,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
6 نظرات  برای شفای "حمید حدادی"
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۲۲ دي  [13:55]  

بیایید همگی برای شفای "حمید حدادی" ده بار بخوانیم :


أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء

أمن يجيب المضطره اذا دعاه ويكشف السوء


 
 
آمين يا من اسمة دواء و ذكره شفاء

2 نظرات  کی باید از ما دفاع کنه؟
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۲۲ دي  [13:34]  

با اظهار تاسف از عدم اجراي قانون ارتقاي بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت تصريح كرد: مسوولان مربوطه نويد داده‌اند كه با برگزاري آزمون استخدام پرستاران در 6 اسفند به سمت اجرايي شدن اين قانون حركت مي‌كنيم.

نماينده مردم نوشهر و چالوس در خانه ملت با بيان اين‌كه قانون مذكور شامل كاركنان بخش‌هاي آزمايشگاهي نمي‌شود، اظهار كرد: بحث آزمايشگاه‌ با بالين فرق مي‌كند، چراكه پرستاران و بهياراني كه در بالين بيمار حضور دارند داراي شب‌كاري هستند كه اين شيفت شب باعث مي‌شود نظم و انضباط فيزيولوژيكي بدن آنها دچار مشكل شود.

وي ادامه داد: ضمن اين‌كه ارتباط مستقيم با بيماراني كه دچار درد و ناراحتي هستند استرس و فشارهاي بسياري به پرستاران و بهياران وارد مي‌كند، بنابراين قانون‌گذار قانون مذكور را تدوين و تصويب كرده است، اين قانون شامل مشاغلي كه كاركنان آن از بيمار دور هستند نمي‌شود، البته نه اين‌كه اهميت كار آنها كمتر است، اما چون با اين دو مشكل مواجه نيستند اين قانون براي آنها در نظر گرفته نشده است.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه درباره پيگيري‌هاي كميسيون متبوعش براي تسريع در اجراي قانون ارتقاي بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت گفت: با پيگيري‌هاي انجام شده قرار شد با پرداخت اضافه كار پرستاران زمينه‌هاي اجراي اين قانون فراهم شود، اما بخشي از اضافه كار پرداخت شده و بخشي پرداخت نشده، لذا اجراي قطعي اين قانون را منوط به استخدام پرستاران كرده‌اند كه با برگزاري آزمون استخدامي وزارت بهداشت در 6 اسفند محقق مي‌شود.

منبع ایسنا

 

صبحت های یک علوم ازمایشگاهی:

کاش یکی به این آقای نماینده میگفت پس علوم آزمایشگاهی ها تو بیمارستانها مگس میپروننکاش میتونست این نماینده یه شیفت شب میموند پیش بچه های علوم آزمایشگاهی تا ببینه اینا با مریض درگیرن یا پرستاریا؟جناب نماینده اگه اون پرستار تو یه شیفت شب کاریش مسئول چندتا مریض، آزمایشگاه جوابگوی کل بیمارستان اونم با دو نفر پرسنل (البته تو بیمارستان شهر ما که اینجوریه)///سیل نمونه ها که از بخش ها سرازیر میشه یه طرف کرس مچ ها یه طرف ...اینارو بجز بچه های علوم آز کسی درک نمیکنه چون تو موقعیتش قرار نگرفته.
بچه ها فکر کنید چنتا کرس مچ اورژانسی دارید با کلی نمونه اورژانسی ، آدم اون لحظه میتونه تمام احتیاط های لازم رو انجام بده که آلوده نشه؟؟؟
تابه حال به این فکر کردید چرا ما علوم آزمایشگاهیها همیشه مظلوم واقع میشیم چون همیشه رئیسامون پزشکهایی هستند که این مشکلاتو درک نکردن چون به عنوام یه آزمایشگاهی تو آزمایشگاه کار نکردن فقط به عنوان پزشک اومدن پس طبیعی کسی برامون دل نسوزونه..........
ما خودمون باید گلیممون رو از آب بکشیم بیرون
16 نظرات  به کما رفتن يکی از پرسنل آزمايشگاهي
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۰ دي  [14:41]  

 " دبير انجمن فن آوران علوم آزمايشگاهي با اعلام اين خبر که حميد حدادي يکي از پرسنل آزمايشگاهي که بر اثر بيماري ناشي از کار در

آزمايشگاه به کما رفته بود، هنوز به هوش نيامده است، وي را نمونه‌اي گويا از وضعيت خطرناک کار در آزمايشگاهي دانست و گفت: چه کسي مسوول مرگ حميد و حميدهاي ديگر خواهد بود؟ "

فرهود صفرنيا در گفت‌وگو با ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، اظهار كرد: يک بار ديگر آلودگي کار آزمايشگاه در حال گرفتن قرباني است و اين بار جواني 26 ساله در مبارزه با مرگ است. مرگي که غير منتظره بود اما اين تقدير حميد حدادي و ديگر پرسنل در معرض هميشگي خطر است.

وي افزود: حميد که هم اکنون در يكي از بيمارستان‌هاي تهران بستري است از خرداد ماه سال 89 تاکنون با بيماري سل استخواني دست و پنجه نرم مي‌کند و از سوم دي ماه جاري به حالت کما رفته و هنوز به هوش نيامده است. وي در بخش ايزوله- مراقبت‌هاي ويژه- بستري است و بنا به گفته پرستار از تاريخ انتقال تاکنون هنوز به هوش نيامده و کشت مايع مغزي نخاعي او هم وجود باسيل سل را تاييد کرده است.

