ژن درمانی منجر به تمیزی پوست برای دراز مدت می‌شود.

۱۳۹۳ جمعه ۳۰ خرداد 14:23 | amin.basiri

نظرات : 0

دانشمندان دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا به بررسی بیمار مبتلا به یک اختلال پوستی ژنتیکی مشهور به epidermolysis bullosa (EB) تقریبا هفت سال بعد از آنکه او تحت ژن درمانی به عنوان بخشی از آزمایشات بالینی قرار گرفته بود، پرداختند. این مطالعه نشان داد که تعداد کمی از سلول‌های بنیادی که به پای بیمار پیوند زده شده بود برای بازگرداندن عملکرد طبیعی پوست بدون ایجاد هرگونه عوارض جانبی کافی است. نویسنده ارشد این مطالعه دکتر میشل دلوکا از دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا در این خصوص می‌گوید: "این یافته‌ها راه را برای استفاده ایمن از سلول‌های بنیادی اپیدرم در آینده برای ترکیب سلول و ژن درمانی برای اپیدرمولیز تاولی (EB) و دیگر بیماری‌های پوستی ژنتیک هموار می‌کند." این مطالعه با عنوانLong-Term Stability and Safety of Transgenic Cultured Epidermal Stem Cells in Gene Therapy of Junctional EpidermolysisBullosa در مجله سلول‌های بنیادی منتشر شده است. بیماری پوستی EB بسیار دردناک است و باعث می‌شود پوست شکننده شود و به آسانی تاول بزند. این بیماری همچنین می‌تواند منجر به عفونت‌های مرگبار شود. از آنجا که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد روش‌های درمانی موجود بر کاهش علائم بیماری تمرکز دارند. به منظور بررسی ژن درمانی مبتنی بر سلول‌های بنیادی به عنوان درمان بالقوه، دکتر دلوکا و همکارانش فاز یک و دو آزمایش‌های بالینی را در دانشگاه مودنا راه‌اندازی کرده‌اند و بیماری مبتلا به EB را به نام کلودیو برای این کار مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران سلول‌های بنیادی را از پوست کف دست کلودیو گرفته و نقص ژنتیکی را در این سلول‌ها اصلاح کردند و سپس آنها را به قسمت فوقانی پاهای کلودیو پیوند زدند. در مطالعه‌ای جدید، دکتر دلوکا و تیمش مشاهده کردند که این درمان منجر به ترمیم طولانی مدت عملکرد طبیعی پوست می‌شود. نزدیک به هفت سال بعد، قسمت فوقانی پاهای کلودیو ظاهری طبیعی پیدا کردند، نشانی از تاول نداشتند و شواهدی از رشد تومور در آن وجود نداشت. شایان ذکر است که تعداد کمی از سلول‌های بنیادی پیوند زده شده برای بازسازی طولانی مدت پوست کافی بود. پژوهشگران در این مقاله نوشته‌اند که: "این داده‌ها نشان می‌دهد که اپیدرم تراریخته بازسازی شده کاملا کارآمد است و تقریبا از اپیدرم طبیعی غیر قابل تشخیص است، بیشترkeratinocyte های ترارسانی شده یاخته‌های موقتی هستند که یاخته‌های جدیدی را تکثیر می‌کنند و چند ماه پس از پیوند از بین رفته‌اند و اپیدرم بازسازی شده توسط تعداد دیگری از سلول‌های بنیادی تراریخته پیوند زده شده که دارای عمر زیاد هستند و مستقلا ساخته و تکثیر می شوند، پایدار شده‌اند." حتی اگر پوست کلودیو در این زمان تحت درمان 80 چرخه نوسازی قرار می‌گرفت، سلول‌های پیوندی بنیادی هنوز ویژگی‌های مولکولی سلول‌های پوست دست را حفظ می‌کرد و با ویژگی‌های سلول‌های پوست پا تطابق نمی‌یافت. دکتر دلوکا یاد آور شده است که: "این یافته نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی بالغ ابتدا به همان بافتی که در آنها به طور معمول اقامت داشتند تمایز می‌یابند و انعطاف‌پذیری کمی برای بازسازی بافت‌های دیگر دارند. این مسئله فرض شکل‌پذیری سلول‌های بنیادی بالغ را زیر سوال می‌برد و نیاز به دقت انتخاب نوع مناسب سلول‌های بنیادی برای ترمیم بافت‌های درمانی را یاد آور می‌شود."

