4 عامل پیشگیری کننده از ابتلا به کرونا ویروس که آنها را فراموش میکنیم - بخش دوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور 8:10 | ghnazary

نظرات : 0

  ویتامین D ویتامین D‌ یک ویتامین محلول در چربی است و برای عملکرد درست سیستم ایمنی ضروری است.یک سیستم ایمنی قوی مارا از پاتوژن های بیماری زا درونی و بیرونی به توسط ساخت آنتی بادی ها محافظت میکند.ویتامین D  هر دو عملکرد ضد التهاب و تنظیم سیستم ایمنی را که برای دفاع ضروری است داراست.سطوح کم ویتامین D همراه است با عفونت بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی .میزان مورد نیاز روزانه 600 واحد بین المللی است برای افراد زیر 70 سال و 800 واحد برای افراد بالای 70 سال.مهمترین منابع ویتامین D‌ نور خورشید است اما غذاهایی مانند بامیه سالمون و شیر هم مقداری ویتامین D‌ دارند. منبع : Apart From Vitamin D And Vitamin C, There Are ۲ More Important Nutrients That We Tend To Ignore TIMESOFINDIA.COM

4 عامل پیشگیری کننده از ابتلا به کرونا ویروس که آنها را فراموش میکنیم - بخش اول

۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور 8:9 | ghnazary

نظرات : 0

روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا ویروس در دنیا سبب ایجاد وحشت شده است.حتی بعد از احتیاطاتی همانند تعطیل کردن و اجباری کردن فاصله گذاری اجتماعی روند روزافزون موارد ابتلا به ویروس ادامه داشته است.واکسیناسیون به نظر میرسد تنها بارقه امید باشد اما معلوم نیست که چه وقت تثبیت شده و در دسترس عموم قرار گیرد.در چنین شرایطی پیشگیری تنها راه محافظت از خود است.برای سالم ماندن از ابتلا به ویروس خوردن غذاهای مغذی بهترین راهکار است.به این خاطر که هنگامی که بدن شما در این حالت قادر به مبارزه با ویروس است.در این جا 4 ماده مغذی نامبرده میشود که شما باید در غذایتان اضافه کنید.   ویتامین C بسیاری از متخصصین در هنگام همه گیری های جهانی فواید ویتامین C‌ را برای سلامت تضمین کرده اند.ویتامین C‌ یک آنتی اکسیدان قوی است که ترکیبات ناپایدار یعنی رادیکالهای آزاد را که به سلولها آسیب میرساند خنثی میکند.در کنار این ها مواد مغذی در چندین فرایند بیوشیمیایی لازم است که بسیاری از آنها سبب تقویت سیستم ایمنی میشوند.هر فرد باید روزانه 90 میلیگرم ویتامین C‌ مصرف کند.منابع ویتامین C‌ عبارتند از لیمو مرکبات و فلفل دلمه و سایر موارد میباشد.   منبع : Apart From Vitamin D And Vitamin C, There Are ۲ More Important Nutrients That We Tend To Ignore TIMESOFINDIA.COM

آزمایش ACTH‌- بخش دوم

۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور 6:43 | ghnazary

نظرات : 0

  بطور طبیعی سطح ACTH هنگامی که کورتیزول پایین است بالا میرود و هنگامی که کورتیزول بالا است پایین می آید.در پاسخ به پایین آمدن سطح کورتیزول خون هیپوتالاموس هورمون رها کننده کورتیکوتروپین را تولید میکند.این هورمون به نوبه خود تولید ACTH را توسط غده هیپوفیز تحریک میکند که این هورمون اخیر تولید کورتیزول را توسط  غدد آدرنال تحریک میکند.غدد آدرنال اندام های کوچکی هستند که در بالای هر یک از کلیه ها واقع شده اند.برای تولید مقدار مناسب از کورتیزول باید هیپوتالاموس هیپوفیز و غدد آدرنال به درستی کار کنند.

