دختری با نگاه وارونه

۱۳۹۲ جمعه ۹ فروردين 15:28 | farhad

نظرات : 0

دختر صربستانی همه‌‌چیز را وارونه می‌بیند. بوژانا دانیلوویچ 25ساله در حالی فارغ التحصیل رشته اقتصاد است که تا به حال تمام کتاب‌ها را وارونه می‌خوانده است. متخصصان دانشگاه هاروارد پس از آزمایش‌های گوناگون روی مغز این دختر به این نتیجه رسیدند که وی مبتلا به سندروم نادری با نام علمیspatial orientation phenomenon است. کسی که به این سندروم مبتلا شود، چشم‌هایش درست کار می‌کند اما مغز برای پردازش درست آنچه عصب‌های چشم مخابره می‌کند مشکل دارد.

نقاشی‌هایی از طلا با الهام از نورون‌ها

۱۳۹۲ جمعه ۹ فروردين 15:26 | farhad

نظرات : 0

  عصب‌شناسی پس از اتمام دوران دکترایش در دانشگاه پن،‌به عنوان هدیه برای خود خریداری کرد،‌هدیه‌ای که تغییری بزرگ در زندگی و یایجاد کرده و وی را از جهان دانش به آرامش و هنر کشاند. نورون ماکی-ای دان هیچ توضیح علمی و نورونی برای این نقاشی خود از عصبی تخیلی ندارد بر اساس گزارش وایرد، گرگ دان عصب‌شناس آمریکایی که اکنون به یک هنرمند تمام وقت تبدیل شده، تحت تاثیر زیبایی که در دوران دانشجویی‌اش از عصب‌ها دیده بود، به رنگ‌پردازی و نقاشی از آنها پرداخت. آنچه وی از عصبها در زیر میکروسکوپ دیده و به ثبت رسانده‌است به نقاشی‌های رولی پیچیده شده به دور ساقه بامبو و دیگر انواع هنرهای آسیایی شباهت دارد از این رو وی تصمیم گرفت به شیوه ای مشابه به نقاشی نورون‌ها بپردازد. وی برای ترسیم این نقاشی‌ها از قلم‌موهای سنتی و تکنیک‌های ابداعی خود از قبیل فوت کردن یک قطره جوهر بر روی کاغذ استفاده می‌کرد. به این‌شکل جوهر به همان‌شکلی بر روی کاغذ پخش می‌شود که نورونها درون بدن رشد می‌کنند. به گفته دان، نورون‌ها و جوهر به شکلی مشابه و به واسطه نیروی طبیعی شاخه‌های متعددی را در مسیرهایی میکروسکوپی که توان عبور از آن را داشته باشند، از خود ایجاد می‌کنند. آثار نقاشی وی درمیان عصب‌شناسان، دانشمندان علوم اعصاب و دیگر متخصصان مرتبط با مغز بسیار محبوب است. آثاری که در این مجموعه دیده می‌شوند،‌آثاری تخیلی هستند که تماما از دانش "دان" از آناتومی اعصاب الهام گرفته شده‌اند.

مغز انسان، موش‌ها را باهوشتر می‌کند

۱۳۹۲ جمعه ۹ فروردين 15:25 | farhad

نظرات : 0

  نتیجه مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد تزریق سلول‌های مغز انسان با نام گلیال به مغز موش نوزاد منجر به افزایش هوش و تقویت حافطه این جاندار می‌شود. بر اساس گزارش نیوساینتیست، موش‌هایی که مغز آنها با کمک سلولهای مغزی انسان بهبود یافته نسبت به موش‌های عادی با سرعتی بالاتر مسیر خود را در میان مارپیچ‌ها پیدا می‌کنند و آگاهی بیشتری نسبت به خطرهای موجود از خود نشان می‌دهند. سلول‌های مغزی گلیال سلول هایی هستند که در علوم مغزی چندان مورد توجه قرار نگرفته و نادیده گرفته شده‌اند و بیشترین توجه‌ها همواره بر روی نورونها بوده‌است. اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که تکامل سلول‌های گلیال در تکامل هوش و نبوغ انسان قدمی مهم و کلیدی به شمار می‌رفته است. نتایج این تحقیق سوالهای جدید جالب توجهی را درباره مغز انسان و اخلاقی بودن به‌وجود آوردن یک موش ابرهوشمند برای دانشمندان به‌وجود آورده است.

