زمان درخواست آزمایش دی دایمر- بخش سوم

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد 18:38 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش دی دایمر همچنین هنگامی مفید است که پزشک معالج گمان کند علتی غیر از ترومبوز رگهای عمیق و یا آمبولیسم ریوی علت علایم است.این آزمایش یک روش سریع و غیر تهاجمی در تشخیص برای کنارگذاشتن لخته شدن غیرطبیعی و بیش از اندازه به عنوان علت پس زمینه علایم و نشانه ها است.با این حال از این آزمایش نباید هنگامی که احتمال آمبولیسم ریوی بر اساس ارزیابی های بالینی بالا است استفاده شود.

زمان درخواست آزمایش دی دایمر- بخش دوم

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد 18:38 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش دی دایمر ممکن است زمانی درخواست شود که فرد علایم آمبولیسم ریوی داشته باشد مانند -          تنگی نفس ناگهانی و تنفس پرزحمت -          سرفه و هموپتیزیس یعنی وجود خون در خلط -          درد قفسه سینه مرتبط با ریه -          ضربان قلب سریع

زمان درخواست آزمایش دی دایمر- بخش اول

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ مرداد 18:40 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمای دی دایمر زمانی درخواست میشود که فرد به همراه علایم جدی مانند درد در قفسه سینه و مشکل در تنفس به اتاق اورژانس برده میشود.یا هنگامی که فرد علایم ترومبوز رگهای عمیق دارد مانند -          درد در پا یا حساسیت به درد به ویژه در یک پا -          تورم یا ادم در پا -          رنگ پریدگی در پا

کاربرد تشخیصی دی دایمر

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ مرداد 18:39 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش دی دایمر برای تشخیص وجود لخته خونی نابجا استفاده میشود.برخی وضعیتهایی که در آن از آزمایش دی دایمر جهت تشخیص استفاده میگردد شامل -          ترومبوز رگهای عمقی -          آمبولیسم ریوی -          استروک -          DIC

دی دایمر و DIC

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ مرداد 18:38 | ghnazary

نظرات : 0

  اندازه گیری دی دایمر ممکن است به همراه دیگر آزمایش ها درخواست شود برای مثال برای تشخیص انعقاد درون رگی منتشر (DIC) . DIC‌ وضعیتی است که در آن فاکتورهای انعقادی فعال میشوند و در سرتاسر بدن مورد استفاده قرار میگیرند.این سبب تشکیل لخته های خونی متعدد و نیز همزمان فرد را مستعد به خونریزی بیش از حد میکند.این وضعیت در مواردی مانند جراحی ها – سپسیس – گزش مار- بیماری کبدی و پس اززایمان به وجود می اید.دی دایمر دروضعیت DIC بسیار بالا است.

منشا تشکیل لخته ها

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۱ مرداد 18:37 | ghnazary

نظرات : 0

  در حالی که لخته ها بطور معمول در رگهای پاها تشکیل میشوند ممکن است در دیگر قسمتهای بدن نیز تشکیل شوند.از آزمایش دی دایمر میتوان برای تشخیص شکل گیری لخته در هر محلی استفاده کرد.برای مثال لخته های شریان کروناری علت سکته قلبی هستند . لخته ها ممکن است در رگهای بزرگ به علت اتروسکلروز شکل بگیرند.

ترومبوز

۱۴۰۰ چهارشنبه ۶ مرداد 18:37 | ghnazary

نظرات : 0

  چندین وضعیت و عامل در ارتباط با تشکیل لخته خون است.یکی از معمول ترین آنها ترومبوز رگهای عمقی (deep vein thrombosis) است که شامل تشکیل لخته دررگهای عمیق بدن است که بیشتر در اندام های زیرین یعنی پاها قرار دارند.این لخته ها میتوانند رشد کرده و جریان خون را بند بیاورند و سبب تورم – درد و آسیب بافتی شوند. احتمال دارد بخشی از لخته شکسته و به دیگر بخشهای بدن مسافرفت کند. این آمبولی در ریه جایگیری میکند و آمبولی ریوی ایجاد میکند.آمبولی ریوی سالانه 300 هزار امریکایی را درگیر میکند.

دی دایمر و ترومبوز

۱۴۰۰ چهارشنبه ۶ مرداد 18:36 | ghnazary

نظرات : 0

  برای فردی که در معرض خطر کم یا پایینی از نظر ترومبوز و آمبولی ترومبوتیک قرار دارد آزمایش دی دایمر میتواند برای او استفاده شود و درخواست اورژانس بستری برای او گردد تا احتمال وجود لخته در او بررسی گردد.یک آزمایش دی دایمر منفی نشاندهنده نامحتمل بودن ترومبوز است.اما یک آزمایش مثبت نمی تواند پیشگویی کند که آیا لخته وجود دارد یا نه و فقط پیشنهاد میکند که روش های دقیق تر مانند اولتراسوند و آنژیوگرافی انجام گردد.

تجزیه لخته خون و دی دایمر

۱۴۰۰ شنبه ۲ مرداد 18:35 | ghnazary

نظرات : 0

هنگامی که محل آسیب ترمیم شد و دیگر نیازی به لخته نبود آنزیمی به نام پلاسمین لخته یا ترومبوز را به قطعاتی کوچک میشکند.این قطعات فیبرینی محصولات تجزیه فیبرین (fibrin degradation products = FDP) نامیده میشوند که تشکیل شده از قطعات فیبرینی با اتصال های متقاطع در اندازه های مختلف.یکی از محصولات نهایی تجزیه فیبرین دی دایمر است.سطح دی دایمر هنگام تشکیل و تجزیه لخته های فیبرین افزایش می یابد.

تشکیل لخته خون

۱۴۰۰ شنبه ۲ مرداد 18:34 | ghnazary

نظرات : 0

  هنگامی که یک رگ خونی یا بافت آسیب میبیند و شروع به خونریزی میکند فرایندی به نام هوموستاز توسط بدن شروع میشود تا لخته خون ایجاد کرده و خونریزی را محدود و سرانجام متوقف کند.این فرایند رشته هایی از پروتیین به نام فیبرین ایجاد میکند که با همدیگر اتصال متقاطع ایجاد کرده و شبکه فیبرینی تشکیل میدهند این شبکه به همراه پلاکتها لخته خون را در محل آسیب دیده شکل میدهد.

نظرات

نظرات :