آزمایش CSF در ارتباط با سیستم عصبی مرکزی

۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۶ آبان 17:26 | ghnazary

نظرات : 0

  اگرچه یک نمونه از CSF در تهیه سخت تر از نمونه ادرار و یا خون است اما نتایج CSF ممکن است بطور مستقیم علت برخی وضعیتهای سیستم عصبی مرکزی را روشن کند.شامل -          مننژیت: یک عفونت که لایه پوشاننده مغز و طناب نخاعی (مننژ)‌را درگیر میکند -          انسفالیت: عفونت مغز -          بیماری های اتوایمیون: بیماری هایی که سیستم عصبی مرکزی را درگیر میکند مانند مالتیپل اسکلروز -          کنسر: کنسرهای سیستم عصبی مرکزی و یا کنسرهایی که به این سیستم حمله کرده اند. -          بیماری الزایمر: یک شکل برگشت ناپذیر از دمانس    

سد خونی - مغزی

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ آبان 17:43 | ghnazary

نظرات : 0

  یک سد نیمه نفوذ پذیر و محافظ مغز را از جریان خون جدا میکند.این سد خونی – مغزی اجازه میدهد که برخی مواد عبور کرده و برخی دیگر عبور نکنند.این سد همچنین مولکولهای بزرگ – سم ها و بیشتر سلول های خونی را از سیستم عصبی مرکزی دور نگه میدارند.هر وضعیتی که این سد محالفظ را بشکند ممکن است منجر به تغییر در ساختار طبیعی CSF شود.از آنجایی که CSF‌ مغز و طناب نخاعی را در بر میگیرد آزمایش یک نمونه از CSF میتواند در تشخیص برخی از وضعیتها که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار میدهد بسیار با ارزش باشد.

تولید CSF

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ آبان 17:42 | ghnazary

نظرات : 0

  CSF توسط یک بافت خاص به نام کوروئید پلکسوس که دارای رگهای خونی فراوان بوده و حفره های کوچک درون مغز را فرش کرده است تولید و ترشح میشود.حجم کل CSF‌ 90-150  میلی لیتر در بالغین است و 10-60  میلی لیتر در نوزادان می باشد.CSF‌ به طور پیوسته تولید شده و در گردش بوده و سپس جذب جریان خون میشود.در حدود 500 میلی لیتر از CSF‌ هر روز بازتولید میشود.این به آن معنا است که کل CSF‌ هر چند ساعت یکبار جایگزین میشود.

آزمایش مایع مغزی نخاعی (CSF)

۱۴۰۰ شنبه ۲۲ آبان 18:6 | ghnazary

نظرات : 0

  مایع مغزی نخاعی یا CSF‌ یک مایع شفاف و آبکی است که اطراف مغز و طناب نخاعی جریان داشته آنرا در بر میگیرد واز آن محافظت میکند.آزمایش CSF‌ برای ارزیابی سطح یا غلظت مواد و سلول های مختلف در CSF‌ است تا وضعیتهایی را که بر مغز یا طناب نخاعی اثر گذاشته اند شناسایی کند.

آزمایش HLA-B1502 قبل از مصرف کاربامازپین

۱۴۰۰ شنبه ۲۲ آبان 18:5 | ghnazary

نظرات : 0

طبق هشدار FDA‌ افراد دارای نژاد آسیایی باید یک آزمایش ژنتیکی قبل از درمان با کاربامازپین بدهند.این آزمایش ژنتیک وجود الل HLA-B1502 را شناسایی میکند.افرادی که دارای الل این ژن هستند در صورت مصرف کاربامازپین در معرض خطر افزایش یافته یک واکنش پوستی کشنده به نام سندروم استیونز – جانسون یا نکرولیز پوستی سمی می باشند.افرادی که این آزمایش ژنتیکی در‌آنها مثبت میشود باید از درمان با کاربامازپین – فنی تویین یا فسفوفنی تویین پرهیز کنند.

