چیپس وسرطان

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۷ آذر 19:13 | hoss

نظرات : 0

ماده ي ‌سمي آكريلاميد (ACRYLAMIDE) ، موجود درسيب زميني سرخ كرده و چيپس منجر به مرگ مي‌شود. آكريلاميد با تضعيف سيستم ايمني بدن، ابتلا به‌بيماري‌هاي عفوني و سرطان را افزايش مي‌دهد. عوارض عصبي اين سم شامل اختلال در هوشياري ، ضعف، تحريك پذيري و تغييرات رفتاري است. اختلالات باروري همچون  تغيير در رفتارهاي جنسي، ناباروري و سقط ، تحريك و قرمزي پوست و نيز قرمزي چشم‌ها و عفوت‌هاي چشمي از ديگر عوارض آكريلاميد مي باشد بنابراين تا جايي که ممکن است از خوردن سيب زميني سرخ كرده و چيپس پرهيز کنيد اما اگر نتوانستيد در برابر نخوردن اين مواد غذايي مقاومت کنيد، براي كاهش آكريلاميد در سيب زميني سرخ كرده و چيپس،  اين موارد را به خاطر بسپاريد: * سيب زميني را هيچگاه در يخچال نگهداري نکنيد. * بايد از سرخ كردن سيب زميني‌هاي لک ‌دار خودداري كنيد و آن را در حرارت كم و مدت زمان كوتاه سرخ كنيد. * قبل از استفاده و پخت سيب زميني، آن را پوست کنده و لااقل به مدت يک ساعت در آب قرار دهيد. قرار دادن سيب زميني در آب قبل از سرخ كردن ، قند موجود در سيب زميني را جذب كرده و به‌ اين ترتيب امكان تشكيل آكريلاميد كاهش مي‌يابد. * اگر سيب زميني را در آب نگذاشتيد،آن را قبل از سرخ کردن آب پز کنيد. سيب زميني آب پز شده در هنگام سرخ کردن آکريلاميد کمتري توليد مي کند. * استفاده از روغن جامد به جاي روغن مايع، به دليل جلوگيري از داغ  شدن بيش از حد روغن و اکسيداسيون سريع آن، در كاهش توليد آكريلاميد موثر است. يك سري مواد غذايي مانندگوشت قرمز، ماهي، شير، پنير، ماكاروني،  برنج، سبزيجات و انواع ميوه‌ها آکريلاميد ندارند و حتي درصورت سرخ شدن نيز آكريلاميد توليد نمي‌كنند. براي همين سعي کنيد که در برنامه ي غذايي روزانه ي خود بيشتر  از اينگونه مواد غذايي استفاده کنيد. کارشناسان توصيه‎ مي‎ کـننـد بــا مصـرف‎ ميوه‎‎ و سبزي‎‎ در وعده‌هاي غذايي خود،‎ ضـرر اين‎ ماده‎ سرطان‎ زا را تعديل‎ کنيد.

گوجه فرنگی

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۷ آذر 19:10 | hoss

نظرات : 0

گوجه ‌فرنگي: گوجه ‌فرنگي از جمله سبزي‌ هاي بسيار پر ارزش محسوب مي ‌شود که به ‌صورت خام در انواع سالادها و ساندويچ‌ها، و به ‌صورت پخته در انواع خوراک ‌ها و خورش‌ها، به صورت کباب شده يا به ‌صورت رب و سس کچاپ قابليت مصرف دارد. گوجه ‌فرنگي با دارا بودن "ليکوپن" از جمله مواد بازدارنده از بروز سرطان‌هاي پروستات، دستگاه گوارش و دهانه ‌ي رحم تلقي مي‌ شود. همچنين اثر حفاظتي آن در جلوگيري از حمله‌هاي قلبي نيز به اثبات  رسيده است. در يک مطالعه‌ ي تحقيقاتي مشاهده شد افرادي که در تغذيه ‌ي روزانه‌ ي  خود از گوجه ‌فرنگي و فرآورده‌هاي آن استفاده‌ ي بهينه به عمل آورده بودند،  در مقايسه با گروه شاهد که ميل و رغبتي به مصرف گوجه ‌فرنگي نداشته و از مصرف آن خودداري نموده بودند، 50 درصد کمتر به بيماري‌ هاي قلبي  دچار گرديده‌اند. بنابراين مصرف اين ماده ‌ي غذايي به هر شکل و صورتي توصيه مي ‌شود.  

چند نكته مهم

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۷ آذر 19:7 | hoss

نظرات : 0

جدول مدت زمان نگهداري مواد غذايي منجمد در فريزر: ۱-ميوه ها و سبزي ها 8 تا 12 ماه ۲-گوشت ماکيان 6 تا 9 ماه ۳-انواع ماهي به جز تن 3 تا 6 ماه ۴-گوشت قرمز خرد شده يا چرخ کرده 3 تا 4 ماه ۵-گوشت فرآوري شده مثل سوسيس و کالباس و گوشت نمک سود 1 تا 2 ماه  

..:::: نوشیدنی‌های شیرین خطر ابتلا به نقرس را افزایش می‌دهند ::::..

۱۳۹۲ شنبه ۳۰ شهريور 14:5 | hoss

نظرات : 0

محققان دو نوع ژن به نام‌های« Jekyll and Hyde » را در انسان کشف کرده‌اند که با مصرف نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهند. پژوهش توسط دانشمندان دانشگاه اوکلند نشان داده است نوشیدنی‌های شیرین ممکن است خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهند. نقرس یک بیماری شایع و ناتوان‌کننده ورم و آماس مفصل است. مطالعه منتشر شده در مجله بین‌المللی بیماری‌های روماتولوژی نشان می‌دهد نوعی از ژن SLC2A9 به انتقال اسید اوریک از طریق جریان خون و تسهیل دفع از طریق کلیه کمک می‌کند، اما با مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین، شکر باعث افزایش اسید اوریک در خون می‌شود که با دفع اسید اوریک از کلیه تداخل ایجاد می‌کند. دانشمندان همچنین با مطالعه در افرادی که در هر وعده 300ml در روز نوشیدنی‌های شیرین مصرف می‌کردند دریافتند نقرس در این افراد 13 درصد افزایش یافته است.

..:::: آب درون بطری پلاستیکی و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه ::::..

۱۳۹۲ شنبه ۳۰ شهريور 14:2 | hoss

نظرات : 0

تصور بسیاری از افراد این است که آب موجود در درون بطری تازه‌تر و بهتر است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد ماده شیمیایی اتیلن دی کلراید( EDCs) موجود در آب درون بطری موجب اختلال در غدد درون‌ریز بدن می‌شود. محققان با تجزیه و بررسی آب درون بطری وجود این ماده شیمیایی را شناسایی کردند که منجر به اختلال سیستم هورمونی و تولیدمثل می‌شود. محققان این تحقیق با بازبینی تحقیقات قبلی و بررسی 18 محصول دریافتند که این ماده شیمیایی موجب توقف فعالیت استروژن (آنتیاستروژیک) می‌شود و همچنین از فعالیت تاثیرات بیولوژیکی (ضدآندروژنی) جلوگیری می‌کند. ترکیب EDCs ساخت بشر است و در بسیاری از موادپلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج پیشین نشان داد قرار گرفتن در معرض این ماده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. یک نوع از این ماده شیمیایی به نام بسیفنول در محصولات پلاستیکی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE منتشر شده‌ است.