدیل می‌شوند. این سلول‌ها پس از توسعه به سلول‌های قرمز مبدل می‌شوند و در نهایت هسته سلول به داخل‌شان تزریق می‌شود.

تحقیقات مشابهی در این زمینه در سراسر جهان صورت گرفته است ولی این اولین باریست که خونی مطابق با استانداردهای بدن انسان ساخته می‌شود. سلول‌های اولیه برای تولید خون، فیبروبلاست انسان است که پس از توسعه به سلول‌های بنیادی القا شده تبدیل می‌شود.

این سلول‌های بنیادی به مدت یک ماه در محیطی شبیه به مغز استخوان انسان کشت داده می‌شوند.

نتایج کامل این تحقیقات در The Telegraph منتشر شده است.      

نظرات

نظرات :