آزمایش ACTH - بخش اول

۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور 6:42 | ghnazary

نظرات : 0

   ACTH هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک هورمونی است که تولید کورتیزول را تحریک میکند.کورتیزول یک هورمون استروئیدی است که غدد آدرنال ساخته میشود .غدد آدرنال برای تنظیم متابولیسم گلوکوز پروتیین و لیپید مهم است.کورتیزول پاسخ سیستم ایمنی را سرکوب کرده و به تنظیم فشار خون کمک میکند.این آزمایش مقدار ACTH‌ را اندازه گیری میکند. ACTH  توسط غده هیپوفیز ساخته میشود. غده هیپوفیز در زیر مغز در مرکز سر واقع شده است.غده هیپوفیز بخشی از سیستم اندوکراین است این سیستم شبکه ای از غدد است که باهم کارکرده تا هورمونهایی تولید کنند و بر اندام ها بافتها و دیگر غدد اثر بگذارند و سیستم ها را در سرتاسر بدن انسان تنظیم نگاه دارند.

بیماری میاستنیا گراویس چقدر میتواند جدی باشد؟

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور 6:37 | ghnazary

نظرات : 0

  این بیماری چقدر میتواند جدی باشد؟ بیشتر افراد مبتلا میتوانند زندگی نرمال یا نزدیک به نرمال داشته باشند البته تحت درمان و نظارت پزشک .یکی از جدی ترین وضعیت ها وضعیت تنفسی میاستنیک است که در هنگام ضعیف شدن عضلات تنفسی رخ میدهد این وضعیت یک وضعیت اورژانسی است و اغلب نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

نتیجه منفی در آِزمایش آنتی بادی ضد گیرنده استیل کولین

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور 6:36 | ghnazary

نظرات : 0

  یک نتیجه تست منفی وجود بیماری میاستنیا گراویس را رد نمیکند .حدود 50 درصد کسانی که مییاستنیا گراویس چشمی (عضلات چشم فقط درگیر است) دارند و حدود 10 -15 درصد کسانی که میاستنیا گراویس عمومی دارند آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین در آنها منفی است.تکرار آزمایش در این افراد مفید است و با افزایش غلظت آنتی بادی ها و پیشرفت بیماری نتایج آنها نیز مثبت خواهند شد.

وضعیتهایی که آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین درخون میتواند تشخیص داده شود.

۱۳۹۹ دوشنبه ۲۴ شهريور 6:57 | ghnazary

نظرات : 0

  آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین همچنین ممکن است در بعضی از تیموما ها مثبت باشد آنهایی که با داروهایی مانند پنی سیلامین درمان شده اند و نیز در افرادی که سلولهای کوچک سرطان ریه دارند در بیماران کبدی اتوایمیون و در سندروم گیلن باره و در سندروم میاستنیک لامبرت –ایتون ( وضعیتی که در آن آزاد سازی استیل کولین از انتهای اعصاب مختل است)

نتایج آزمایش آنتی بادی ضد گیرنده استیل کولین چه معنی میدهد.

۱۳۹۹ دوشنبه ۲۴ شهريور 6:55 | ghnazary

نظرات : 0

  آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین بطور طبیعی در خون موجود نیستند این ها اتوآنتی بادی بوده و وجود آنها یک پاسخ اتوایمیون است. اگر شما این آنتی بادی ها را داشته باشید و علایم میاستنیا گراویس داشته باشید آنگاه شما این بیماری را دارید. مقدار آنتی بادی ها هنگام تشخیص شدت بیماری را پیش بینی نمیکند با اینحال تغییرات در غلظت این آنتی بادی ها در گذر زمان ممکن است نشاندهنده اثر درمان و یا بازگشت بیماری باشد.بنابراین گاهی اوقات تکرار آزمایش ممکن است در بعضی موارد درخواست شود.

