علایم شدیدتر عفونت خون

۱۴۰۰ دوشنبه ۳۰ فروردين 18:36 | ghnazary

نظرات : 0

  در صورتی که عفونت پیشرفت کند علایم شدیدتری ممکن است پیدا شود مانند -          التهاب در سرتاسر بدن -          تشکیل بسیاری از لخته های کوچک در رگهای خونی کوچک -          افت فشار خطرناک درخون -          نارسایی یک یا چند اندام

علایم اولیه عفونت خون

۱۴۰۰ دوشنبه ۳۰ فروردين 18:34 | ghnazary

نظرات : 0

یک پزشک معالج زمانی درخواست کشت خون میدهد که فرد علامت ها و نشانه های سپتی سمی داشته باشد که نشان میدهد که باکتری ها یا قارچ ها یا محصولات سمی آنها به بدن آسیب میرسانند.افردی که سپتی سمی دارند ممکن است علایم زیر را داشته باشند -          تب -          تهوع -          تنفس سریع و ضربان قلب تند -          گیجی -          کم ادراری

آزمایش هایی که ممکن است همراه کشت خون درخواست شود - بخش دوم

۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 18:24 | ghnazary

نظرات : 0

  اغلب یک CBC همراه و یا پیش از کشت خون درخواست میشود تا تعیین شود که فرد دچار افزایش و در برخی موارد دچار کاهش گلبولهای سفید شده است یا خیر.گاهی آزمایش های دیگر مانند پنل شیمی برای بررسی سلامت فرد درخواست میشود.گاهی کشت ادرار یا خلط یا CSF‌ درخواست میشود تا منبع عفونت معلوم شود.

آزمایشهایی که ممکن است همراه کشت خون درخواست شود - بخش اول

۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 18:23 | ghnazary

نظرات : 0

 داشته باشد با این کشتهای خون معمول نمیتوان آنها را شناسایی کرد. آزمایش هایی که ممکن است همراه کشت خون درخواست شود رنگ آمیزی گرم – یک آزمایش نسبتا سریع برای شناسایی کلی باکتری ها است.بیشتر در مورد ادرار یا خلط استفاده میشود.رنگ آمیزی مستقیم خون برای شناسایی باکتریها حساس نیست. آزمایش تعیین حساسیت – نوع داروی ضد میکروبی را که موثر است تعیین میکند.

کاربرد کشت خون

۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 18:40 | ghnazary

نظرات : 0

  کشت خون برای شناسایی وجود باکتری ها یا قارچ ها در خون و برای درمان بیماری بکار میرود.این آزمایش برای پی بردن و شناسایی عفونت خونی که به آن سپتی سمی گفته میشود انجام میشود.اگرچه ازنمونه های خونی برای شناسایی ویروس ها نیز استفاده میشود اما کشت های خون معمول نمیتوانند ویروس ها را رشد دهند و بنابراین اگر فردی ویرمی داشته باشد با این کشتهای خون معمول نمیتوان آنها را شناسایی کرد.

کشت خون در بچه ها

۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 18:39 | ghnazary

نظرات : 0

  از بچه ها معمولا یک کشت خون انجام میشود چون اغلب بچه ها شمار زیادی از باکتری ها را به هنگام عفونت در خون خود دارند.برای نوزادان و بچه های جوان مقدار خونی که نمونه برداری میشود به نسبت بزرگسالان کمتر و متناسب با اندازه بدن آنها است.

شیوه انجام کشت خون - بخش دوم

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۳ فروردين 18:30 | ghnazary

نظرات : 0

  نمونه خون با فرو کردن سوزن به درون رگ جمع آوری میشود.نمونه گیر خون را در دو بطری کشت که دارای مایع آبگوشتی برای رشد میکروب هاست میریزد.نمونه کشت خون دوم باید از یک جای دیگر گرفته شود آنهم بی درنگ پس از اولین نمونه گیری.

شیوه انجام کشت خون- بخش اول

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۳ فروردين 18:29 | ghnazary

نظرات : 0

  معمولا دو نمونه خون از رگهای مختلف گرفته میشود تا احتمال شناسایی باکتریها یا قارچ ها چنانچه در خون وجود داتشه باشند افزایش یابد.گرفتن چند نمونه خون کمک میکند تا پاتوژن های واقعی را از باکتریهای روی پوست شناسایی کنیم چون آنها در بیش از یک کشت خون وجود خواهند داشت.

