,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
2 نظرات  تبديل «دي‌ان‌اي» به «هاردديسك زنده» براي ذخيره و حذف مكرر اطلاعات
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۸ خرداد  [11:1]  

دانشمندان دانشگاه «استنفورد» در يك شيوه علمي تخيلي، سلول‌هاي زنده را به دستگاههاي ذخيره داده تبديل كرده‌اند.

 

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،‌ اين شيوه به رمزگذاري، ذخيره‌سازي و پاكسازي مكرر داده‌هاي ديجيتالي درون دي‌ان‌اي سلولهاي زنده مي‌پردازد.

 

به گفته دانشمندان دپارتمان زيست‌فناوري دانشگاه استنفورد، اين شيوه پس از سه سال پژوهش و 750 تلاش آماده شده است. اين محققان به تجديد آنزيم‌هاي طبيعي سازگارشده از باكتريها براي چرخاندن توالي‌هاي خاصي از دي‌ان‌اي به سمت جلو و عقب پرداخته‌اند.

 

در اصطلاح عملي، اين محققان به ساخت معادل ژنتيكي يك رقم دودويي يا يك «بيت» در اصطلاح داده‌ها پرداخته‌اند.

 

اين بيتها شامل بخشهاي كوتاه از دي‌ان‌اي بوده كه تحت تاثير دو پروتئين مختلف براي اشاره به يكي از دو جهت درون كروموزوم‌هاي باكتري اي‌كولاي قابل توليد هستند.

 

اين داده‌ها سپس با طراحي خاص بخش‌ها كه در زير تابش نور فرابنفش بسته به منشا دي‌ان‌اي آنها به رنگهاي قرمز و سبز درخشيده، قابل بازخواني مي‌شوند. دانشمندان با استفاده از شيوه جديد خود مي‌توانند اين بخش را به جلو و عقب بچرخانند.

 

ذخيره قابل برنامه‌ريزي اطلاعات درون دي‌ان‌اي سلول‌هاي زنده مي‌تواند به ابزار مهم و قدرتمندي در مطالعات سرطان، پيري، رشد اورگانيسم و حتي محيط طبيعي تبديل شود.

 

براي مثال دانشمندان توانستند تعداد مراتب تقسيم سلولي را شمارش كرده و اين امر ممكن است در آينده به دانشمندان قابليت خاموش كردن سلولها را پيش از سرطاني شدن ارائه كند.

 

در جهان رايانه اين كار مي‌تواند به شكل‌گيري اساس آنچه به عنوان حافظه غيرفرار شناسايي شده و بدون مصرف نيرو به حفظ اطلاعات پرداخته، منجر شود. در حوزه زيست‌فناوري اين موضوع به يك شكل فني‌تر موسوم به معكوس دي‌ان‌اي با واسطه نوتركيب ژني شناخته شده است.

 

اين تيم تحقيقاتي، كه پژوهش آنها در مجله مجموعه مقالات آكادمي ملي علوم آمريكا منتشر شده، دستگاه خود را يك ماژول «داده نشاني‌پذير نوتركيب ژني(RAD)» خوانده‌اند.

 

اين مهندسان براي راه‌اندازي سيستم خود بايد به كنترل ديناميك دقيق دو پروتئين متضاد اینتگراز و اكسيژناز درون يك ميكروب‌خوار پرداختند. به گفته آنها، پژوهشهاي پيشين به نمايش چگونگي چرخش توالي ژنتيكي به شكل برگشت‌ناپذير در يك جهت با ابراز يك آنزيم پرداخته بودند اما اين پژوهش جديد توانست اين چرخش به جلو و عقب را به طور مكرر براي توليد يك ثبت داده دودويي قابل استفاده مجدد اجرا كند.

 

محققان با چرخش بخشي از دي‌ان‌اي در يك جهت ديگر توانستند قابليت برگشت‌پذير بودن را به اين ذخيره‌ساز ارائه كنند.

 


با اين دستگاه، در آينده مي‌توان از سرعت و ميزان محاسبات و همچنين مكان و زمان رخ دادن آنها و چگونگي تاثير گذاري اين محاسبات بر درك انسان و تعامل آن با زندگي آگاهي يافت.

 

اكنون دانشمندان قصد دارند اين تك بيت را به هشت بيت يا يك بايت ذخيره داده ژنتيكي قابل برنامه‌ريزي تبديل كنند.

 

منبع:ایسنا

 
0 نظرات  اعطای وام به تولیدکنندگان کیت و تجهیزات آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۸ خرداد  [10:57]  

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: به کمک انستیتو پاستور برای حمایت از محققان در جهت تولید کیت و تجهیزات آزمایشگاهی دو میلیارد تومان وام در نظر گرفته شده است.

 

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، دکتر سعید مهدوی در ادامه با رد ادعاهاي مطرح شده مبني بر تضعيف نقش نظارتي آزمايشگاه و واگذاري اختیارات آن در اين خصوص به مراكز ديگر گفت: در دوره ای که وزارتخانه بخش بازرگانی داشت برخی امور به آنها واگذار شده بود ولی الان اين قبيل امور از جمله نظارت در آزمایشگاه متمرکز شده است.