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که چگونه ژن‌ها در شکل صورت تاثیر دارند.

۱۳۹۳ جمعه ۳۰ خرداد 14:20 | amin.basiri

نظرات : 0

  دانشمندان اقدام به مشخص کردن این مسئله کرده‌اند که چه چیزی باعث می‌شود مورفولوژی صورت تا این حد متمایز باشد. ژنتیک نقش مهمی در تشابه بین والدین و فرزندان آنها ایفا می‌کند، اما پژوهشگران به بررسی این مسئله می‌پردازند که چه چیزی در دی.ان.ای ما وجود دارد که باعث می‌شود خواهر برادران مخصوصا دوقلوهای همسان به یکدیگر شبیه باشند ولی از دیدگاه افراد غریبه متفاوت به نظر بیایند. پژوهشگران در بخش انرژی آزمایشگاه ملی لارنس برکلی آمریکا دریافتند که تقویت‌کننده‌های ژن (gene enhancers)، توالی‌های تنظیمی دی.ان.ای که باعث بیان و یا تقویت بیان یک ژن خاص می‌شوند، نقش اصلی را در توسعه جمجمه و صورت ایفا می‌کنند.به گفته اکسل ویسل، پژوهشگر ژنتیک بخش ژنومیکس آزمایشگاه برکلی که رهبری این پژوهش را نیز برعهده دارد، "نتایج پژوهش‌های ما نشان می‌دهد که به احتمال زیاد هزاران عدد از این تقویت‌کننده‌های ژن (gene enhancers) در ژنوم انسان وجود دارد که به نوعی در توسعه جمجمه و صورت دخیل هستند." پیشتر، پژوهشی که توسط ویسل و همکارانش انجام شده بود، آنها نقشه تقویت‌کننده‌های ژن در قلب، مغز و سایر ارگان‌ها را پیاده کردند و ثابت کردند که تقویت‌کننده‌های ژن می‌توانند تا صدها و یا هزاران جفت باز دورتر از ناحیه رمز کننده ژن قرارداشته همچنان در کنترل و تنظیم بیان ژن دخیل باشند. ویسل و یک تیم چند ملیتی از همکارانش برای اینکه دریابند که آیا تقویت‌کننده‌های ژن از همان راه دور بر روی توسعه جمجمه و صورت تاثیر دارند، بر روی موش تراریخته مطالعه کردند. پژوهشگران بیش از 4000 توالی‌ تقویت‌کننده را شناسایی کردند که در تنظیم دقیق بیان ژن‌های شکل‌گیری صورت و جمجمه فعال هستند و نقشه‌های گسترده ژنوم این تقویت‌کننده‌ها را توسط مشخص کردن موقعیت آنها در ژنوم موش تهیه کردند.  پژوهشگران همچنین جزئیات فعالیت حدود 200 تا از این تقویت‌کننده‌های ژن‌ را بررسی و سه تا از آنها را حذف کردند. بیشترتوالی‌های تقویت‌کننده که شناسایی شده و جایگاه آنها بر روی نقشه ژنتیک تعیین شده بود حداقل تا حدی بین انسان و موش مشترک هستند و بسیاری از آنها در نواحی کروموزومی انسان قرار دارند که در ارتباط با مورفولوژی طبیعی صورت و یا نقص هنگام تولد جمجمه و صورت هستند. ویسل در این خصوص می‌گوید: "داشتن دانش در مورد وجود این تقویت‌کننده‌ها که همانند ژن‌ها از والدین به فرزندان آنها به ارث می‌رسد، دانستن موقعیت دقیق آنها در ژنوم انسان و شناخت الگوی کلی فعالیت آنها در توسعه جمجمه و صورت باید درک بهتری از ارتباط بین ژنتیک و مورفولوژی جمجمه و صورت را تسهیل کند." ویسل همچنین گفت: "نتایجی که ما بدست آورده‌ایم فرصتی را برای دانشمندان ژنتیک انسانی فراهم می‌آورد که به دنبال جهش‌هایی به ویژه در تقویت‌کننده‌ها باشند، که ممکن است نقش مهمی در نقائص هنگام تولد داشته باشند. این امر به نوبه خود ممکن است به توسعه بهتر روش‌های تشخیصی و درمانی منجر شود. "