صفرنيا تصريح کرد: اينها همه در حالي روي داده است که وي حدود دو سال در بخش خصوصي و در بخش ميکروب شناسي کار مي‌کرده و احتمال اينکه وي به دليل زيان آور و آلوده بودن محيط کار به اين بيماري مبتلا شده باشد قريب به يقين است.

وي با بيان اينکه حميد نمونه‌اي گويا از وضعيت خطرناک کار در آزمايشگاه است که ما چندين سال است بر آن تاکيد مي‌کنيم، گفت: علي رغم برخي قوانين موجود که با توسل به آنها، گنجاندن نام آزمايشگاه در مشاغل سخت و زيان آور بديهي به نظر مي رسد اما هنوز شاهد بي‌اعتنائي برخي مسئولان مربوطه هستيم. مسووليني که حتي در قوانين جديد از جمله قانون ارتقاي بهره وري کارکنان باليني نظام سلامت علي رغم دستور صريح رييس جمهور و نيز شخص وزير باز هم ما را نديدند.

صفرنيا تصريح کرد: هيچ نوع نظارتي بر بخش خصوصي که شايد نزديک به 75 درصد از آزمايشگاه‌ها را شامل مي شود، صورت نمي‌گيرد و هيچ سازمان و ارگاني هم بر سختي کار و نحوه پرداخت آن در انواع بخشهاي آزمايشگاه نه تنها نظارتي نمي‌کند بلکه وجود چنين حقي را از پرسنل سلب کرده و در اختيار کار فرما قرار داده است.

وي بر وظيفه انجمن به عنوان حامي تاکيد کرد و گفت: ما به عنوان تشکلي که حق پيگيري و مطالبه حقوق داده نشده را داريم کاسه صبرمان از بي‌توجهي لبريز شده است. ما خسته شديم از اينکه اينقدر بازرسي ضعيف و در حد صفر است. اينکه مي‌خواهيم ثابت کنيم کار ما مرگ آور و آلوده است زياده خواهي نيست. کافي است آقايان نگاهي به قوانين بيندازند تا اينقدر بر سر حقوق با ما چانه نزنند.

دبير انجمن فن آوران علوم آزمايشگاهي در پايان به گفته خود براي چندمين بار خواهان احياي پرداخت حق سختي کار در همه آزمايشگاهها اعم از خصوصي و دولتي و نيز نظارت از نوع واقعي آن شد.

منبع:ایسنا/http://tums.isna.ir/
2 نظرات  وجود توام Anti-HBs و HBsAg
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۹ دي  [15:13]  

وجود توام Anti-HBs  و HBsAg :

وجود توام شاخص های  HBsAg  و Anti-HBs در خون بیماران بسیار نادر است.ولی در تعدادی از بیماران با سندروم آرتریت-درماتیت چنین وضعیتی مشاهده می شود که احنمالا مرتبط با حضور کمپلکس ایمنی است.البته وجود Anti-HBs  در خون این بیماران مداوم نبوده و علت آن اتصال آنتی بادی به  HBsAg است.کلیه بیمارانی که برای هر دو شاخص تواما مثبت هستند الزاما سندروم آرتریت درماتیت نداشته و طبق آمارهای ارایه شده 10-20% بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن دارای HBsAg  مثبت و Anti-HBs  مثبت با تیتر پایین هستند.

تفسیر ازمایش های تشخیصی ویروس هپاتیت B شامل شاخص های آنتی ژنی ، آنتی بادی و بررسی ژنوم  در جدول زیر نشان داده شده است.آزمایش های مورد نیاز برای تشخیص عفونت شامل HBsAG ، HBcAb و HBsAb بوده و HBeAg و HBeAb برای بررسی عفونت زایی بیمار کاربرد دارد.سنجش ژنوم ویروس نیز برای تعیین زمان آغاز درمان و پیگیری آن دارای اهمیت است.

با وجود تنوع آزمایش های در دسترس الگوریتم تست های ایمونولوژیک ویروس هپاتیت B در شکل زیر بیان شده است.با استفاده از آن می توان با انتخاب صحیح آزمایش در مراحل مختلف تشخیص را تسریع کرد. 

دانلود کنید:

جدول

شکل
2 نظرات  تشخیص ازمایشگاهی هپاتیت B
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۱۵ دي  [22:26]  

تشخیص ازمایشگاهی هپاتیت B :

 

در طب امروز تشخیص و پیگیری عفونت ناشی از ویروس HBV به دلیل سنجش و شناسایی پروتئین های ویروس و آنتی بادی های ضد آن در سرم یا پلاسما امکان پذیر بوده و تست های سرولوژیک به روش آنزیم ایمنواسی کاربرد عمومی داشته جایگزین روش رادیوایمنواسی شده و به شکل تجاری عرضه می شود.کیت های مذکور نیز امکان شناسایی پروتئین های مختلف ویروس را فراهم آورده است.حساسیت و ویژگی های کیت های مذکور عالی بوده و امکان انجام آن به روش اتوماسیون فراهم است.

 

آنتی ژن سطحی هپاتیت (HBsAg)B : جزئی از کپسید ویروس است که مقدار بسیار زیاد آن توسط ویروس تولید می شود.چنان که  ممکن است در جریان گردش خون 105  ذره ویروس موجود باشد.در برخی از بیماران وزن HBaAg  موجود در خون بیش از آلبومین سرم است.

