علل آنمی آپلاستیک - بخش نهم

۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن 6:52 | ghnazary

نظرات : 0

 علل آنمی آپلاستیک - بخش نهم علل آنمی آپلاستیک ناشی از آسیب به سلولهای ریشه ای درمغز استخوان است که مسول ساخت سلولهای خونی هستند. برخی از این علل شامل : - در معرض مواد سمی مانند آرسنیک ، بنزین یا حشره کش ها قرار گرفتن. - سرطان درمانی شامل رادیودرمانی یا شیمی درمانی - اختلالات اتوایمیون مانند لوپوس یا ارتریت روماتویید. - عفونتهای ویروسی مانند هپاتیت ،ایدز ،ای بی وی یا سیتومگالوویروس. - دارودرمانی مانند کلرامفنیکل . این مطلب ادامه دارد.

آنمی آپلاستیک - بخش هشتم

۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن 6:27 | ghnazary

نظرات : 0

 آنمی آپلاستیک - بخش هشتم آنمی آپلاستیک یک بیماری کمیابی است که با کاهش در شمارش تمام سلولهای خونی ساخته شده توسط مغز استخوان مشخص میشود.بطور طبیعی مغز استخوان تعداد کافی از گلبولهای سرخ و سفید و پلاکتها را برای عملکرد طبیعی بدن میسازد.هر نوع از سلول ها وارد گردش خون شده ، گردش کرده و سپس طی یک دوره معینی از زمان میمیرد.برای مثال عمر طبیعی گلبولهای سرخ در حدود صد وبیست روز است.اگرمغز استخوان قادر نباشد سلولهای خونی کافی را جایگزین کند شماری از علامتها بروز میکند.این شکل آنمی میتواند شدید یا حتی کشنده باشد. علایم آنمی آپلاستیک میتواند بطور ناگهانی بروز کند و یا اینکه به آهستگی پیشرفت کند.بعضی از علایم عمومی که بین انواع مختلف آنمی مشترک است ممکن است اول بروز کند و ناشی از کاهش شمارش گلبولهای سرخ است. بعضی علایم دیگر در آنمی آپلاستیک ناشی از کاهش پلاکت ها است.شامل: - خونریزی طولانی شده. - خون دماغ های مکرر و لثه های خونریزی دهنده. - کبود شدن به سادگی . - نقاط قرمز رنگ روی پوست. - خون در مدفوع. - خونریزی قاعدگی شدید.   همچنین علایم و نشانه هایی ناشی از کاهش شمارش گلبولهای سفید خون نیز وجود دارد. - عفونتهای مکرر افزایش یافته و شدت عفونتها. - تب.  این مطلب ادامه دارد.

انواع آنمی - بخش هفتم

۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن 6:42 | ghnazary

نظرات : 0

 انواع آنمی  آنمی فقر آهن آنمی فقر آهن نوع معمول آنمی بوده و علتهای بسیاری دارد.علایم آن به کاهش کلی شمار گلبولهای سرخ و سطح هموگلوبین دارد.اگر آنمی فقر آهن در حد متوسطی باشد ممکن است علامت بالینی وجود نداشته باشد.علاوه بر علایم و نشانه های بیشتر رایج ممکن است چند علامت منحصر به فرد وجود داشته باشد. - ناخن های شکننده یا قاشقی شکل - زبان متورم یا دردناک. - شکست ها یا زخم هایی در دهان. - مشکلاتی در بلع. - میل شدید به خوردن مواد غیر غذایی مانند یخ یا خاک. آهن یک عنصر کمیاب در بدن است و لازم برای تولید گلبولهای سرخ سالم.آهن جزئی از هم است که بخشی از هموگلوبین محسوب میشود که هموگلوبین یک پروتیینی است درون گلبول سرخ و متصل شونده به اکسیژن و به این ترتیب به گلبولهای سرخ اجازه میدهد که اکسیژن را به سرتاسر بدن برسانند.اگر آهن کافی درمقایسه با آنچه که بدن به آن نیاز دارد نرسد یا برداشت نشود ، آهن ذخیره بدن شروع به تمام شدن میکند.همینکه آهن بدن تهی شد گلبولهای سرخ کمتری با مقدار هموگلوبین کمتری ساخته میشود که منجر به بروز آنمی در فرد میگردد. این مطلب ادامه دارد.....

درمان زردی - بخش ششم

۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۱ دي 6:6 | ghnazary

نظرات : 0

 درمان زردی - بخش ششم   درمان بستگی به علت زردی دارد - درنوزادان ، نوردرمانی ، تعویض خون در موارد شدید و بعضی داروها ممکن است بیلیروبین خون را کاهش دهد. - درسندروم های گیلبرت ، روتور و دوبین-جانسون معمولا درمانی نیاز نیست. - در سندروم کریگلر-ناجار ممکن است به بعضی انزیم درمانی پاسخ دهد و یا ممکن است پیوند کبد نیاز باشد و یا تعویض خون انجام شود. - زردی های ایجاد شده به وسیله انسداد مجاری صفراوی اغلب با جراحی و برطرف کردن انسداد حل میشوند. -زردی های ناشی از آسیبهای بلند مدت به کبد معمولا به درمان ها خوب پاسخ نمیدهند مگر به پیوند کبد.  

آزمایشهای تشخیص آنمی- بخش ششم

۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۱ دي 5:56 | ghnazary

نظرات : 0

 آزمایشهای تشخیص آنمی- بخش ششم     چندین تست آزمایشگاهی برای تشخیص آنمی وعلل آن ممکن است استفاده شود.که در ادامه فهرست شده اند. شمارش کامل خون (CBC) در هنگام آنمی بعضی از اجزای CBC ممکن است نتایج غیر طبیعی نشان بدهند شامل : - شمارش گلبولهای سرخ که معمولا پایین است. - مقدار هموگلوبین که پایین است. - مقدار هماتوکریت که پایین است. گسترش خون محیطی و آزمایش افتراق سلولهای خونی اگر نتایج CBC آنمی را تایید کند آنگاه با بررسی گسترش خون محیطی و افتراق سلولهای خونی آزمایش دنبال میشود که در این آزمایش سلولهای سفید خون شمارش میشوند.بررسی گسترش خون محیطی اطلاعات اضافی میدهد مانند شکل سلولهای سرخ و وجود سلولهای غیرطبیعی که به تشخیص و طبقه بندی آنمی کمک میکند. شمارش رتیکولوسیت این آزمایش اطلاعاتی راجع به شمارش سلولهای سرخ نابالغ خون را میدهد.هنگامی که فردی آنمی دارد نتایج این تست میتواند علت آنمی را مشخص کند و به طبقه بندی آن کمک کند.برای مثال یک فرد مبتلا به آنمی با یک شمارش پایین رتیکولوسیت بیانگر کاهش تولید سلولهای سرخ خون توسط مغز استخوان است. این مطلب ادامه دارد....