چه هنگام آزمایش آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین درخواست میشود؟

۱۳۹۹ شنبه ۲۲ شهريور 7:2 | ghnazary

نظرات : 0

  این آزمایش هنگامی درخواست میشود که شما علایم و نشانه های بیماری میاستنیا گراویس را داشته باشید مانند. -          پلکهای افتاده. -          دوبینی. -          کنترل کاهش یافته حرکات چشم. -          مشکل در بلع جویدن و احساس خفگی و آبریزش بینی. -          لکنت زبان. -          عضلات ضعیف گردن. -          مشکل در نگه داشتن سر شما. -          مشکل در تنفس. -          مشکل درراه رفتن و راه رفتن تغییر یافته. -          ضعف عضلانی خاص اما عواطف و احساسات طبیعی داشتن. -          ضعف عضلات هنگام کار مستمر و بهبود یافتن هنگام استراحت.

آِزمایش آنتی بادی ضد گیرنده استیل کولین - بخش ششم

۱۳۹۹ شنبه ۲۲ شهريور 7:1 | ghnazary

نظرات : 0

  افرادی که میاستنیا گراویس دارند اغلب غده تیموس بزرگ شده ای نیز دارند و ممکن هم است تیموما (تومورهای خوش خیم تیموس) نیز داشته باشند.تیموس یک بخش فعال از سیستم ایمنی در دوران بچگی است اما بطور طبیعی دردوران نوجوانی فعالیت آن کاهش می یابد.اگرطی یک توموگرافی از ناحیه قفسه سینه به دلایل دیگر یک تیموما تشخیص داده شود آنگاه تست آنتی بادی ضد گیرنده استیل کولین نیز ممکن است درخواست شود تا مشخص گردد که آیا فرد آن آنتی بادی ها را هم دارد یا خیر.

آزمایش آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین چگونه استفاده میشود

۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 6:30 | ghnazary

نظرات : 0

  از این آزمایش برای تشخیص میاستنیا گراویس و افتراق آن از دیگر وضعیتهای که سبب علایم مشابه میشود مانند خستگی و ضعف مزمن عضلانی استفاده میشود. سه نوع آنتی بادی ضد گیرند استیل کولین ممکن است آزمایش شوند آنتی بادی های متصل شونده به گیرنده استیل کولین آنتی بادی های مسدود کننده گیرنده استیل کولین آنتی بادی های تعدیل کننده گیرنده استیل کولین یک یا چند تا از آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین به عنوان بخشی از یک پنل آزمایشی شامل آنتی بادی عضله مخطط انجام میشوند تا تشخیص صورت گیرد.اگر نتایج آنتی بادی ضد گیرنده استیل کولین نرمال باشد اما پزشک قویا به میاستنیا گراویس شک کند آنگاه آزمایش آنتی بادی ضد تیروزین کیناز اختصاصی عضله Anti MusSK Ab درخواست داده میشود.

آزمایش آنتی بادی ضد گیرنده استیل کولین - بخش پنجم

۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 6:29 | ghnazary

نظرات : 0

  آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین به شیوه های مختلف تشخیص داده میشوند تا مشخص گردد که کدام بیماری با کدام مکانیسم ایجاد شده است و از این رو این آنتی بادی ها به انواع متصل شونده یا مسدود کننده و یا متعادل کننده نامیده میشوند.تکنیکی که نوع متصل شونده را اندازه میگیرد معمولا بیشتر انجام میشود و بطور کلی برای دو تست دیگر بسیار کمیاب است که بدون اینکه نوع متصل شونده مثبت باشد این دو تست مثبت شوند.آزمایش این دو تست هنگامی کاربردی است که پزشک به بیماری میاستنیا گراویس شک کند در حالی که تست آنتی بادی های نوع متصل شونده منفی باشند.

آزمایش استیل کولین رسپتور آنتی بادی - بخش چهارم

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 6:48 | ghnazary

نظرات : 0

   آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین این کار را به سه روش زیر انجام میدهند. -          آنتی بادی های متصل شونده به گیرندهای روی سلولهای عصبی متصل میشوند و واکنش التهابی که سبب نابودی گیرنده ها میشوند آغاز میکنند. -          آنتی بادی های مسدود کننده ممکن است روی گیرنده ها نشسته و از اتصال استیل کولین جلوگیری کنند. -          آنتی بادیهای تعدیل کننده ممکن است با گیرنده ها اتصال متقاطع برقرار کرده سبب برداشته شدن آنها توسط سلولهای عضلانی شده و از محل تقاطع عصبی عضلانی حذف گردند.

