,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  نکات کاربردی در تست های الایزا - قسمت هشتم- سمپلینگ - Sampling
  تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۸ تير  [0:12]  

نكاتي چند در ارتباط با سمپلينگ: 
1. همانطور كه ميدانيد براي سمپل كردن نمونه ها با استفاده از سمپلر به سه طريق مي توان سمپلينگ را با سمپلر انجام داد. سمپلرها دو گام جهت تخليه نمونه ها دارند كه گام اول را Step-1 و گام دوم را step-2 ميگويند. 
جهت تخليه نمونه ها ميتوان به سه روش step-1/step-1 يا step-1/step-2 يا step-2/step-1 (reverse) سمپلينگ را انجام داد.
2. روش معكوس step-2/step-1 معمولاً جهت تخليه رياجنتهايي كه بطور عمومي استفاده ميشوند و حجم آنها زياد است استفاده ميشود يكي ازمزيتهاي اين روش سمپلينگ اين است كه حباب در داخل سر سمپلر تشكيل نمي شود.
3. از روش سمپلينگ step-1/step-2 در مورد نمونه هايي كه ويسكوزيته بالايي دارند استفاده نكنيد چون ممكن است كاملاً تخليه صورت نگيرد. همچنين از اين روش در مورد نمونه هايي كه حجم نمونه مساوي و يا كمتر از ده ميكروليتر است استفاده ننماييد.
4. روش سمپلينگ step-1/step-1 پركاربردترين و بهترين نحوه سمپلينگ است كه هم سهولت و هم سرعت عمل سمپلينگ را مي توان با اين روش در اختيار داشت.
5. در مورد نمونه هاي با حجم مساوي يا كمتر از ده ميكروليتر و همچنين نمونه هايي كه ويسكوزيته بالايي دارند هم از روش سمپلينگ step-1/step-1 استفاده نماييد و هم نوك سمپلر را به جدار عمودي چاهك بچسبانيد و عمل تخليه را انجام دهيد تا تكرارپذيري نتايج تان بيشتر شود.
6. اگر ميخواهيد تكرار پذيري نتايجتان بيشتر شود حتماً شيوه سمپلينگ يكساني را بين استانداردها و كنترل ها و نمونه ها رعايت كنيد.
7. خيساندن سطح داخلي سرسمپلر با استفاده از نمونه اي كه بايد برداشته شود را prewetting مي گويند و ميبايست در مورد نمونه هايي با حجم مساوي بيست ميكروليتر و يا كمتر اين نكته را حتما در نظر داشته باشيد و رعايت كنيد تا هم صحت و هم دقت نتايج تان بيشتر شود.

 

ارائه شده توسط غلامعلی نظری-کارشناس ارشد بیوشیمی-GhNazari

واحد کنترل کیفی کالبایوتک - شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز
 




0 نظرات  دومین لیست رده بندی آزمایشگاه های شرکت کننده در طرح کنترل کیفی کیت ویتامین دی CALBIOTECH تیر ماه سال 97
  تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير  [6:5]  

لیست رده بندی آزمایشگاه های شرکت کننده در طرح کنترل کیفی ویتامین دی CALBIOTECH بر اساس گواهی نامه اخذ کرده تا تاریخ:  1397/04/27
 
1-  آزمایشگاه پاتوبيولوژي خيريه امام رضا - تهران 57 گواهی نامه
2-  آزمایشگاه پاتوبيولوژي صفا - تهران 57 گواهی نامه
3-  آزمايشگاه پاتوبيولوژي زند - تهران 49 گواهي نامه  
4-  آزمايشگاه پاستور زرين شهر - اصفهان 43 گواهي نامه
5-  آزمایشگاه مجيد - شيراز 37 گواهی نامه
6-  آزمایشگاه بيمارستان بوعلي سينا - ساري 26 گواهی نامه
7-  آزمایشگاه نیما - تهران 20 گواهی نامه
8-  آزمایشگاه ماهان - تهران 16 گواهی نامه
9-  آزمایشگاه بيمارستان امام رضا - بجنورد 14 گواهی نامه
10-آزمایشگاه سينا - بوشهر 11 گواهی نامه
11-آزمایشگاه دكتر فولادي - اصفهان 10 گواهی نامه
12-آزمايشگاه  باتوبيولوژي شهران - تهران 10 گواهی نامه
13-آزمایشگاه بيمارستان كسري - تهران گواهی نامه                                   
14-آزمایشگاه درمانگاه ابوالفضل - کرمان 8 گواهی نامه 
15-آزمایشگاه ثامن الحجج - كرمان 4 گواهی نامه
16-آزمایشگاه آناليز - تهران 4 گواهی نامه
17-آزمایشگاه دکتر اسدی - گچساران 3 گواهی نامه
18-آزمایشگاه فاطمه الزهرا - شيراز  3  گواهی نامه
19-آزمایشگاه دی - کرمان 2  گواهی نامه
20-آزمایشگاه شهرداری - تهران 2  گواهی نامه
21-آزمایشگاه آریا - تهران 2  گواهی نامه
22-آزمایشگاه دکتر سلیمانی - کرمان 2  گواهی نامه
23-آزمایشگاه سامان - تهران 1  گواهی نامه
24-آزمایشگاه بیمارستان زینبیه خورموج - شهرستان دشتی 1 گواهی نامه
25- *•* جدیدترین مشارکت کننده، كدام آزمايشگاه خواهد بود؟؟؟ !!! *•* 