برنج تراریخته می‌تواند با اسهال مبارزه کند.

۱۳۹۳ جمعه ۳۰ خرداد 14:16 | amin.basiri

نظرات : 0

یک گونه برنج تراریخته با تولید نوعی آنتی‌بادی به موش در مبارزه با روتاویروس کمک می‌کند. بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات بالینی، برنج تراریخته می‌تواند به محافظت از کودکان و ایمنی به ‌خطر افتاده از بیماری اسهال کمک کند. سالانه بیش از 600 هزار کودک از عفونت روتاویروس جان خود را از دست می‌دهند. پژوهشگران می‌گویند که برنج در نهایت می‌تواند مکمل واکسن موجود و درمان‌های دیگر برای کاهش میزان مرگ و میر مرتبط با روتاویروس باشد. برای تولید برنجی که توانایی مبارزه با این ویروس را داشته باشد، پژوهشگران ژنی را از llamas با نام MucoRice-ARP1 به منظور به دست آوردن گیاهانی با قابلیت تولید بخشی کلیدی از آنتی‌بادی که بتواند روتاویروس را مورد هدف قرار دهد، منتقل کردند. این قطعه آنتی‌بادی در فرآیند هضم زنده می‌ماند و درنتیجه تجویز خوراکی آن امکان‌پذیر است. پژوهشگران این محصول را بر روی موش مورد آزمایش قرار دادند و قبل از تلقیح حیوانات با روتاویروس به آنها آب مخلوط با پودر برنج دادند. موش‌هایی که آب برنج تراریخته را دریافت کرده بودند اسهال و بار ویروسی کمتری نسبت به آنهایی که این درمان را دریافت نکرده بودند، داشتند.در حال حاضر دو واکسن برای روتاویروس در دسترس است اما آنها نسبتا کم اثر هستند احتمالا به دلیل اینکه آنها به خوبی در افرادی که سیستم ایمنی آنها به خطر بیافتد، عمل نمی‌کنند. پژوهشگران نشان دادند که این برنج تراریخته می‌تواند مکمل واکسن باشد و از نقص ایمنی و همچنین از نوزادانی که به شدت در معرض خطر بیماری اسهال قرار دارند، محافظت کند.      

پیشرفت در تولید برگ مصنوعی

۱۳۹۳ جمعه ۳۰ خرداد 6:55 | amin.basiri

نظرات : 0

 

کاری که طبیعت بدون زحمت از طریق فتوسنتز انجام می‌دهد، برای دانشمندانی که سعی می‌کنند آنرا با عنوان برگ مصنوعی شبیه‌سازی کنند کاری بس دشوار است. در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های مهمی در این زمینه صورت گرفته است، ولی هنوز برگ مصنوعی آنقدر ناکارآمد است که ارزش پیگیری در مقیاس بزرگ را نداشته است. پژوهشگران دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را در جهت تکمیل برگ مصنوعی کارآمد گزارش کرده‌اند.

Photo: ASU  

توضیح شکل: مرکز عملکرد مصنوعی فتوسنتز مشتمل بر رله‌های (تقویت‌کننده‌های) الکترونی (زرد) الهام گرفته از جهان زیستی است که برخی از جنبه‌های فتوسنتز را تقلید می‌کنند.