دستگاه های خودکار آزمایش کشت خون

۱۴۰۰ شنبه ۲۱ فروردين 18:40 | ghnazary

نظرات : 0

  در بسیاری از آزمایشگاه ها کشت خون به وسیله تجهیزهایی که نمونه ها را پیوسته از نظر رشد میکروب ها مانیتور میکنند مجهز شده اند این تجهیزها به پزشک معالج اجازه میدهد که نتایج را طبق گذر زمان داشته باشد و درمان آنتی بیوتیکی را ضد میکروبی که در خون حضور دارد به سرعت انجام دهد.

اینکوبه کردن کشت خون

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۸ فروردين 18:32 | ghnazary

نظرات : 0

  کشت های خون به مدت چندین روز پیش از اینکه به عنوان منفی گزارش شوند اینکوبه میگردند.برخی از باکتریها و قارچ ها بسیار آهسته تر از دیگر گونه های خود رشد میکنند و به همین علت ممکن است در ابتدای کشت آنها در خون علی رغم وجود آنها شناسایی نشده و منفی گزارش شوند.

روش کشت خون

۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۸ فروردين 18:30 | ghnazary

نظرات : 0

  برای کشت خون معمولا چندین نمونه برای آزمایش از رگهای مختلف گرفته میشود تا احتمال شناسایی باکتریها و قارچ ها که در مقدارهای بسیار کم وجود دارند و یا بطور دوره ای وارد خون میشوند افزایش یابد.این آزمایش به این خاطر به این صورت انجام میشود که اطمینان حاصل شود که باکتری ها یا قارچ های شناسایی شده همان هایی هستند که عفونت را ایجاد کرده اند و ناشی از آلودگی نیستند.

افراد در معرض خطر بالای عفونت خون - بخش دوم

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۶ فروردين 18:28 | ghnazary

نظرات : 0

  افرادی که سیستم ایمنی آنها به دلیل بیماری زمینه ای ضعیف است مانند مبتلایان به بیماری های لوکمیا یا ایدز و یا به دلیل مصرف داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند کسانی که شیمی درمانی میشوند در معرض خطر بالای عفونت های خونی هستند چون سیستم ایمنی آنها توانایی کشتن میکروب های وارد شده به خون را ندارد.باکتری ها و مخمرها میتوانند مستقیم از طریق داروهای درون رگی یا از طریق کاتترهای درون رگی وارد خون شوند.

افراد در معرض خطر بالای عفونت خون - بخش اول

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۶ فروردين 18:27 | ghnazary

نظرات : 0

 وضعیتهای پیچیده دیگر میتواند از عفونت خون ریشه بگیرد.اندوکاردیت که التهاب و عفونت لایه پوشاننده قلب و یا دریچه های قلبی است میتواند از عفونت خون منشا بگیرد.افرادی که دریچه های مصنوعی و یا مفصل های مصنوعی دارند در معرض خطر بالای عفونت های سیستمیک ناشی از عفونت خون هستند.

کشت خون - بخش دوم

۱۴۰۰ شنبه ۱۴ فروردين 18:29 | ghnazary

نظرات : 0

  عفونت خون به طور معمول از دیگر بخش های بدن ریشه میگیرد و هنگامی که فرد یک عفونت شدید داشته و یا سیستم ایمنی او از پس عفونت بر نیاید آنگاه به درون خون راه می یابد.بعنوان مثال یک عفونت دستگاه ادراری ممکن است از مثانه یا کلیه ها به داخل خون راه یافته و در سرتاسر بدن پراکنده شود.واژه سپتی سمی برای توصیف چنین وضعیتی استفاده میشود.

کشت خون - بخش اول

۱۴۰۰ شنبه ۱۴ فروردين 18:28 | ghnazary

نظرات : 0

 کشت خون به مجموعه روشهایی گفته میشود که برای تشخیص عفونت در خون و شناسایی علت آن انجام میشود.عفونت های خون بیشتر توسط باکتریها صورت میگیرد اما توسط مخمرها و قارچها و یا ویروس ها نیز اتفاق میافتد.هنگامی که یک کشت خون  مثبت میشود میکروب مورد نظر شناسایی شده و آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی انجام میشود

نظرات

نظرات :