آزمایش های تکمیلی برای بررسی دقیق علت آسیب کبدی

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۷ اسفند 18:21 | ghnazary

نظرات : 0

  پس از آزمایش فیزیکی دقیق و ارزیابی تاریخچه پزشکی فرد آزمایش های دیگری برای بررسی علت دقیق آسیب کبدی درخواست میشود اینها شامل : -          آزمایش هپاتیت A,B,C -          سطح اتانول -          سطح مس و سرولوپلاسمین سرم برای بیماری ویلسون -          آزمایش آهن و آزمایش های ژنتیک برای هموکروماتوز ارثی -          بیوپسی کبد برای ارزیابی وسعت آسیب کبدی

عوامل دیگری که سبب افزایش ALT میشوند-بخش دوم

۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۷ اسفند 18:20 | ghnazary

نظرات : 0

  ALT برای کبد نسبت به AST اختصاصی تر است و به همین خاطر کمتر توسط وضعیتهایی که دیگر بخش های بدن را تحت تاثیر قرار میدهند اثر میپذیرد.با این حال آسیب به اندام های دیگر غیر از کبد مانند قلب و عضلات اسکلتی میتواند سبب افزایش ALT شود برای مثال افزایش کمی ممکن است در آسیب های عضلات اسکلتی یا حمله های قلبی دیده شود.

عوامل دیگری که سبب افزایش ALT میشوند-بخش اول

۱۳۹۹ دوشنبه ۲۵ اسفند 18:25 | ghnazary

نظرات : 0

  مایع کوبی یا تزریق دارو به بافت عضلانی یا ورزش های سخت ممکن است سبب افزایش سطح ALT شود.بسیاری از داروها نیز میتوانند از طربق آسیب رسانده به کبد در تعداد کمی از بیماران که دارو را مصرف میکنند سطح ALT‌ را افزایش دهند.این در مورد هم داروهای شیمیایی و هم داروهای طبیعی درست است.

وضعیتهایی که نسبت AST/ALT‌ در آنها بزرگتر از 1 است

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند 18:24 | ghnazary

نظرات : 0

  در انواع خاصی از بیماریهای کبدی سطح ALT‌ بیشتر از AST‌ بوده و نسبت AST/ALT‌ کمتر از 1 خواهد شد.چند استثنا وجود دارد نسبت AST/ALT‌ در هپاتیت الکلی و در آسیبهای قلبی و عضلانی و در هپاتیت حاد بزرگتر از 1 است.

وضعیتهایی که ALT در آن زیاد بالا نمیرود

۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند 18:22 | ghnazary

نظرات : 0

  لوپوس القاشده با دارو- برخی از داروها ممکن است سبب این وضعیت شوند که همراه است با علایم لوپوس.هنگامی که مصرف دارو قطع میشود علایم از بین میروند.اگرچه داروهای بسیار میتواند سبب این وضعیت شوند اما بیشتر مرتبط است با هیدرالازین – ایزونیازید- پروکایینامید وچند ضد انعقاد.

تفسیر نتایج آزمایش ALT - بخش دوم

۱۳۹۹ شنبه ۹ اسفند 18:32 | ghnazary

نظرات : 0

  سطح ALT ممکن است به میزان زیادی بالا برود گاهی اوقات تا 100 برابر نرمال و در نتیجه در معرض داروها قرار گرفتن و یا در معرض برخی موادی که برای کبد سمی بحساب می آیند و یا در وضعیتهایی که سبب کاهش جریان خون به کبد میشوند.

تفسیر نتایج آزمایش ALT - بخش اول

۱۳۹۹ شنبه ۹ اسفند 18:30 | ghnazary

نظرات : 0

  سطح ALT درخون باید پایین باشد و این نرمال است.سطح خیلی بالای ALT‌ (بیشتر از 10 برابر نرمال) میتواند ناشی از هپاتیت حاد باشد و گاهی اوقات ناشی از هپاتیت ویروسی.در هپاتیت حاد سطح ALT‌ به مدت 1-2 ماه بالا باقی میماند و 3-6 طول میکشد تا به حد نرمال بازگردد.

فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری کبدی

۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ اسفند 18:19 | ghnazary

نظرات : 0

  شما ممکن است در معرض خطر بیماری کبدی باشید اگر -          تاریخچه ای از قرار گرفتن در معرض ویروس های هپاتیت داشته باشید. -          مصرف کننده شدید الکل باشید -          تاریخچه خانوادگی از بیماری کبدی داشته باشید. -          داروهایی را مصرف میکنید که به کبد آسیب میزنند مانند استامینوفن -          اضافه وزن دارید یا چاق بوده و دیابت یا سندرم متابولیک دارید.  

برخی علایم و نشانه های بیماری کبدی

۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ اسفند 18:17 | ghnazary

نظرات : 0

  پزشک معالج معمولا آزمایش ALT را زمانی درخواست میدهد که شما علایم و نشانه های بیماری کبدی را داشته باشید.برخی از این علایم و نشانه ها شامل -          ضعف و خستگی -          از دست دادن اشتها -          تهوع و استفراغ -          نفخ معده و یا احساس پری و درد -          زردی -          ادرار تیره -          خارش پوست

کاربرد تشخیصی ِآزمایش ALT

۱۳۹۹ دوشنبه ۴ اسفند 18:31 | ghnazary

نظرات : 0

کابرد آزمایش ALT مقادیر ALT بیشتر با نتایج دیگر آزمایش ها مانند ALP‌ گاما گلوتامیل ترانسفراز توتال پروتیین آلبومین و بیلیروبین مقایسه میشود تا تعیین شود که چه نوع آسیبی به کبد وارد شده است.آزمایش ALT بیشتر برای پیگیری درمان بیماری کبدی درخواست میشود ممکن است به تنهایی و یا به همراه دیگر آزمایش ها درخواست شود.

نسبت ALT / AST

۱۳۹۹ دوشنبه ۴ اسفند 18:30 | ghnazary

نظرات : 0

  ALT‌ معمولا به همراه AST‌ که یکی دیگر از آنزیم های کبدی است درخواست میشود.هر دو آنزیم AST‌ و ALT‌ هرگاه که کبد آسیب ببیند افزایش می یابند.اگرچه ALT بیشتر اختصاصی است برای کبد اما در برخی موارد تنها آنزیمی است که افزایش می یابد.از نسبت AST / ALT برای تشخیص و شدت آسیب کبدی از آسیب به عضلات و قلب استفاده میشود.

وضعیتهایی که سبب افزایش ALT میشوند

۱۳۹۹ شنبه ۲ اسفند 18:27 | ghnazary

نظرات : 0

  تعدادی از وضعیت ها میتواند به سلولهای کبدی آسیب بزند و منجر به افزایش ALT‌ گردند.این آزمایش در تشخیص آسیب کبدی ناشی از هپاتیت (التهاب کبد) یا در نتیجه  مصرف بعضی از داروها و یا دیگر موادی که برای کبد سمی میباشند بسیار کاربردی و مفید است.

نقش کبد

۱۳۹۹ شنبه ۲ اسفند 18:25 | ghnazary

نظرات : 0

  کبد یک اندام حیاتی است که در قسمت بالایی سمت راست شکم واقع شده است.کبد تعداد زیادی عملکرد حیاتی در بدن دارد.کبد مواد مغذی را پردازش میکند برای هضم چربی ها صفرا تولید میکند پروتیین های زیادی تولید میکند از جمله فاکتورهای انعقادی خون و آلبومین و مواد سمی را شکسته و به گونه های بی خطر در بدن تبدیل میکند که یا دوباره مصرف میشوند یا به آسانی حذف میشوند.

نظرات

نظرات :