سکن مغزی نشان می‌دهد به چه کسی فکر می‌کنید

۱۳۹۲ جمعه ۹ فروردين 15:24 | farhad

نظرات : 0

  دانشمندان برای اولین‌بار موفق شده‌اند با استفاده از اسکن مغزی دریابند فرد درحال فکر‌کردن به چه شخصی است،‌تکنیکی که در آینده می‌تواند در تشخیص و درمان بیماری اوتیسم و دیگر اختلالات تعاملات اجتماعی کاربرد داشته باشد. بر اساس گزارش لایو‌ساینس، محققان دانشگاه کرنل با انجام چند آزمایش موفق به انجام این‌کار شدند. این محققان ابتدا مشخصات چهار گروه شخصیت تخیلی را به 19 داوطلب دادند که هریک از این شخصیت‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را داشتند، نیمی از آنها شخصیت‌هایی همراه و خوشایند بودند و و نیمی دیگر از آنها به عنوان افرادی ناخوشایند و سرد و خشک معرفی شدند. نیمی از این شخصیت‌ها افرادی برونگرا و دوست‌داشتنی بودند و گروهی دیگر افرادی ترسو و درونگرا. این شخصیت‌ها همچنین از اسامی معمول و محبوب برخوردار بوده و جنسیت آنها با جنسیت داوطلبان همخوانی داشت. محققان سپس از داوطلبان درباره رفتارهای اجتماعی این شخصیت‌ها سوالاتی پرسیدند و درحین پرسش مغز داوطلبان را اسکن کردند. نتایج اسکن‌ها نشان داد هریک‌از این شخصیت‌ها با الگویی خاص از فعالیت مغزی در بخش میانی و جلویی مغز در ارتباط است، بخشی از مغز که به انسان در استنتاج صفات دیگران کمک می‌کند. بر همین اساس محققان توانستند شخصیتی که داوطلب به آن فکر می‌کرد را بیابند. به گفته محققان،‌این پدیده زمانی شگفت‌انگیز‌تر می‌شود که انسان به تمامی افرادی که در طول زندگی‌اش ملاقات کرده فکر می‌کند. هریک از این افراد تصویری منحصر‌ به فرد را در مغز از خود به جا می‌گذارند.

شکل مغز، گرایشات سیاسی را تعیین می‌کند

۱۳۹۲ جمعه ۹ فروردين 15:23 | farhad

نظرات : 0

پژوهشگران دریافته‌اند که تفاوت افراد در جهت‌گیری‌های سیاسی با تفاوت‌های موجود در ساختار مغز آنها ارتباط دارد به گزارش ایسنا، به گفته محققان دانشگاه لندن افرادی که خود را لیبرال می‌نامند از قشر قدامی کمربندی بزرگ‌تر و طرفداران حزب محافظه‌کار از بادامه مغزی بزرگ‌تری برخوردارند. به گفته محققان لندن، بر اساس اطلاعات موجود در مورد عملکرد این بخش‌های مغز، تفاوت‌های ساختاری با گزارش‌های روانشناسی موجود در مورد توانایی بیشتر افراد لیبرال در کنار آمدن با موقعیت‌های متناقض و همچنین قابلیت بالای محافظه‌کاران در شناسایی خطر، سازگار است. دانشمندان پیش از این برخی از صفات روحی افراد را به عنوان پیش‌بینی کننده جهت‌گیری سیاسی آنها شناسایی کرده بودند و اکنون این دانشمندان به پیوند این صفات شخصیتی با ساختار خاص مغزی پرداخته‌اند. گزارش‌های بسیاری نشان داده که افراد متمایل به حزب محافظه‌کار در آمریکا در مقابله با یک مساله نامعلوم نسبت به خطر، تهدید یا نگرانی، از حساسیت بیشتری برخوردارند. درحالی  که لیبرال‌ها بیشتر علاقه‌مند به تجربیات جدید هستند. به گفته دانشمندان هنوز نمی‌توان به یقین گفت که کدام بخش ابتدا به وجود آمده‌اند. ممکن است که ساختار مغز در زندگی جنینی ساخته نشده بلکه در طول زمان و با تجربیات مختلف شکل گرفته باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد در طول زندگی تغییر در عقاید خود را تجربه کرده‌اند. مطمئنا ساختار مغز تنها برای افراد با عقاید محافظه‌کارانه یا لیبرال نبوده و بُعدهای سیاسی دیگری را نیز در بر می‌گیرد. همچنین محققان معتقدند که احتمالا ساختار مغزی می‌تواند نشانگر این مساله باشد که چرا برخی از افراد تمایلی به سیاست ندارند. تمام این تمایلات ممکن است با خصوصیات شخصیتی ما و شیوه چیدمان مغزی ما در ارتباط باشند. البته این محققان اظهار کردند احتمال این که جهت‌گیری‌های سیاسی افراد به طور مستقیم با این مناطق مغزی کدگذاری شده باشند بسیار کم است و باید تحقیقات بیشتری برای دریافت ارتباط این ساختارهای مغزی و به وجود آمدن نگرش سیاسی انجام شود.