آزمایش استیل کولین رسپتور آنتی بادی - بخش سوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 6:46 | ghnazary

نظرات : 0

  آنتی بادی های ضد گیرنده استیل کولین از ارتباط بین عصب ها و عضلات اسکلتی ممانعت به عمل آورده انقباض عضلانی را مهار میکنند و سبب خستگی زودهنگام عضلات از طریق پیشگیری از فعال شدن گیرنده های استیل کولین میگردند. نتیجه نهایی این تداخل بروز بیماری میاستنیا گراویس است که یک بیماری اتوایمیون مزمن به شمار میآید که همراه با وجود این آنتی بادی ها و اثرات آنها بر کنترل عضلات است.

آزمایش استیل کولین رسپتور آنتی بادی- بخش دوم

۱۳۹۹ شنبه ۱۵ شهريور 6:59 | ghnazary

نظرات : 0

  حرکت عضله هنگامی شروع میشود که یک پالس به انتهای عصب میرسد جایی که سبب آزاد سازی استیل کولین که یک ماده شیمیایی بوده و نوروترانسمیتر خوانده میشود .این نوروتراسمیتر پیام ها را بین انواع خاصی از سلول ها منتقل میکنند.استیل کولین از یک فاصله این بین انتهای عصب و رشته عضلانی عبور میکند به این فاصله یا شکاف تقاطع عصبی عضلانی میگویند.وقتی استیل کولین به رشته عضلانی میرسد به یکی از بیشمار گیرنده های استیل کولین متصل میشود و آن را فعال کرده وسبب انقباض عضلانی میگردد.

آزمایش استیل کولین رسپتور آنتی بادی- بخش اول

۱۳۹۹ شنبه ۱۵ شهريور 6:58 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش استیل کولین رسپتور آنتی بادی ها عبارت است اتوآنتی بادی هایی که توسط سیستم ایمنی تولید شده و به اشتباه پروتیین هایی را به نام گیرنده های استیل کولین را هدف قرار میدهند که روی عضلات واقع شده اند و شما به واسطه آنها عضلات خود را بطور آگاهانه و ارادی کنترل میکنید.

آزمایش غربالگری ایدز پیش از بارداری - بخش دوم

۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 6:35 | ghnazary

نظرات : 0

  آزمایش غربالگری ایدز میتواند آنتی ژن p24 ویروس و یا آنتی بادی ضد ویروس را در خون شناسایی کند.ترکیب تشخیص آنتی بادی ضد ویروس و آنتی ژن ویروس آزمایش غربالگری است که برای ایدز توصیه میشود.این آزمایش غربالگری ترکیبی تشخیص زودتر ویروس را مقدور میسازد. اگر آزمایش غربالگری مثبت باشد باید با یک آزمایش آنتی بادی دوم که متفاوت از بار اول است آزمایش شود اگر آزمایش دوم با اول ناهمخوان بود آنگاه باید آزماش تشخیص مواد ژنتیکی ویروس انجام شود.

آزماش غربالگری ایدز پیش از بارداری - بخش اول

۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 6:34 | ghnazary

نظرات : 0

    آِزمایش ایدز در امریکا به عنوان یک آزمایش مراقبتی قبل از بارداری کاملا معمول شده است.درمان طی بارداری میتواند مانع بیماری بچه شده و مادر نیز از سلامت بهتری برخوردار است.زنان میتوانند قبل از بارداری یا اوایل بارداری این آِزمایش را انجام دهند. تمام زنان باردار در ایالات متحده باید در مورد ایدز مشاوره دریافت کنند و بصورت داوطلبانه آزمایش غربالگری ایدز را انجام دهند تا سلامت بچه حفظ شود.این آزمایش از سوی همه سازمانهای سلامت محور توصیه شده است.تکرار این آزمایش در سه ماهه سوم مخصوصا برای مادرانی که در معرض خطر بالای عفونت ایدز هستند پر ارزش است. در امریکا اگر وضعیت مادر قبل یا حین بارداری یا حین زایمان و تولد بچه مشخص نگردیده باشد مراقبین سلامت توصیه میکنند که آزمایش ایدز طی 24 ساعت از تولد روی نوزاد انجام شود .درمانی که طی 48 ساعت از زمان تولد آغاز شده باشد میتواند از عفونت بچه ای که در معرض عفونت ایدز قرار گرفته پیش گیری کند. ویروس ایدز میتواند از مادر مبتلا عبور کرده و سبب عفونت در بچه گردد.