 
" کیفیت را پایانی نیست. به جمع اولین گروه کنترل کیفی کیت ویتامین دی در ایران بپیوندید. "

                                                                                               
کانال کالبایوتک پایگاهی براي بالاتر بردن دانش و علم كنترل كيفي با مشارکت کارشناسان و متخصصین در آزمايشگاههاي سراسر ايران است. كارشناسان علوم آزمایشگاهی به کانال کالبایوتک خوش آمديد.             👇👇👇👇👇
@Calbiotech
https://t.me/Calbiotech

 




0 نظرات  عفونت دستگاه ادراری – بخش اول - اصول تشخیص عفونت در ارگان‌های مختلف بدن
  تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد  [12:16]  

 

عفونت دستگاه ادراری – بخش اول
 
آناتومی دستگاه ادراری:
دستگاه ادراری از کلیه‌ها، دو میزنای‌، مثانه و مجرای خروجی ادرار تشکیل یافته است (شکل 1-6).
عفونت‌های دستگاه ادراری بر اساس موقعیت آناتومیک عفونت به دو دستة فوقانی و تحتانی طبقه‌بندی می‌شوند: دستگاه ادراری تحتانی، مثانه و مجرا را دربرمی‌گیرد، و دستگاه ادراری فوقانی، شامل میزنای‌ و کلیه‌ها می‌باشد.
 
آناتومی مجرای خروجی مثانه در زنان از اهمیت ویژه‌ای در روند بیماری‌زایی عفونت ادراری برخوردار است. مجرای ادرار در زنان شباهت کمی با مجرای خروجی مثانه در مردان دارد، علاوه بر اینکه در نزدیکی ناحیة گرم و مرطوب اطراف مخرج که مملو از میکروارگانیسم‌ها می‌باشد، واقع شده است. در زنان به‌دلیل کوتاهی طول این مجرا، امکان دستیابی باکتری‌ها به مثانه ساده‌تر می‌باشد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: کتاب میکروب‌شناسی تشخیصی – اصول تشخیص عفونت در ارگان‌های مختلف بدن – براساس کتاب Bailey & Scott– ترجمه و تألیف: هما فروهش تهرانی، سامان سعادت، زهرا ریخته‌گران تهرانی

 




0 نظرات  اهمیت بالینی ویتامین دی در بدن و راه های تامین آن
  تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد  [8:53]  

اهمیت بالینی ویتامین D در بدن و راه های تامین آن:

ویتامین دی یکی از هورمونها در بدن انسان است که عمده نقش آن در متابولیسم استخوان است که این نقش را از طریق افزایش جذب کلسیم و فسفر از طریق روده ها و بازجذب آنها از کلیه ها ایفا میکند. ویتامین دی دارای دو ایزومر D2 (ارگوکلسیفرول ) و D3 ( کولکلسیفرول ) و یک اپیمر از D3 به نام C3 اپیمر است که برای اولین بار در کودکان زیر یک سال پیدا شد اما بعداً در سرم بزرگسالان نیز یافت گردید.

کمبود ویتامین دی در دوران کودکی سبب نرمی استخوان در کودکان میگردد که به آن بیماری راشیتیسم می گویند این افراد بدلیل نرمی استخوان هایشان دارای پاهایی پرانتزی شکل هستند، در افراد بزرگسال کمبود ویتامین دی سبب بیماری استئومالاسی میشود که با درد در نواحی استخوان ران و لگن مشخص میشود، در دوران کهنسالی کمبود ویتامین دی موجب بیماری پوکی استخوان میشود.
ویتامین دی را میتوان از طریق نور آفتاب، شیر، زرده تخم مرغ، ماهی تامین کرد. اگر ویتامین دی از طریق منابع طبیعی آن تامین نگردد فرد دچار کمبود ویتامین خواهد شد و در دراز مدت فرد به سمت گرفتار شدن به عوارض کمبود ویتامین دی خواهد شد که این امر آزمایش تعیین سطح سرمی ویتامین دی را در افراد جهت آگاهی یافتن از طبیعی بودن میزان آن در بدن را الزامی مینماید، جهت جبران کمبود ویتامین دی می توان با مصرف مکمل های ویتامین دی، کمبود را جبران کرد اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که تامین ویتامین دی از این طریق ممکن است فرد را دچار عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D نماید که میبایست حتماً از طریق انجام ازمایش تعیین سطح ویتامین دی توسط آزمایشگاه از طبیعی بودن سطح آن اطمینان حاصل کرد.
شیوع کمبود ویتامین دی بیشتر در زنان و کودکان گزارش شده است و در بعضی منابع اماری حدود 50 تا 80 درصد گزارش شده است.




