آزمایش ADA چه زمانی درخواست میشود؟

۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر 7:37 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش ADA زمانی درخواست میشود که یک فرد انباشت مایع در حفره سینه خود (مایع پلورا) داشته و نشانه های که دلیل بر توبرکولوز باشد مانند -          سرفه مزمن و گاهی با خلط خونی -          تب و لرز -          عرق شبانه -          کاهش وزن بدون علت -          درد قفسه سینه

مزایای آزمایش ADA بر سایر تستهای تشخیصی توبرکولوز

۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر 7:36 | ghnazary

نظرات : 0

 در تشخیص توبرکولوز کشت به عنوان استاندارد طلایی شناخته میشود و میتوان بر اساس آن درمان را انجام داد اما کشت ممکن است چندین روز تا چند هفته طول بکشد.آزمایشهای مولکولی و گسترش اسید فست آزمایشهای سریعی هستند اما باید شمار کافی از میکروارگانیسم ها در مایع وجود داشته باشد.از مشکلات کار با مایع پلورا این است که حجم آن زیاد است و تعداد مایکوباکتریوم ها در آن کم.اگرچه ADA یک آزمایش تشخیصی قطعی نیست اما آزمایش سریعی است که حتی در صورت تعداد کم باکتریها هم مقدار آن بالا است.

کاربرد آزمایش ADA چگونه است؟

۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 7:42 | ghnazary

نظرات : 0

  نمونه ای از مایع پلورا توسط پزشک متخصص به وسیله یک سرنگ تحت روشی به نام توراسنتسیس جمع آوری میشود.و به ندرت نمونه هایی از دیگر مایع های بافتی مانند پریتون یا مایع مغزی نخاعی جمع آوری میگردند. ADA‌ یک آزمایش تشخیصی نیست اما ممکن است در کنار دیگر آزمایش ها مانند آنالیز مایع پلورا یا کشت و اسمیر باسیلهای اسید فست و آزمایش های مولکولی توبرکولوز استفاده شود تا تشخیص داده شود که آیا فرد عفونت مایکوباکتریوم توبرکولوز در ریه های خود دارد یا خیر.

آزمایش ADA و توبرکولوز

۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 7:40 | ghnazary

نظرات : 0

  توبرکولوز می تواند به داخل ریه ها و پلورا منتشر گردد و سبب نشانه هایی مانند درد قفسه سینه سرفه مزمن و تنگی نفس گردد.از آنجایی که این نشانه ها ممکن است همراه با شماری دیگر از وضعیتها دیده شود مهم است  تا علت بیماری هرچه زودتر مشخص گردد تا شخص بیمار به درستی درمان گردد.تشخیص مایکوباکتریوم ها در مایع پلورا سخت است چون حجم مایع پلورا زیاد بوده و شمار میکروب ها اندک است.اگرچه آزمایش ADA اختصاصی نیست و جایگزین کشت برای تشخیص توبرکولوز نمیشود اما ممکن است در صورت شمار اندک مایکوباکتریوم ها مثبت شود و به عنوان یک آزمایش کمکی در تشخیص اینکه توبرکولوز میتواند علت نشانه ها باشد یا خیر مورد استفاده قرار گیرد.

پلورا

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 7:32 | ghnazary

نظرات : 0

  پلورا غشاهایی هستند که حفره قفسه سینه و بیرون هر یک از ریه ها را میپوشاند.مقدار کمی از مایع پلورا بطور پیوسته ساخته میشود تا حرکت ریه ها در برابر این غشا ها و حرکت غشاها در برابر یکدیگر در طی دم و بازدم آسان شود.شماری از وضعیتها و بیماریها شامل عفونتها میتوانند سبب التهاب پلورا (پلوریزی یا پلوریت ) شده و منتهی به انباشت مایع پلورا گردد.  

آدنوزین دآمیناز (ADA)

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 7:31 | ghnazary

نظرات : 0

  آدنوزین د آمیناز (ADA) پروتیینی است که توسط سلولهای بدن ساخته میشود و بیشتر همراه با فعال شدن لنفوسیتها است سلولهایی که نقش اصلی آنها در پاسخ ایمنی به عفونتها است.وضعیتهایی که سیستم ایمنی تحریک میکنند مانند عفونت به مایکوباکتریوم توبرکولوزممکن است سبب افزایش ADA‌ در نواحی که باکتری تجمع دارد گردد. این آزمایش مقدار ADA  را در مایع پلور برای تشخیص عفونت توبرکولوز در پلور اندازه گیری میکند.