کاربامازپین و عوارض ناخواسته -بخش دوم

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۹ آبان 17:52 | ghnazary

نظرات : 0

 کاربامازپبن میتواند سبب افزایش خطر بعضی نقص های جنینی و یا مرگ جنینی شود و همچنین میتواند اثر داروهای ضد بارداری را کاهش دهد.کاربامازپین آزاد یا کاربامازپین اپوکساید برای ارزیابی چگونگی متابولیزه کردن کاربامازپین توسط بدن فرد ممکن است یک یا دوبار درخواست گردد اما این یک آزمایشی نیست که بصورت روتین درخواست شود.

مدت زمان مصرف کاربامازپین

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۹ آبان 17:50 | ghnazary

نظرات : 0

  افرادی که تشنج یا اختلال دو قطبی یا درد عصبی مزمن دارند بطور معمول کاربامازپین یا دیگر داروها را در سرتاسر زندگی خود مصرف میکنند.اگر کاربامازپین دیگر اثر نداشته باشد و یا عوارض نامطلوب ایجاد کند آنگاه این افراد نیاز است که داروهای دیگری را مصرف کنند.اگر فردی به وسیله یک وضعیت موقتی دچار تشنج شده است این فرد میتواند دارو را برای مدت زمان کوتاهی مصرف کند.

کاربامازپین و عوارض ناخواسته -بخش اول

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۷ آبان 17:40 | ghnazary

نظرات : 0

  مصرف گریپ فروت سطح کاربامازپین را درخون افزایش میدهد.برخی افراد با مصرف کاربامازپین به نور خورشید حساس میشوند و راشهای پوستی – قرمزی پوست – خارش و رنگ پریدگی پوستی و افتاب سوختگی را ممکن است تجربه کنند.مصرف کاربامازپین با اپلاستیک انمیا ارتباط دارد و به مغز استخوان آسیب میرساند و سبب کاهش شمار گلبولهای سفید خون میشود.

کاربامازپین و مصرف دیگر داروها

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۷ آبان 17:39 | ghnazary

نظرات : 0

  افراد باید در مورد مصرف دیگر داروها همزمان با مصرف کاربامازپین پزشکشان را مطلع کنند.مثل مصرف داروهای بدون نسخه یا مکملهای گیاهی.داروهای زیادی هستند که با کاربامازپین واکنش جدی میدهند.از این داروها میتوان به وارفارین – فلوکستین – و دیگر داروهای ضد افسردگی – ایزونیازید- تئوفیلین – اریترومایسین و بنزودیازپین ها اشاره کرد.همچنین استامینوفن میتواند بر متابولیسم این دارو اثر بگذارد.

دوز مناسب کاربامازپین

۱۴۰۰ شنبه ۱۵ آبان 18:15 | ghnazary

نظرات : 0

  بطور کلی اگر آزمایش کاربامازپین در محدوده نرمال باشد و فرد تحت درمان تشنج – نوسانات روحی یا درد عصبی نداشته و عوارض جانبی قابل توجهی را تجربه نکند بنابراین دوز کاربامازپین کافی و مناسب در نظر گرفته میشود.افراد نباید دوز داروی مصرفی را بدون مشورت پزشک کم یا زیاد و یا متوقف کنند.همچنین اصلاح دوز باید مورد به مورد تعیین گردد.

محدوده درمانی کاربامازپین-بخش دوم

۱۴۰۰ شنبه ۱۵ آبان 18:14 | ghnazary

نظرات : 0

  در محدوده درمانی بیشتر افراد بدون داشتن عوارض جانبی به دارو پاسخ میدهند.با این حال پاسخ ها در افراد متفاوت است.برخی افراد تشنج – نوسانات روحی و یا درد عصبی را در مقادیر پایین محدوده نرمال تجربه میکنند درحالی که برخی افراد عوارض جانبی را در حدود بالای محدوده نرمال تجربه میکنند.تغییرات در کاربامازپین آزاد و کاربامازپین اپوکساید در این نحو پاسخدهی موثر است.افرادی که این دارو را استفاده میکنند باید به دقت با پزشک در ارتباط باشند تا بهترین دوز مصرفی را بیابند.