آزمایشات غربالگری دیگر پیش از بارداری-بخش سوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ شهريور 7:4 | ghnazary

نظرات : 0

  واکسن روبلا یک شکل ضعیف شده از ویروس زنده است و نباید به زنی داده شود ککه در حال حاضر باردار است.اگرزنی انتی بادی ایمن کننده برای محافظت او و بچه اش در برابر ویروس روبلا ندارد توصیه میشود که با پزشک معالج مشورت کرده و از تماس با هرکسی که علایم روبلا را دارد در سرتاسر دوران باقی مانده بارداری خود دوری نماید.او باید با پزشک معالج خود در مورد بهترین زمان برای انجام واکسیناسیون بعد از تولد بچه مشورت نماید تا خود و بچه بعدی خود را بیشتر محافظت کند.

آزمایشات غربالگری دیگر پیش از بارداری-بخش دوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ شهريور 7:3 | ghnazary

نظرات : 0

  تمام زنانی که اولین بارداری را تجربه میکنند باید آزمایش دهند تا معلوم شود آیا آنها ایمنی در برابر ویروس روبلا  را دارند یا خیر.اگر زنی آنتی بادی کافی درخون خود نداشته باشد و در حال حاضر هم باردار نباشد میتواند واکسیناسیون روبلا را انجام دهد.آنگاه باید حداقل 28 روز صبر کند سپس میتواند برای باردار شدن اقدام کند.

آزمایشات غربالگری دیگر پیش از بارداری-بخش اول

۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ شهريور 6:45 | ghnazary

نظرات : 0

    آزمایش ایمنی در برابر روبلا بیماری روبلا به وسیله ویروسی ایجاد میشود که از شخصی به شخصی دیگر به وسیله سرفه و عطسه منتقل میشود.هرگونه تماس با ترشحات بینی و حلق یک فرد عفونی میتواند ویروس را منتقل کند.زنانی که عفونت روبلا داشته اند یا واکسن آنرا دریافت کرده اند درخون خود آنتی بادی دارند که آنها را از عفونت ویروسی برای بار دوم محافظت میکند.این آنتی بادی همچنین بچه به دنیا نیامده را نیز از عفونت به ویروس محافظت میکند. عفونت روبلا در دوران بچگی معمولا علایم ملایمی ایجاد میکند با این حال اگر زنی در 3 ماه اول بارداری خود به عفونت روبلا مبتلا شود و ایمنی در برابر ویروس نداشته باشد بچه او در معرض خطر نقص های جدی هنگام تولد خواهد بود.

سیستیک فیبروزیس از اختلالات قابل بررسی پیش از بارداری-بخش سوم

۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ شهريور 6:44 | ghnazary

نظرات : 0

  اگر هر دو والد که حامل هستند و هر دو ژنهای تغییر یافته را منتقل کنند به بچه آن بچه بیماری را خواهد گرفت.مبتلایان به بیماری سیستیک فیبروزیس موکوس ضخیم و چسبنده در ریه و پانکراس خود دارند.این منجر به عفونتهای تنفسی پی در پی و انسداد پانکراس و مجاری کبدی و هضم ناقص پروتیین میشود.بیشتر مردان مبتلا به سیستیک فیبروزیس به دلیل نداشتن یا رشد ناکافی وازدفران نابارور هستند.بیشتر مبتلایان به سیستیک فیروزیس خیلی زود علایم تنفسی و پانکراسی را از خود نشان میدهند اگر چه شدت علایم از فردی به فرد دیگر متفاوت است حتی در کسانی که جهش یکسان دارند. اگر هر دو والد حامل باشند زن باردار باید امنیوسنتز یا نمونه برداری از ویلی های کوریونی انجام دهد تا از وجود ژن بیماری در جنین مطمئن شوند.