گیاهان در گرفتن دی اکسید کربن از هوا و تبدیل آن به زیست‌توده (بیوماس) با استفاده از نور به عنوان منبع انرژی، بسیار کارآمد هستند. چیزی که دانشمندان به آن خیلی علاقه‌مندند، استفاده از فرآیند فتوسنتز مصنوعی برای شکستن آب به مولکول‌های تشکیل‌دهنده آن یعنی هیدروژن و اکسیژن است. هیدروژن یکی از سوخت‌های مهم است که به راحتی قابل مصرف بوده ولی تنها مشکل، تولید آن است. اقتصاد هیدروژنی، برنامه‌ای است که جهانی را تجسم می‌کند که نیازهای انرژی توسط هیدروژن که سوختی ارزان و پاک است، تامین می‌شود. جهان نیازمند منبع سوختی تجدیدپذیری است که به طور گسترده‌ای توزیع شده، فراوان، ارزان و سازگار با محیط زیست باشد.   

برگ مصنوعی  

مسئله مهم اینست که همانطور که دانشمندان چند دهه پیش فهمیده بودند، تقلید از فتوسنتز در کل خیلی سخت تر از آن است که به نظر می‌رسد. پژوهشگران با نگاه دقیق‌تر به طبیعت فهمیدند که چگونه طبیعت بر مشکل مربوط به فرآیند فتوسنتز، که در آن آب برای تولید اکسیژن اکسیده می‌شود، غلبه می‌کند. توماس مور پروفسور شیمی از دانشگاه آریزونا در این خصوص می‌گوید: " برگ‌های مصنوعی ما در ابتدا به خوبی کار نمی‌کردند و ما مطالعات تشخیصی را بر روی این مسئله که چرا تعامل موثری بین واکنش سریع شیمیایی و واکنش کند شیمیایی وجود ندارد، ادامه دادیم. واکنش سریع، مرحله‌ای است که انرژی نوری به انرژی شیمیایی تبدیل می‌شود و واکنش کند، مرحله‌ای است که از انرژی شیمیایی برای تبدیل آب به عناصر آن یعنی هیدروژن و اکسیژن استفاده می‌شود".

مور افزود: "با بررسی جزئیات متوجه شدیم که طبیعت از یک مرحله میانی استفاده می‌کند. این مرحله میانی شامل یک رله برای الکترون‌ها است که در آن نیمی از رله با واکنش سریع به روشی بهینه برای تامین آن تعامل دارد و نیم دیگر از رله زمان کافی برای انجام واکنش کند اکسیداسیون آب را به روشی کارآمد، دارد".

با استفاده از این یافته جدید، پژوهشگران رله‌ای مصنوعی را بر اساس همتای طبیعی آن طراحی کردند و با پیشرفت بزرگی در این راه مواجه شدند. روش‌های کریستالوگرافی اشعه X و اسپکتروسکوپی تشدید نوری و مغناطیسی برای تعیین و تشخیص تعامل انجام شده بین الکترون‌ها و پروتون‌های مشارکت‌کننده در رله، مورد استفاده قرار گرفتند. نظریه‌ای نسبتا قوی در مورد مکانیزم انتقال پروتون به همراه الکترون وجود دارد؛ با این کار نظری که آنها را هدایت می‌کرد و داده‌های تجربی در دست، دانشمندان آریزونا یک ساختار منحصر به فرد از رله را شناسایی کردند. این ساختار یک پیوند کوچک و غیرطبیعی بین اتم هیدروژن و اتم نیتروژن بود که عملکرد درست رله را تسهیل می‌کرد. آنها همچنین ویژگی‌های ظریف مغناطیسی را از ساختار الکترونی رله مصنوعی شناسایی کردند که منعکس‌کننده ویژگی‌هایی بودند که در سیستم‌های طبیعی یافت می‌شدند. در حال حاضر نه تنها سیستم مصنوعی بهبود یافته است بلکه تیم پژوهشی عملکرد سیستم طبیعی را بهتر درک کرده‌اند. این مسئله از آنجاکه دانشمندان روش برگ مصنوعی را برای مهار پایدار انرژی خورشیدی مورد نیاز برای فراهم کردن غذا، سوخت و فیبر بهبود بخشیدند و همچنین از آنجاکه نیازهای انسان رو به افزایش است، در آینده بسیار مهم خواهد بود.    