 

آنتی بادی بر علیه  (Anti-HBs)HBsAg : نشانه ایمنی بر علیه ویروس بوده و به جز موارد نادری که ذکر خواهد شد وجود توام HBsAg  و Anti-HBs در خون رخ نخواهد داد.سنجش کمی و کیفی آن توسط کیت های تجاری موجود مقدور است.

 

آنتی ژن مرکزی هپاتیت (HBcAg)B : یک آنتی ژن داخلی ویروس محسوب می شود که تنها در سلول کبدی قابل شناسایی است و در خون وجود ندارد .بنابراین روش سرولوژیکی برای سنجش آنتی ژن مذکور ساخته نشده است.

 

آنتی بادی بر علیه (Anti-HBc)HBcAg :وجود این آنتی بادی نشانه پاسخ ایمنی بدن علیه ویروس بوده و قبل از Anti-HBs ظاهر می شود.زمانی که به عنوان Anti-HBc گزارش می شود ، سنجش هر دو کلاس آنتی بادی IgM و  IgG انجام شده است.

 

IgM anti-HBc در عفونت های حاد بسیار بالا می رود و وجود Anti-HBc  به تنهایی نشانه ایمنی فرد علیه عفونت نیست.

 

آنتی ژن e هپاتیت (HBeAg) B : جزئی از HBcAg بوده و طی دوره حاد و فعال بیماری در خون قابل شناسایی است و در فاصله زمانی کوتاهی پس از  HBsAg  ظاهر می شود.وجود HBeAg در خون نشانه تکثیر ویروس بوده  و با عفونت زایی ارتباط مستقیم دارد.

 

آنتی بادی بر علیه (Anti-HBe) HBeAG : پاک شدن خون از HBeAg و بروز Anti-HBe  معمولا نشانه کاهش تکثیر ویروس یا توقف آن است.برای تشخیص بیماری انجام ازمایش های Anti-HBe  و HBeAg ضرورتی نداشته و تنها برای ارزیابی فعالیت بیماری کاربرد دارد.

 

در صورت ابتلا بیمار به هپاتیت B با موتاسیون در ناحیه پره کور وجود Anti-HBe  در خون نشانه کاهش یا توقف تکثیرویروس نمی باشد.

 

شناسایی و سنجش HBV DNA  در تشخیص مفید بوده و در بیماران HBsAg مثبت قابل سنجش است.سنجش کمی آن اطلاعات مفیدی از میزان تکثیر ویروس ارائه می کند.

 

مطالعات بر روی مبتلایان به عفونت با ویروس هپاتیت B  نماهای بالینی متعددی را ازعفونت با ویروس بیان میکند.اغلب موارد عفونت اولیه در بالغین ، خود محدود بودهو در طی 6 ماه همراه با مهار عفونت است.عفونت در 60-70%موارد فاقد علائم بالینی بوده و فقط از طریق آزمایش های سرولوژیک و سایر روش های آزمایشگاهی قابل تشخیص و شناسایی است.مواردی از بیماری نیز رفع نشده و عفونت برای سال ها می تواند پایدار باشد.در تمام این موارد ویروس در مرحله فعال بیماری در خون بوده و به وسیله آزمایش های تعیین آنتی ژن ویروس( به عنوان مثال HBsAg) قابل شناسایی است.در عفونت های پایدار ویروس کامل و ناکامل در خون وجود داشته و ممکن است بیمار فاقد ویروس بیماری زا باشد.

 

 

شاخص

 

 

علامت اختصاری

 

 

کاربرد تشخیصی

 

 

آنتی ژن سطحی هپاتیت B

 

HBsAg

 

عفونت فعال(حاد یا مزمن)

 

 

آنتی بادی بر علیه آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B

 

Anti-HBs

 

-عفونت گذشته

 

-ایمنی

 

-بعد از واکسیناسیون موفق

 

 

آنتی بادی بر علیه آنتی ژن مرکزی ویروس هپاتیت B

 

Anti-HBc

 

-عفونت زمان حاضر یا گذشته

 

-عدموجود آن پس از واکسیناسیون

 

(هنگامگزارش نتیجه آزمایش ، کلاس های آنتی بادی IgG و IgM را شامل می شود)

 

 

آنتی بادی کلاس IgM بر علیه آنتی ژن مرکزی ویروس هپاتیت B

 

IgM Anti-HBc

 

-عفونت اخیر

 

-گاهی به مقدار کم در ناقلین مزمن وجود دارد

 

 

آنتی ژن e ویروس هپاتیت B

 

HBeAg

 

-عفونت فعال

 

-حضور در برخی از بیماران HBsAg  مثبت

 

-بیان گر تکثیر بالای ویروس با احتمال بیشتر سرایت بیماری به دیگران و پیشرفت آن

 

 

آنتی بادی بر علیه آنتی ژن e ویروس هپاتیت B

 

Anti-HBe

 

-تکثیر کمتر ویروس*

 

-احتمال کمتر سرایت بیماری و پیشرفت آن


*در صورتی که ویروس هپاتیت B با موتاسیون در ناحیه پره کور نباشد بروز Anti-HBe نشانه تکثیر کمتر ویروس است.در صورت وجود موتاسیون در کدون 28، حضور Anti-HBe  دلیل تکثیر و یا سرایت و پیشرفت کمتر بیماری نخواهد بود.1 نظرات  علایم و تشخیص بیماری هپاتیت B
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۱۵ دي  [14:32]  