بیماری کوشینگ و سندرم کوشینگ

۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر 7:48 | ghnazary

نظرات : 0

  فرق بین بیماری کوشینگ و سندرم کوشینگ چیست؟ بیماری کوشینگ به وسیله تومورغده هیپوفیز (معمولا خوش خیم) ایجاد میشود که سبب ترشح بیش از حد هورمون ACTH‌ و به دنبال آن تحریک بیش از حد تولید کورتیزول توسط غدد آدرنال میشود.سندرم کوشینگ به علایم و نشانه هایی گفته میشود که ناشی از کورتیزول مازاد در بدن است جدای از اینکه علت آن چیست. علاوه بر تومور هیپوفیز مصرف هورمونهای استروئیدی که اغلب در درمان سرطان یا بیماری های اتوایمیون استفاده میشود و نیز تومورهای غده آدرنال و نیز تومورهای تولید کننده ACTH‌ که خارج از غده هیپوفیز قرار دارند میتوانند سندرم کوشینگ ایجاد کنند.  

بیماری کوشینگ و بیماری ACTH‌ نابجا

۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر 7:48 | ghnazary

نظرات : 0

  از آنجایی که در هر دو بیماری کوشینگ و ACTH‌ نابجا هم کورتیزول و هم ACTH‌ هر دو افزایش میابند لذا افتراق این دو از هم فقط به وسیله آزمایش کورتیزول و ACTH  ممکن نیست.آزمایش تغییر در سطح کورتیزول به هنگام تجویز داروهایی خاص برای تحریک یا سرکوب تولید هورمون اغلب به پزشک کمک میکند تا این دو بیماری را ازهم افتراق دهد.

تفسیر نتایج ACTH - بخش دوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 7:28 | ghnazary

نظرات : 0

  وضعیتهایی که تولید این دو هورمون را تحت تاثیر قرار میدهد تغییرات روزانه این دو را برهم میزنند. نتایج این دو هورمون اغلب با همدیگر ارزیابی میشوند. در بیماری کوشینگ کورتیزول افزایش و ACTH‌ هم افزایش میابد در تومور ادرنال کورتیزول افزایش و ACTH‌ کاهش میابد. در ACTH‌ اکتوپیک ( ACTH‌ ی که توسط یک تومور بیرون هیپوفیز و معمولا ریه ساخته میشود) کورتیزول افزایش و ACTH‌ هم افزایش میابد. در بیماری آدیسون ( غدد آدرنال آسیب دیده یا کم فعال) کورتیزول کاهش و ACTH‌ افزایش میابد. در بیماری هیپوپیتویتاریسم کورتیزول کاهش و ACTH ممکن است کاهش یافته یا طبیعی باشد.  

تفسیر نتایج ACTH - بخش اول

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 7:27 | ghnazary

نظرات : 0

 تفسیر نتایج آزمایش ACTH در بسیاری از موارد تفسیر نتایج دشوار است.سطح ACTH‌ و کورتیزول در طول روز تغییر میکند.بطور طبیعی سطح ACTH هنگام صبح در بالاترین سطح و در هنگام شب در پایین ترین سطح میباشد.ACTH‌ تولید کورتیزول را تحریک میکند و کورتیزول تولید شده همان الگوی روزانه ACTH‌ را دنبال میکند اما بعد از ACTH‌ افزایش و به کمترین سطح خود در هنگام عصر میرسد

هیپوپیتویتاریسم با این نشانه ها همراه است

۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر 7:55 | ghnazary

نظرات : 0

  نشانه های که بیانگر هیپوپیتویتاریسم باشد شامل موارد زیر است. -          کاهش اشتها -          دوره قاعدگی نامنظم -          بدعمل کردن اندام های جنسی -          کاهش میل جنسی -          ادرارهای مکرر شبانه -          کاهش وزن بدون علت -          گر گرفتگی -          حساسیت به سرما

تولید ناکافی کورتیزول ناشی از ACTH‌ با چه علایمی همراه است؟

۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر 7:53 | ghnazary

نظرات : 0

  افرادی که تولید ناکافی کورتیزول دارند ممکن است علایم ذیل را نشان دهند. ·         ضعف عضلانی ·         خستگی ·         کاهش وزن ·         پیگمانتاسیون زیاد پوست حتی در بخشهایی که در معرض نورخورشید نیستند ·         ازدست دادن اشتها ·         اسهال تهوع و استفراغ ·         سرگیجه ·         میل شدید به نمک این یافته ها همراه است با کاهش فشار خون و کاهش قند خون و سدیم وافزایش پتاسیم و کلسیم خون

چه زمانی آزمایش ACTH درخواست میشود؟

۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر 8:13 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش زمانی درخواست میشود که تست کورتیزول انجام شده و نتایج غیر طبیعی برای کورتیزول به دست آمده است و نیز مواقعی که علایم و نشانه های همراه با مازاد یا کمبود کورتیزول دیده شود. کورتیزول مازاد نشانه هایی ایجاد میکند که شامل : ·         چاقی  که بیشتر در تنه دیده میشود و نه در بازو ها و پا ها ·         جمع شده چربی بین شانه ها ·         چهره سرخ گون ·         پوست نازک و شکننده ·         خطوط ارغوانی روی شکم ·         ضعف عضلانی ·         آکنه ·         عفونت پوستی ·         رشد افزایش یافته مو در بدن ·         خستگی این علایم اغلب همراه با پرفشاری خون و پتاسیم پایین و بیکربنات و گلوکز بالامیباشد.  