پژوهشگران موفق به تولید لباس از شکر شدند.

۱۳۹۳ جمعه ۳۰ خرداد 6:47 | amin.basiri

نظرات : 0

  در آینده لباس‌هایی که می‌پوشید می‌توانند از شکر ساخته شده باشند. پژوهشگران موسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی (IBN) یک فرآیند شیمیایی جدید را کشف کرده‌اند که می‌تواند شکر را به طور مستقیم به اسید آدیپیک تبدیل کند. اسید آدیپیک (Adipic acid) یک ماده مهم شیمیایی مورد استفاده برای تولید نایلون برای پوشاک و دیگر محصولات روزمره مانند فرش، طناب و برس‌های مسواک است. از نظر تجاری اسید آدیپیک از مواد شیمیایی مبتنی بر نفت از طریق فرآیند اکسیداسیون اسید نیتریک تولید می‌شود که مقدار زیادی اکسید نیتروژن منتشر می‌کندکه یک گاز اصلی گلخانه‌ای است و باعث گرم شدن کره زمین می‌شود. استاد جکی یانگ، مدیر اجرایی IBN در این خصوص گفت: "در مواجهه با افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی بر اثر استفاده از سوخت‌های فسیلی و کاهش منابع طبیعی، نیاز رو به رشدی برای یک منبع تجدیدپذیر برای تولید انرژی و مواد شیمیایی وجود دارد. ما راه‌حلی پایدار و سازگار با محیط‌زیست را برای تبدیل شکر به اسید آدیپیک از طریق فناوری به ثبت رسیده‌ای طراحی کرده‌ایم که شامل فرآیند کاتالیزوری است"  پروتکل کاتالیزوری شیمیایی جدید که توسط IBN طراحی شده، ساده، کارآمد و سازگار با محیط زیست است. برای تبدیل اسید موکیک به اسید آدیپیک، واکنش هدف، deoxydehydration است که طی این واکنش اکسیژن و آب به طور همزمان با کاهش و از دست دادن آب حذف خواهند شد. پژوهشگران دریافتند که با ترکیب واکنش deoxydehydration و واکنش انتقال hydrogenation (با اضافه کردن الکل حلال) در یک راکتور، آنها می‌توانند به مقدار زیادی از اسید آدیپیک به میزان 99 درصد دستیابند. پروتکل‌های موجود تنها می‌توانند به عملکرد 60 درصد دست یابند. این یافته به تازگی در نسخه بین‌المللی مجله پیشرو در شیمی به نام AngewandteChemie منتشر شده است. بودجه این کار توسط شورای مهندسی و علوم مرکزA*STARبرای توسعه مواد شیمیایی از زیست‌توده تامین شده بود. دکتر یوگن ژانگ، رهبر گروه IBN در شیمی سبز و انرژی می‌گوید: "این کار پتانسیل فوق‌العاده‌ای را از توسعه اسید آدیپیک زیستی نشان داده است. ما از اینکه پروتکل جدید ما می‌تواند به طور کارآمدی باعث تبدیل شکر به اسید آدیپیک شود و این روش ما را یک قدم به تجاری‌سازی نزدیک کرده است، هیجانزده هستیم. برای تکمیل این فناوری سبز ما در حال حاضر بر روی استفاده از زیست‌توده خام به عنوان ماده اولیه کار می‌کنیم" . همچنین این گروه پژوهشی به سرپرستی ژانگ قصد دارند از این فناوری با حق انحصاری برای تبدیل دیگر واسطه‌های شیمیایی با ارزش مانند 5-hydroxymethylfurfural (HMF) و furfuraldicarboxylic acid (FDCA) از شکر استفاده کنند. گفتنی است که HMF ماده شیمیایی پلت‌فرم مهمی است که می‌تواند به سوخت‌های زیستی و بیوشیمیایی تبدیل شود و FDCA را می‌توان برای ساخت پلاستیک و پلی‌استر مورد استفاده قرار داد. موسسه IBN به دنبال همکاری‌های صنعتی برای تجاری‌سازی نمونه کارهای خود از فناوری سبز است.