علایم و تشخیص بیماری هپاتیت B

علایم و تشخیص بیماری هپاتیت B

با توجه به این که در اغلب موارد این بیماری از مادران آلوده به نوزادان منتقل می‌شود، تا سال‌ها علامتی بروز نمی‌کند. در برخی موارد به دنبال هپاتیت حاد ویروسی، فرد به صورت یک فرد ناقل در می‌آید. در این افراد به دنبال علایم هپاتیت از جمله بی‌اشتهایی، ضعف، بی‌حالی، پررنگی ادرار و زردی؛ سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند آنتی ژن هپاتیت B را از بین ببرد و بعد از 6 ماه، با وجود بهبودی ظاهری فرد آلوده باقی می‌ماند. خوشبختانه تنها 10 درصد افراد مبتلا به هپاتیت حاد ویروسی دچار هپاتیت مزمن می‌شوند و ناقل هپاتیت باقی می‌مانند. ولی متأسفانه در صورت انتقال عفونت از مادر به نوزاد، در اغلب موارد حالت ناقل پابرجا خواهد ماند و نوزادان آلوده امروزه، خود آلوده کننده جامعه خواهند بود.

تشخیص بیماری هپاتیت B

براساس اکثر گزارش‌های علمی، بسیاری از کسانی که به ویروس هپاتیت‌ B آلوده می‌شوند، از بیماری خود آگاهی ندارند و سال‌ها پس از ابتلا، از وجود این بیماری مطلع می‌شوند. راه تشخیص این بیماری اندازه‌گیری آنتی ژن سطحی این ویروس یعنی HBS AG است. اگر در فردی آزمایش HBS AG مثبت شود، نشان می دهد که آلوده به ویروس هپاتیت B است یعنی در بدن وی ویروس هپاتیت B وجود دارد. آنچه این آزمایش را معنی‌دار می‌کند، حال عمومی بیمار، وضعیت کبد (اندازه آن و نتایج آزمایش‌های مخصوص کبد) و چند آزمایش دیگر در مورد فعالیت ویروس در بدن است. در بسیاری از موارد به دنبال کشف یک مورد HBS AG مثبت، سایر افراد خانواده آزمایش شده و موارد مثبت بدون علامت شناسایی می‌شوند.
بهتر است ناقلین هپاتیت به صورت دوره‌ای (3 تا 6 ماه) از نظر عملکرد کبد بررسی شوند تا در صورت تبدیل شدن به هپاتیت مزمن، تشخیص و درمان سریع‌تر صورت گیرد و از تخریب بیشتر کبد جلوگیری شود.

مهم‌ترین مسئله در ارتباط با ناقلین هپاتیت B

این بیماران هیچ گونه علامت، نشانه و ناراحتی ندارند، ولی در خونشان ویروس وجود دارد. مهم‌ترین مسئله در مورد این گروه از افراد، مراجعه به پزشک هر 6 ماه یک بار و بررسی آزمایشگاهی جهت تعیین وضعیت کبدی است. این امر جنبه حیاتی دارد و با انجام آن می‌توان به فعال شدن بیماری در مراحل اولیه پی برد.

عاقبت ناقلین هپاتیت B

در اکثر موارد، شواهدی دال بر تخریب و التهاب سلول‌های کبدی دیده نمی‌شود. در واقع یک سازش و همزیستی بین ویروس‌ها و سیستم دفاعی بدن به وجود می آید. این سازگاری ممکن است تا سالیان سال باقی بماند و بیمار مشکل کبدی پیدا نکند و ویروس همچنان در حالت نهفته تا آخر عمر باقی بماند. از هر 100 نفری که به این حالت مبتلا هستند، سالیانه 1 تا 2 نفر ویروس را از بدن خود پاک کرده و آزمایش HBS AG آنها منفی می‌شود. تعداد بسیار کمی از این افراد در عرض چند سال، دچار عود بیماری شده و به اصطلاح فعالیت ویروس در بدن آنها مجدداً از سر گرفته می‌شود. به همین دلیل است که به حاملین هپاتیت B توصیه می‌شود تا برای معاینه و انجام آزمایش‌های کبدی و بررسی وضعیت‌شان هر 6 ماه یک بار به پزشک معالج خود مراجعه کنند.

بهتر است ناقلین هپاتیت به صورت دوره‌ای (3 تا 6 ماه) از نظر عملکرد کبد بررسی شوند تا در صورت تبدیل شدن به هپاتیت مزمن، تشخیص و درمان سریع‌تر صورت گیرد و از تخریب بیشتر کبد جلوگیری شود.

آیا امکان ابتلای ناقلین هپاتیت B به سیروز وجود دارد؟

در تعداد کمی از این بیماران که اختلال در کار کبد به صورت پیشرونده است، این احتمال وجود دارد. خوشبختانه امروزه با عرضه داروهای جدید امکان جلوگیری و یا به تأخیر انداختن این روند وجود دارد.
تزریق واکسن ضد ویروس هپایتت B به صورت سه دوز با فواصل صفر، یک‌ماه و 6 ماه می‌تواند بیش از 95 درصد، مانع از ابتلا به این بیماری شود.