سیستیک فیبروزیس از اختلالات قابل بررسی پیش از بارداری-بخش دوم

۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 6:57 | ghnazary

نظرات : 0

  سیستیک فیبروزیس یک اختلال ژنتیکی مغلوب است که با یک جهش در ژن خاص ایجاد میشود.اگر فردی یک ژن تغییر یافته را از یک والد و ژن سالم را از والد دیگر خود دریافت کند این فرد حامل ژن سیستیک فیبروزیس است ولی علایم بیماری را نداشته و فقط میتواند ژن بیماری را انتقال دهد.حدود 1000 جهش ژنی برای بیماری سیستیک فیبروزیس شناخته شده است اما تعداد کمی از آنها شایع است.قفقازی ها و یهودیان اشکنازی بیشترین میزان حاملان سیستیک فیبروزیس را دارا هستند(در حدود 4 تا 5 درصد).

سیستیک فیبروزیس از اختلالات قابل بررسی پیش از بارداری- بخش اول

۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 6:56 | ghnazary

نظرات : 0

  حتی در صورت هیچ سابقه خانوادگی از بیماری سیستیک فیبروزیس انجمن متخصصین زنان و زایمان امریکا توصیه میکند که زوج هایی که تصمیم به بچه دار شدن دارند باید از نظر بیماری سیستیک فیبروزیس غربالگری شوند.سیستیک فیبروزیس در حال حاضر برای تمام نوزادان توصیه میشود.آزمایشگاهها جهش در ژن سیستیک فیبروزیس را برای یافتن بیش از 23 جهش شناخته شده ژنی بیماری سیستیک فیبروزیس بررسی میکنند.کسانی که یک جهش ژنی شناخته شده سیستیک فیبروزیس در سابقه خانوادگی خود دارند باید بطور اختصاصی برای آن ژن جهش یافته غربالگری شوند.

اختلالات هموگلوبین از بیماریهای ژنتیکی قابل بررسی پیش از بارداری-بخش دوم

۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور 6:46 | ghnazary

نظرات : 0

  اگر یک زن یا همسرش سابقه خانوادگی قوی از تالاسمی یا هموگلوبینوپاتی داشته باشد و یا از نژادی باشد که بیماری شیوع زیادی در آن نژاد دارد او و همسرش باید با مشاور ژنتیک قبل از بارداری مشورت کنند.برای مثال بیماری سیکل سل در بین افریقایی تبارها بیشتر شایع است و تالاسمی در بین مدیترانه ای ها افریقایی ها و نژاد آسیایی شیوع بیشتر دارد.

اختلالات هموگلوبین از بیماریهای ژنتیکی قابل بررسی پیش از بارداری-بخش اول

۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور 6:45 | ghnazary

نظرات : 0

  هر شخصی از والدین خود ژنهایی را به ارث میبرد که هموگلوبین تولید میکند.بعضی از افراد ژنهایی به ارث میبرند که سبب اختلالات هموگلوبین در فرد میشود.در بیماری به نام تالاسمی هموگلوبین کافی تولید نمیشود.به ارث بردن یک یا چند ژن تالاسمی از یک یا هر دو والد سبب آنمی متوسط تا شدید و تولید گلبولهای قرمز کوچک میشود. در بیماریهایی به نام هموگلوبینوپاتی ها ژنهای هموگلوبین پروتیین غیرطبیعی میسازند که شبیه همگلوبین طبیعی عمل نمیکنند.بهترین مثال بیماری سیکل سل است. بیماری است که سبب آنمی حساسیت به عفونت و آسیب بافتی در نوزاد مبتلا شده میشود.حاملان بیماری سیکل سل یعنی کسانی که فقط یک ژن هموگلوبین سیکل سل را دارند در واقع بیماری را نداشته و فقط حامل آن بوده و ژن بیماری را به بچه های نسل بعد منتقل میکنند.در صورت جفت شدن یک ژن بیماری سیکل سل در نسل بعدی بیماری بروز پیدا میکند.

نظرات

نظرات :