0 نظرات  نکات کاربردی در تست های الایزا - قسمت هفتم- صحت Accuracy
  تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ ارديبهشت  [0:9]  

صحت (Accuracy):

صحت در تست هاي الايزا عبارت است ميزان منطبق بودن مقدار خوانده شده اناليت توسط متد الايزا با مقدار واقعي اناليت در نمونه مورد نظر.
ميزان عدم صحت مجاز كه معمولاً در تست هاي الايزا مورد پذيرش است بستگي دارد به غلظت اناليت، اما معمولا مثبت و منفي ده درصد اطراف مقدار صحيح است.
اساساً يك تست الايزا مي بايست مقادير نمونه هاي مورد آزمايش را صحيح بخواند و در واقع كيت الايزا به همين منظور طراحي شده است اما عواملي وجود دارد كه صحت خوانش مقادير توسط تست الايزا از آنها تاثير مي پذيرد.


عامل نمونه:

نوع نمونه و شرايط نمونه از عواملي است كه مي بايست جهت دريافت نتايج صحيح توسط يك تست الايزا به آن توجه وي‍ژه شود، به عنوان مثال در بعضي از كيتهاي الايزا نوع نمونه فقط سرم است اما كاربر ممكن است نادانسته از پلاسما بجاي سرم استفاده كند كه ممكن است نتايج صحيح بدست نيايد و يا در موارد نياز به رقيق سازي نمونه ها حتماً از رقيق كننده اي كه در بروشور كيت توصيه شده استفاده بايد شود در غير اينصورت نمونه رقيق شده نتايج صحيحي را ارايه نمي دهد.

شرايط نگه داري نمونه ها نيز داراي اهميت است، چنانچه آناليت به ذوب و فريز يا به نور و يا به حرارت حساس است حتما رعايت نكردن اين نكات بر صحت نتايج اثر منفي ميگذارد. عوامل مداخله گر موجود در نمونه نيز از مهمترين عوامل مربوط به نمونه هستند كه موجب دريافت نتايج غير صحيح مي شوند براي شناسايي وجود عامل مداخله گر مي توانيد با انجام تست بر روي رقت هايي از آن نمونه پي به وجود عامل مداخله گر ببريد، اگر تداخل وجود داشته باشد نتايج شما متناسب با رقتهاي شما نيست و ارتباط معنا داري را بدست نمي اوريد.

 

ارائه شده توسط غلامعلی نظری-کارشناس ارشد بیوشیمی- GhNazari

اين مطلب ادامه دارد ...




نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
مدير کنترل کیفي سايت
Phasco-qc
آرشيو نوشته ها
1397/4   1392/5   1390/4  
1397/3   1391/7   1390/3  
1397/2   1391/2   1390/2  
1396/6   1391/11   1389/9  
1396/12   1391/1   1389/5  
1396/11   1390/9   1389/4  
1394/9   1390/8   1389/2  
1394/6   1390/5   1389/12  
1393/10  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان, BPPV, ميكروبي, میکروارگانیسمها, عفونت‌های, کتواسیدوز دیابتی, کلسیفیه, مصرف کاهو, تومور مارکر, علوم آزمايشگاهيان ايران, کاتابولیسم, نوتروفیلها, nRBC, الكترونيك, نوتروفیل, پوكی, پزشکی, کاهش کراتینین , گشنيز, میکروارگانیسم, سیگنال, ماکروفاژ, ميكروسكوپ, تریکوفیتون, مستندات, Heat shock protein, رشته دکترای حرفه ای پزشکی, ویتامین‌ها, دوره تکامل ویروس , اوتیسم, كلسیم, ابن‌سینا, کافئین, گوشت‌ها, خونریزی‌دهنده, نانوذرات, قاعدگی(LMP), مایه, لیکوئید, جونیور, هوشمند بودن باکتری ها, سولفو, عكس سلول سرطانی, Vimentinیک, تشخیص بیماری های چشم, پمادهای کورتونی, مرکبات, میکروسکوپ, سلولهای بنیادی, بیماری‌های انگلی، قارچی و ویروسی, سيفليس, هیپر فسفریله, سرطان سینه در مردان , دستگاه ایمنی, میکروراگانیسم, آدنوم, فوشين, مينرال, بیماری شریان‌های کرونری, آمونیا, نوتروفيل, هماتولوژی, کوکوباسیل, مرکز, لکوسیت, کارسینومای, پوزیترون, لیکوپن‌ها, پیریمیدین, هاري,