هپاتیت مزمن B

در تعدادی از افراد مبتلا به هپاتیت B ،ویروس به صورت فعال سبب التهاب کبد می‌شود. آنزیم‌های کبدی (ALT, AST) در خون این افراد افزایش می‌یابد. این افراد نیاز به تشخیص شدت التهاب در کبد و فعالیت ویروس در خون و احیاناً درمان دارند. برای تشخیص فعال بودن بیماری و پیگیری بیماران بعد از شروع درمان لازم است آزمایشات اندازه‌گیری سطح میزان ویروس در خون (اصطلاحا PCR شمارشی) انجام شود. انجام PCR معمولی و غیر شمارشی فایده‌ای ندارد.

امروزه داروهای ضد ویروسی متعددی برای درمان هپاتیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. داروی اینترفرون- آلفا دارای اثرات ضد ویروسی بوده و سبب تحریک سیستم دفاعی بدن می‌‌‌شود. تجویز این دارو طبق نظر پزشک صورت می‌گیرد.

یکی دیگر از داروهایی که در درمان هپاتیت مزمن استفاده می‌شود، قرص لامیوودین است. این دارو با مهار آنزیم مسئول تکثیر ویروس هپاتیت B ،سبب مهار تکثیر آن و کنترل بیماری هپاتیت مزمن B می‌شود.

آیا هپاتیت B قابل پیش‌گیری است؟!

تزریق واکسن ضد ویروس هپایتت B به صورت سه دوز با فواصل صفر، یک‌ماه و 6 ماه می‌تواند بیش از 95 درصد، مانع از ابتلا به این بیماری شود. شما هم می‌توانید با تلقیح واکسن، از ابتلای خود در برابر این عفونت محافظت کنید.
PCR شمارشی (VIRAL LOAD) در تعیین شدت بیماری و میزان پاسخ به درمان داروهای ضد ویروسی کمک فراوانی می‌کند.
1 نظرات  بیماری زردی
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۴ دي  [21:18]  

زردي عارضه اي است که در آن پوست و سفيدي چشم به علت بيلي روبين زياد خون زرد مي شوند . بيلي روبين در کبد ايجاد مي شود و محصول تجزيه هموگلوبين ( مولکول حامل اکــسيژن که در سلولهاي قرمز قرار دارد ) است . زردي دو علت اصلي دارد که عبارتند از : ايجاد بيش از حد بيلي روبين خون افزايش مي يابد . شايعترين علت ايجاد بيش از حد بيلي روبين تخريب غير طبيعي سلولهاي قرمز است که به کم خوني ناشي از هموليز ( تخريب سلولهاي خوني ) معروف است . علل شايع اختلال دفع بيلي روبين عبارتند از : بيماريهاي سلولي کبد مثل التهاب کبد ( هپاتيت ) و تشمع کبدي ( سيروز ) ، انسداد کيسه صفرا يا مجاري صفرا وي داخل کبدي منتهي به کيسه صفرا . اغلب علائم ديگري غير از تغيير رنگ پوست و چشم با زردي همراه نيست . اگر زردي شديد باشد ، مدفوع ممکن است کم رنگ و ادرار تيره شود ( به علت دفع صفرا از کليه ها ) ، و گاهي خارش عمومي بروز کند . درمان : زردي هميشه بايد توسط پزشک مورد بررسي قرار گيرد . او آزمايشهايي را براي کشف علت زمينه اي انجام خواهد داد .


یرقان خود یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از بیماری است و با علائمی چون زردی پوست و چشم و بی اشتهایی ظاهر می شود. اين عارضه ناشي از افزایش ماده‌ای زرد رنگ به اسم بيليروبين در خون است. اين ماده رنگي زماني تشكيل ميشود كه گلبولهاي قرمز خون بطور طبيعي شكسته و تجزيه ميشوند اما وقتي برخي از بيماريها ايجاد شوند اين ماده رنگي در خون جمع می شود و رنگ پوست را تغییر می دهد و از عامل های یرقان می توان به هپاتیت و کم خونی اشاره کرد .

اغلب اوقات این بیماری با علائمی چون تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه ای به دلیل ریزش بیش اندازه این ماده از خون به ادرار وبی رنگ شدن مدفوع به دلیل نبودن این ماده در روده ها نمایان می شود. این بیماری باید تحت نظر پزشک به طور جدی مداوا شود و دکتر بيماري اصلي را شناسائي كرده و به درمان آن خواهد پرداخت اگر هپاتيت باشد اقدامات جداسازي وي از ديگران بايد بعمل آيد هپاتیت به معنای التهاب و بیماری کبد است و انواع هپاتیت ویروسی عبارت است از: نوع
A و نوع Bکه معروف ترین هستند اما انواع دیگری چون F , E ,D ,Gنیز وجود دارد که چندان شایع نیست.


اما در نوع Aبیماری از راه مدفوغ آلوده ، به دهان وارد می شود و بسیار شایع است به طوری که اکثر کودکان زیر 5 سال به این بیماری مبتلا می شوند. و در نوع B بیماری از راه خون و ترشحات بدن منتقل می شود و احتمال مزمن شدن آن زیاد است .

و نوع دیگر این بیماری nonA.nonB که به هپاتیت C شناخته شده است و از راه انتقال خون منتقل می شود.

واز انواع دیگر این بیماری غیر از ویروسی می توان به هپاتیت خود ایمنی و هپاتیت دارویی اشاره کرد که در نوع اول سیستم ایمنی بدن خود باعث تخریب سلول ها و بافت کبد می شود و در نوع دوم در اثر سموم و داروها پدید می آید.