محدوده درمانی کاربامازپین-بخش اول

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۲ آبان 18:5 | ghnazary

نظرات : 0

  محدوده درمانی کاربامازپین در حدود 4 تا 12 میکروگرم در میلی لیتر است.سطوح بالاتر از 15 میکروگرم در میلی لیتر به عنوان سمی در نظر گرفته میشود.مقادیر به میزان جزیی از یک آزمایشگاه به آزمایشگاهی دیگر فرق میکند.با این حال ممکن است به صورت واحدهای دیگر مانند میلی گرم در لیتر هم گزارش شود که پزشک باید محدوده درمانی و واحدهای آنرا بر اساس آزمایشگاهی که تست را انجام داده ارزیابی کند.

آزمایش کاربامازپین آزاد

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۲ آبان 18:4 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش کاربامازپین آزاد یا کاربامازپین اپوکساید ممکن است به همراه کاربامازپین توتال درخواست گردد.و این زمانی درخواست میگردد که پزشک معالج میخواهد ارزیابی کند که میزان همکاری کاربامازپین آزاد و یا متابولیتهای آن در دارودرمانی چقدر است.به ویژه هنگامی که آزمایش کاربامازپین توتال در محدوده قرار دارد اما فرد تحت درمان عوارض جانبی دارو را تحمل میکند.

برخی علایم عوارض جانبی کاربامازپین - بخش دوم

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ آبان 18:19 | ghnazary

نظرات : 0

  در صورت بروز عوارض جانبی زیر باید فورا به پزشک مراجعه کرد. -          پوست رنگ پریده – ضربان قلب تند و مشکل در تمرکز -          تب – لرز و گلودرد -          زخم دهانی و حلقی -          کبودی و خونریزی آسان -          مورمورشدن شدید – بی حسی – درد و ضعف عضلانی -          گیجی – پریشانی – مشکلات دیداری – و توهم -          تنگی نفس -          تورم زانوها یا پا ها -          کم ادراری -          زرد شدن پوست یا چشم ها -          واکنش شدید پوستی            

برخی علایم عوارض جانبی کاربامازپین - بخش اول

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ آبان 18:18 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش کاربامازپین ممکن است هنگامی که فرد دچار عوارض جانبی دارو میشود درخواست گردد.این عوارض دارویی ممکن است در هر دوزی دیده شود اما مرتبط با غلظتهای بالای کاربامازپین است شامل : -          سرگیجه -          حرکت ناهماهنگ -          خواب آلودگی -          دید تار یا دوگانه -          حرکت جلو و عقب غیرارادی کره چشم  

برخی عوارض جانبی کاربامازپین

۱۴۰۰ شنبه ۸ آبان 18:2 | ghnazary

نظرات : 0

  کاربامازپین می تواند گاهی اوقات سبب عملکرد بد کبدی – کاهش سطح سدیم سرم – کاهش در گلبولهای سفید و یا افزایش در ائوزینوفیل ها شود.در برخی موارد شدت عوارض جانبی ممکن است استفاده ازدیگر داروهای ضد تشنج را ضروری کند.

زمانی که کاربامازپین درخواست میگردد-بخش دوم

۱۴۰۰ شنبه ۸ آبان 18:1 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش کاربامازپین ممکن است هنگامی درخواست شود که فرد به نظر نمیرسد به درمان پاسخ دهد و بازگشت علایم و نشانه های بیماری در او مشاهده میشود مانند تشنج – درد عصبی – و نوسانات حالات شخصیت دوقطبی.سطح سرمی دارو ممکن است به اندازه کافی بالا نباشد و یا فرد دارو را بطور منظم مصرف نمیکند و یا اینکه دارو ممکن است برای فرد موثر نباشد.