از آزمایش ACTH‌ به چه منظوری استفاده میشود ؟- بخش دوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر 8:12 | ghnazary

نظرات : 0

  بیماری آدیسون: (ناکارایی اولیه آدرنال ) کاهش تولید کورتیزول ناشی از آسیب غده آدرنال. ناکارایی ثانویه آدرنال : کاهش تولید کورتیزول به خاطر بدعملکردی غده هیپوفیز هیپوپیتویتاریسم: بدعملکردن غده هیپوفیز یا آسیب به آن که منتهی به کاهش یا عدم تولید هورمون توسط هیپوفیز به شمول تولید ACTH میشود. اندازه گیری هر دو هورمون ACTH و کورتیزول در افتراق بعضی از این وضعیتهای نام برده شده کمک کننده است چون میزان این دو هورمون بطور طبیعی در جهت عکس هم تغییر میکنند.

از آزمایش ACTH‌ به چه منظوری استفاده میشود ؟- بخش اول

۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 7:58 | ghnazary

نظرات : 0

  از ACTH‌ معمولا همراه با آزمایش کورتیزول استفاده میشود تا وضعیتهای همراه با کمبود یا مازاد کورتیزول در بدن تشخیص و پیگیری شود. این وضعیتها شامل : بیماری کوشینگ : کورتیزول مازاد که ناشی از تولید ACTH‌ توسط یک تومور در غده هیپوفیز (معمولا یک تومور خوش خیم) است. سندرم کوشینگ : به علایم و نشانه های همراه با مازاد کورتیزول گفته میشود علاوه بر بیماری کوشینگ سندرم کوشینگ ممکن است ناشی از تومور آدرنال یا هایپر پلازی آدرنال یا داروهای استروئیدی و یا ناشی از یک تومور تولید کننده ACTH‌ در بیرون از غده هیپوفیز مانند ریه ها باشد.

آزمایش ACTH - بخش سوم

۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 7:56 | ghnazary

نظرات : 0

  وضعیتهایی که بر هیپوتالاموس یا هیپوفیز یا غدد آدرنال اثر بگذارند میتوانند در تنظیم ACTH‌ و تولید کورتیزول تداخل ایجاد کرده و تولید آنها را افزایش یا کاهش دهند.این سبب علایم و نشانهای همراه با کمبود یا مازاد کورتیزول میشود.وضعیتهایی که سبب اثرگذاری بر ACTH‌ میگردد شامل بیماری کوشینگ و نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون) و هیپوپیتویتاریسم می باشد.بعضی از تومورها که در بیرون از غده هیپوفیز یافت شده اند در مکانهایی مانند ریه ها نیز سبب افزایش غلظت کورتیزول به توسط تولید ACTH میگردند. یک نمونه خون وریدی از بیماری که در طول شب استراحت کرده در ساعت 8 صبح گرفته میشود.

4 عامل پیشگیری کننده از ابتلا به کرونا ویروس که آنها را فراموش میکنیم - بخش چهارم

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر 7:49 | ghnazary

نظرات : 0

    زینک در مورد زینک به عنوان ماده مغذی کم تر صحبت شده است. این ماده مغذی در حدود 300 آنزیم را در بدن ما فعال میکند و سبب تقویت سیستم ایمنی ما شده در تقسیم سلولی رشد سلولی ترمیم زخم و سنتز پروتیین ها و DNA نقش دارد.مصرف زینک سبب کاهش دوره سرماخوردگی  میشود.طبق نظر انستیتو ملی سلامت امریکا مردان باید روزانه 11 و زنان 8 میلی گرم مصرف داشته باشند.منابع غذایی زینک عبارتند از گوشت صدف مرغ حبوبات بادام هندی قارچ دانه کدو تنبل میباشد. منبع : Apart From Vitamin D And Vitamin C, There Are ۲ More Important Nutrients That We Tend To Ignore   TIMESOFINDIA.COM

4 عامل پیشگیری کننده از ابتلا به کرونا ویروس که آنها را فراموش میکنیم - بخش سوم

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر 7:48 | ghnazary

نظرات : 0

  ویتامین E ویتامین E مهمترین آنتی اکسیدان محلول در چربی موجود در بدن است و برای عملکرد طبیعی سلولهای ایمنی ضروری است.جدای از اثرات تعدیل کنندگی آن بر سیستم ایمنی ویتامین E‌ در پیشگیری از رشد سلولهای سرطانی در بدن مفید است.میزان مورد نیاز برای مردان و زنان بالای 14 سال 15 میلی گرم است. بعضی منابع این ویتامین دانه آفتابگردان بادام و بادام زمینی میباشد. منبع : Apart From Vitamin D And Vitamin C, There Are ۲ More Important Nutrients That We Tend To Ignore   TIMESOFINDIA.COM

نظرات

نظرات :