و در نهایت با دیدن چنین علائمی ضروری است که به دکتر مراجعه شود وتا زمان مراجعه در صورت بی اشتهایی برای از دست ندادن آب بدن توصیه می شود مایعات بیشتری مصرف شود
1 نظرات  کم خونی فانکونی ( Fanconi anemia )
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۲ دي  [21:11]  


● تعریف

کم خونی Fanconi بیماری است که همه افراد خانواده را مبتلا ساخته (ارثی) و اصولاٌ بر مغز استخوان تأثیر می گذارد. این بیماری منجر به تولید همه انواع سلولهای خونی می شود. کمخونی فانکونی  یک عارضه ارثی است که کمخونی آپلاستیک و تعداد موارد غیرطبیعی دیگر را سبب می‌شود.

کم خونی Fanconi با سندورم Fanconi که یک اختلال کلیوی نادر است تفاوت دارد.

● علائم

بیماران مبتلا به کم خونی Fanconi دارای تعداد سلول سفید ، سلول قرمز خون و پلاکت ( سلولهایی که به انعقاد خون کمک می کنند) کمتری نسبت به میزان طبیعی هستند.

سلولهای سفید ناکافی خون می توانند منجر به عفونت شوند. فقدان سلولهای قرمز خون ممکن است منجر به خستگی ( کم خونی) شود.

میزان پایین تر از حد طبیعی پلاکت ممکن است منجر به خونریزی شدید گردد.

اکثر افراد مبتلا به کم خونی Fanconi این نوع علائم را دارند :

- قلب ، شش ها و مجرای گوارشی غیر طبیعی

- مشکلات استخوان (بویژه مفاصل ران، ستون فقرات یا دنده ها) می توانند باعث انحنای ستون فقرات (اسکولیوز) شوند.

- تغییراتی در رنگ پوست ، مثل :

- وجود نواحی تیره بر روی پوست

- Vitiligo (بیماری پوستی با ایجاد لکه های روشن بر روی پوست)

- نا شنوایی در رابطه با غیر طبیعی شدن گوش

- مشکلات چشم یا پلک

- کلیه (هایی ) که بدرستی شکل نگرفته اند

- مشکلاتی همراه با بازوها و دست ها مثل :

- از دست دادن انگشت شست ، وجود انگشت شست اضافی یا بد شکل

- مشکلات دست ها و استخو ان در پایین بازو

- وجود استخوان کوچک یا از دست دادن استخوان در ساعد

- کوتاه قدی

- سر کوچک

- بیضه های کوچک و تغییرات تانسلی

▪ دیگر علائم احتمالی :

- ناکامی در پیشرفت

- ناتوانی در یادگیری

- وزن پایین تولد

- عقب ماندگی ذهنی

● عوامل و فاکتورهای خطر

کم خونی Fanconi با یک ژن غیر طبیعی در ارتباط است که مانع تثبیت DNA آسیب دیده توسط سلولها یا برداشت مواد آسیب دهنده سلولی بنام رادیکال های آزاد اکسیژن می شود.

برای به ارث بردن کم خونی Fanconi ، فرد می بایست یک کپی از ژن غیر طبیعی از هر والد گرفته باشد.

این وضعیت معمولاٌ در کودکان بین ۲ و ۱۵ سال تشخیص داده می شود.

● تست ها و تشخیص ها

تست های رایج برای کم خونی Fanconi عبارتند از :

- بافت برداری مغز استخوان

- شمارش خون کامل (CBC)

- تست های تکاملی

- اضافه کردن دارو به یک نمونه خون برای بررسی آسیب به کروموزوم ها

- بررسی های اشعه X و دیگر بررسی های تصویر برداری (CT اسکن، MRI)

- تست شنوایی

- نوع بندی بافت HLA ( برای تطبیق یافتن دهنده های مغز استخوان)

- سونوگرافی کلیه ها

زنان باردار ممکن است نمونه برداری chorionic villous یا آمنیوسنتز در کودک متولد نشده خود داشته باشند.

● درمان ها

بیماران مبتلا به تغییرات سلولی خونی خفیف تا شدید که نیازی به ترانسفوزیون ندارند ممکن است تنها به چکاپ های منظم ، بررسی شمارش خونی رایج و آزمایش سالانه مغز استخوان نیاز داشته باشند. مراقب بهداشت با دقت فرد را از نظر سرطان، معمولاٌ سرطان خون یا لنفوم بررسی خواهد کرد.

داروهایی مثل فاکتورهای رشد (مانند اریتروپویتین، G-CSF و GM-CSF) می توانند شمارش خون را برای مدت زمان کوتاه بهبود بخشند.

پیوند مغز استخوان می تواند مشکلات شمارش خون کم خونی Fanconi را معالجه نماید. ( بهترین دهنده ، برادر یا خواهری است که نوع بافت آنها با بیمار تطبیق یافته است).

بیمارانی که پیوند موفقیت آمیز مغز استخوان داشته اند بدلیل خطر بروز سرطانهای دیگر ، هنوز نیازمند چکاپ منظم هستند.

هورمون درمانی همراه با دوزهای پایین استروئیدها (مثل هیدروکورتیزون یا پردنیزون) برای افرادی تجویز می شود که دهنده مغز استخوان ندارند. بیشتر بیماران به هورمون درمانی پاسخ می دهند. اما زمانیکه داروها متوقف می شوند هر فردی دارای اختلال بسرعت بدتر می شود. در اکثر موارد، این داروها سرانجام کار را متوقف می سازند.