زمانی که کاربامازپین درخواست میگردد-بخش اول

۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان 18:24 | ghnazary

نظرات : 0

  کاربامازپین در ابتدا بطور مکرر درخواست میگردد سپس در فاصله های منظم و در مواقع لزوم درخواست میگردد تا اطمینان حاصل شود که غلظت های خونی آن ثابت و پایدار است.آزمایش های اضافی کاربامازپین زمانی درخواست میگردد که دوزهای مصرفی دارو توسط فرد تغییر کرده باشد و یا اینکه فرد تحت درمان داروهای دیگری را مصرف میکند تا اینکه اثر آنها بر سح کاربامازپین سنجیده شود.

کاربامازپین توتال و کاربامازپین آزاد

۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان 18:23 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش کاربامازپین معمولی کاربامازپین توتال را میسنجد یعنی هم نوع متصل به پروتیین و هم نوع آزاد آن را.گاهی اوقات آزمایش کاربامازپین نوع آزاد یا نوع فعال آن به نام کاربامازپین اپوکساید درخواست میشود تا میزان تاثیر آن را بر سلامت فرد بررسی کنند.

کاربرد ِآزمایش کاربامازپین - بخش دوم

۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان 18:18 | ghnazary

نظرات : 0

  در ابتدا از آزمایش برای برقراری دوز مناسب برای یک فرد استفاده میشود.بسته به نتیجه آزماش خون دوز دارو ممکن است بالا یا پایین شود تا به سطح درمانی برسد.آزمایش های بعدی برای مطمین شدن از اینکه دارو در محدوده درمانی باقی میماند انجام میگیرد.اگر سلامتی فرد تغییر کند یا فرد داروهای دیگر مصرف کند آزمایش برای اصلاح دوز دارو دوباره درخواست میشود.

کاربرد آزمایش کاربامازپین - بخش اول

۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان 18:18 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش کاربامازپین برای اندازه گیری و پیگیری مقدار کاربامازپین در خون به منظور تعیین سطح دارو در محدوده بازه درمانی بکار برده میشود.کاربامازپین در اصل برای درمان اختلالات تشنجی که اپی لپسی هم نامیده میشود تجویز میشود اما برای پایدارسازی حالات افرادی با بیماری دوقطبی برای ترک الکل و نیز کاهش برخی دردهای عصبی مصرف میشود.

اختلال دو قطبی و کاربامازپین

۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان 18:10 | ghnazary

نظرات : 0

  اختلال دوقطبی یک وضعیت ذهنی است که با دوره هایی از افسردگی و شیدایی که ممکن است روزها – هفته ها یا ماه ها یا سالها طول بکشد مشخص میشود.طی دوره های افسردگی افراد مبتلا ممکن است احساس ناراحتی – ناامیدی – بی ارزشی- کنند و یا به خودکشی فکرکنند.در طی دوره های شیدایی مبتلایان ممکن است سرخوش یا حساس بوده و توانایی قضاوت نداشته و در رفتارهای پرخطر مشارکت کنند.کاربامازپین برای کمک به مبتلایان به اختلالات دو قطبی و شیدایی تجویز میشود.

صرع و کاربامازپین

۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان 18:9 | ghnazary

نظرات : 0

  صرع توانایی مغز را در انتقال پالسهای الکتریکی و تنظیم فعالیت عصبی تحت تاثیر قرار میدهد.در طی تشنج فرد ممکن است تغییراتی را در سطح هوشیاری  و دیداری بویایی  چشایی تجربه کند.فراوانی تشنج در افراد مختلف ممکن است فرق کند از یک دوره منفرد گرفته تا بصورت تشنج های گاهگاهی تا تشنج های بازگشت کننده.کاربامازپین برای پیشگیری از انواع خاصی از تشنج های بازگشت کننده تجویز میشود.

نظرات

نظرات :