درمان های دیگر احتمالاٌ عبارتند از :

- آنتی بیوتیک ها ( احتمالاٌ بصورت رگی) برای درمان تعداد پایین سلولهای خون و عفونت ها

- تزریق خون برای درمان علائم مربوط به شمارش پایین خون

اکثر افراد مبتلا به این وضعیت بطور منظم به متخصص اختلالات خون (هماتولوژیست) ، پزشکی که بیماریهای مرتبط با غدد را درمان می کند(اندوکرینولوژیست ) و یک متخصص چشم (چشم پزشک) مراجعه می کنند. آنها ممکن است به پزشک استخوان (ارتوپد) ، متخصص زنان یا متخصص بیماریهای کلیوی (نفرولوژیست) نیز مراجعه کنند.

● مشکلات

FA یک بیماری غیر قابل پیش بینی است. میانگین طول عمر مورد انتظار برای یک فرد مبتلا ۲۲ سال است اما هر فردی می تواند طول عمری داشته باشد که کاملاٌ متفاوت از این میانگین است. کشف های تحقیقاتی به درمان های گسترش طول عمر و بهبود نتیجه پیوند مغز استخوان دست یافته اند. با اینحال، با طولانی تر شدن عمر بیماران، آنها بیشتر در معرض خطر پیشرفت انواع دیگر تومورها قرار می گیرند.

● پیشگیری

خانواده هایی با این وضعیت می توانند برای شناخت بهتر بیماری خود ، مشاوره ژنتیک داشته باشند.

واکسیناسیون می تواند مانع بروز مشکلات خاص از جمله عفونت های ذات الریه پنوموکوکسی، هپاتیت و آبله مرغان شود.

افراد مبتلا به کم خونی Fanconi باید از مواد سرطان زا ( کارسینوژن ها) اجتناب نموده و از لحاظ ابتلا به سرطان مورد معاینه قرار گیرند.
0 نظرات  كم خونی آپلاستیك، aplastic anemia
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۲ دي  [21:7]  

كم خونی آپلاستیك:

نوع نادری از كم خونی است و زمانی بروز می‌كند كه بدن به اندازه كافی گلبول قرمز تولید نمی‌كند. از آنجا كه این امر بر گلبول‌های سفید نیز تاثیر می‌گذارد، از این خطر بالای بروز عفونت‌ها و خونریزی‌های غیر قابل توقف می‌شود.

این حالت دلایل مختلفی دارد كه عبارتند از:

 الف - روش‌های درمانی سرطان‌ها (پرتودرمانی و شیمی درمانی)

ب- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی (مانند مواد مورد استفاده در برخی حشره‌كش‌ها، رنگ و پاك كننده‌ها و شوینده‌های خانگی)

پ ـ برخی داروها (مانند داروهای مخصوص درمان روماتیسم مفصلی)

ت- بیماری‌های خود ایمنی (مانند لوپوس)

پ - عفونت‌های ویروسی كه بر تراكم استخوانی تاثیر می‌گذارد.

نوع درمان بستگی به میزان حاد بودن كم خونی دارد. این بیماری را می‌توان با تعویض خون، مصرف دارو و یا پیوند مغز استخوان درمان كرد.

كم خونی برای پیشرفت در بدن به گذر زمان احتیاج دارد. در آغاز ممكن است هیچ علایمی بروز نكند و یا علایم بیماری بسیار خفیف باشد، اما با پیشرفت بیماری می‌توان شاهد علایمی چون خستگی، ضعف، عدم توانایی در كار و تحصیل، كاهش دمای بدن، پریدگی رنگ پوست، ضربان قلب سریع، كوتاهی تنفس‌ها، درد سینه، سرگیجه، تحریك پذیری، كرخی و سردی دست‌ها و پاها و سردرد بود.

تشخیص این بیماری با انجام یك آزمایش خون امكانپذیر است. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش و ابتلا به كم خونی انجام آزمایشات دیگری نیز برای تشخیص نوع آن ضروری است.

انتخاب نوع درمان كم خونی بستگی به علت بروز آن دارد. برای مثال، نحوه درمان كم خونی گلبول‌های داسی شكل با نحوه درمان كم خونی ناشی از رژیم غذایی فاقد آهن یا فولیك اسید متفاوت است. از این رو برای كشف بهترین روش معالجه باید به متخصص مربوطه مراجعه كرد.

به روش‌های گوناگون می‌توان مانع از بروز برخی انواع كم خونی شد كه مجموعه‌ای از آنها در زیر آمده است؛

1-  مصرف غذاهای حاوی آهن زیاد از جمله گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، میوه‌های خشك شده، عدس و لوبیا، سبزیجات سبز برگ پهن مانند اسفناج، كلم و یا غله‌های حاوی آهن غنی شده.

2-  مصرف مواد خوراكی كه جذب آهن را در بدن افزایش می‌دهد مانند آب پرتغال، توت فرنگی، كلم و یا سایر میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین C.

3- خودداری از نوشیدن قهوه و چای همراه با وعده‌های غذایی چرا كه این نوشیدنی‌ها جذب آهن در بدن را دشوار می‌كند.

4- كلسیم جذب آهن را مشكل می‌كند لذا برای به كار گرفتن بهترین روش برای مصرف كلسیم به میزان مناسب و كافی با پزشك متخصص باید مشورت كرد.

5- اطمینان از مصرف كافی فولیك اسید و ویتامین B-12 در رژیم غذایی

6-  مشاوره با پزشك برای خوردن قرص‌های مكمل آهن چرا كه مصرف این قرص بدون مشورت با فرد متخصص صحیح نیست. این قرص‌ها در دو نوع فروس و فریك ارایه می‌شوند.

 جذب فروس در بدن بهتر صورت می‌گیرد اما اثرات جانبی مانند تهوع، استفراغ و اسهال در پی دارد با این حال این اثرات جانبی را می‌توان با كمك برخی اقدامات كاهش داد، از آن جمله اینكه ابتدا با نیمی از دوز تجویز شده شروع كرد و به تدریج آن را به دوز كامل رساند.

قرص را در دوزهای تقسیم شده مصرف كرد. قرص را همراه با غذا مصرف كرد و اگر نوعی از قرص آهن مشكلاتی ایجاد می‌كند با متخصص مربوطه برای مصرف نوع دیگر مشورت كرد.

7- زنانی كه باردار نبوده اما در سن بارداری قرار دارند باید هر 5 تا 10 سال یكبار آزمایش كم خونی بدهند. این امر حتی در شرایط سلامت باید صورت گیرد. انجام این آزمایش‌ها باید از زمان نوجوانی آغاز شود.

8- همچنین زنانی كه باردار نیستند و در سن بارداری قرار دارند در صورت داشتن علایمی چون عادت ماهانه شدید و طولانی، مصرف آهن كم و یا تشخیص قبلی ابتلا به كم خونی باید هر سال آزمایش خون بدهند. 

 اكثر افراد از طریق یك رژیم غذایی سالم و منظم می‌توانند از غذاهای سرشار از آهن استفاده كنند اما برخی افراد نمی‌تواند آهن كافی بدست آورند كه مهمترین این افراد دختران نوجوان و زنان در سن بارداری هستند كه یا در هر عادت ماهانه خون زیادی را از دست می‌دهند یا بیش از یك بچه دارند و یا از IUD استفاده می‌كند.

كودكان نوپا و زنان باردار نیز در این گروه هستند. این افراد باید به طور دوره‌ای آزمایش كم خونی بدهند و در صورت فقر آهن حتما باید با مشورت پزشك از مكمل‌های آهن استفاده كند كه نحوه درمان مشكل آنها بر عهده پزشك است.
1 نظرات  نوتروفیل هیپرسگمانته
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۹ دي  [21:14]  

Hypersegmented neutrophil 

 

نوتروفیل های هیپرسگمانته دارای ۵ یا بیشتر از ۵ جسم هسته ای هستند. این نوتروفیل ها در اختلالات مربوط به بلوغ هسته مانند کم خونی مگالوبلاستیک دیده می شوند.
1 نظرات  پلاکت های غول آسا-Giant platelets
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۹ دي  [21:13]  

 

 

پلاکت های نرمال غالبا ۵/۱ تا ۳ میکرومتر قطر دارند. پلاکت های بزرگ نیز دارای قطری بین ۴ تا ۷ میکرومتر هستند. پلاکت های غول آسا بیشتر از ۷ میکرومتر و معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ میکرومتر قطر دارند. پلاکت های غول آسا در سندرم برنارد سولیئر، اختلالات میلوپرولیفراتیو ( لوسمی میلوئید مزمن)، پلی سایتمی ورا و ترومبوسایتمی اسنشیال دیده می شوند.نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
صفورا افضل نیا
safoora
آرشيو نوشته ها
1389/9   1389/6   1389/12  
1389/8   1389/5   1389/11  
1389/7   1389/4   1389/10  
پیوندها
اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی گیلان
علوم آزمایشگاهی در ایطاها
علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

پری سانتریک و پاراسانتریک, کروماتوگرافی, هموليز, وكلبسيلا, معرف تهیه شده از پودر اکسیداز, کشف ویروس اچ آی وی, سیلیوم, RH+, یاخته‌ای, واژینیت, ورزش, لوزالمعده, گرانول, مادرزادي, تست های آزمایشگاهی, میکروبی, دروکسوبین, neshtiman, محکم کردن استخوان‌ ها, كيتهاي, ویروس, هيپوكروم, سولفونیک, کورتیکواستروئید, هموگلوبین, ویروسها, پارامترها, علوم آزمايشگاهي و پزشكي, بدلیانس, اتیولوژیک, جهش ژنی, کلریدریک, تروپونین, خطاهای, نمک, پروتئوم کروموزوم Y , محيط كشت EMB Agar, ميكروب‌شناسي, هیپر, انجام آزمایش, هيئت علمي فاسكو, ويتامين, سرطان سینه مردانه, روده دوازدهه , LIPOPROTEIN, ویتامین, ژیاردیاز (Giardiasis ) , تشخیص اتوآنتی بادی های ضد Vimentin سیترولین, سولفانیلیک, مایلوئیدی, توبولهای, ترانسفورماسیون, مخفف Enzyme Linked Fluorescent Assay, تستهای آزمایشگاهی (Brucella), گلاسیال, دژنرسانس, محلولها, آرکوآت, ايمونوراديومتريك, كاناليكولهاي, IgE, تهوع و استفراغ, کنفرانس, G6PD-A, دکتر مارگارت چان, هماتولوژي, MPV, جستجوی آنتي ژن يا آنتي بادی, شیمی درمانی, محیط کشت,