 

وی افزود: باید بیشتر از اینکه به فکر واردات باشیم به سمت تولید تجهیزات آزمایشگاهی و کیت ها در داخل باشیم.

 

مهدوي با اعلام اینکه از تمام محققان و تولیدکنندگان دعوت شده و اولویت ها نیز به آنها اعلام شده است، گفت: اولویت های ساخت صنعتی و نیمه صنعتی به همه اعلام شده و اگر فردی توانمندی داشت و نخواست شرکت هم ثبت کند، وام های خوبی در حد دو میلیارد تومان برای حمایت از آنان در اختیار داریم که در این زمینه هزینه خواهیم کرد.

 

وی اظهار داشت: از تمام تولیدات محققان در مرحله نیمه صنعتی به صورت تضمینی خرید می کنیم تا در سال تولید ملی از آنها حمایت شود. تغییر تعرفه های واردات و برخی کارهای دیگر برای ساماندهی امور نیز در حال انجام است. هدف ما فقط تامين بازار 70 میلیون نفري داخلی نیست و به دنبال صادرات هم هستیم.

 

منبع:ایسنا
1 نظرات  انتی بادی منوکلونال
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۶ خرداد  [16:43]  

آنتی بادی ها مهمترین قسمت ایمنی خونی در بدن هستند که توسط سلول های B تولید می شوند. آنتی بادی منوکلونال نوعی انتی بادی است که تنها بر علیه یک شاخص توانایی پاسخ را دارد در حالی که انتی بادی پلی کلونالدارای اختصاصیت برای اپیتوپ های مختلف یک ایمونوژن را دارد. این انتی بادی ها برای اولین بار توسط کوهلر و میلستین تولید شدند که به خاطر آن برنده جایزه نوبل سال ۱۹۸۴ پزشکی شدند.

امروزه در بیشتر کارها تحقیقاتی و یا روش های حساس مانند الایزا از آنتی بادی منوکلونال استفاده می شود چون انتی بادی های پلی کلونال دارای معایبی(انتقال عفونت، تغییرات بس تو بس و وجود انتی بادی ها بی فایده)هستند.

نحوه تولید آنتی بادی منوکلونال

همان طور که دوستان اطلاع دارند لنفوسیت ها انسانی عمر زیادی ندارند و اگر در معرض آنتی ژن، ساتوکاین ها و اثرات سلول های دیگر قرار نگیرند دچار مرگ می شوند بنابراین اولین قدم در تولید انتی بادی منوکلونال تهیه سلول های نامیرای تولید کننده انتی بادی اختصاصی است. برای تولید این سلول ها روش زیر پیشنهاد شده است:

  1. حیوان ازمایشگاهی (رت و یا مایس) را با تزریق آنتی ژن ایمن سازی کنیم
  2. سلول های تولید کننده انتی بادی مورد نظر را از طحال و یا غدد لنفاوی حیوان جدا کنیم.

با انجام روش فوق سلولی به دست می اید که خاصیت تولید انتی بادی اختصاصی بر علیه انتی ژن خاص را دارد ولی این در شرایط بدن است و چون سلول مورد نظر ما(همان لنفوسیت B) باید در شرایط ازمایشگاهیباشد بنابراین باید خاصیت نامیرایی هم داشته باشد برای این منظور از سلول های سرطانی استفاده می شود. سلول های تولید کننده انتی بادی را با سلول های فناناپذیر میلوما پیوند می دهند(روش های مختلفی برای پیوند این دو نوع سلول وجود دارد) سلول حاصل ار این پیوند را هیبرید می گوییم. این سلول هیبریدی دو ویژگی دارد. قسمتی که دارای سلول لنفوسیتی است انتی بادی منوکلونال تولید می کند و قسمت دیگر که دارای سلول سرطانی میلوما است به مجموعه هیبریدی خاصیت نامیرایی می دهد. در تهیه این سلول هیبرید باید دقت کنیم که علاوه بر سلول هیبرید مورد نظر سایر سلول ها(لنفوسیت با لنفوسیت- میلوما با میلوما- لنفوسیت تکی- میلومایی تکی) نیز تولید می شوند که باید از محیط ما حذف شوند. برای این کار از محیط HAT استفاده می کنیم. این محیط دارای هیپوگزانتین، آمینوپترین و تیمیدین است. امینوپترین سنتز اسید نوکلوئیک را از مسیر denevo مهار می کند. سلول های میلوما هم طوری انتخاب شده اند که آنزیم “هیپوگزانیتن گوانین فسفوریبوزیل ترانسفراز” را ندارند پس قادر به تولید اسید نوکلوئیک از مسیر salvage هم نیستند. سلول های میلومایی که هیبرید نشده اند به دو دلیل فوق از بین می روند. سلول های B هم به دلیل عمر محدود از بین می روند و تنها سلول هایی می ماند که هیبرید شده اند. علت زنده ماندن سلول هیبرید مورد نظر ما این است که لنفوسیت اسید نوکلوئیک سلول میلوما را می سازد و سلول میلوما خاصیت نامیرایی را به لنفوسیت می دهد. علاوه بر روش فوق سه روش زیر هم در تولید انتی بادی منوکلونال استفاده می شود:

  1. نمایش فاز
  2. نمایش ریبوزوم
  3. نمایش مخمر

از منوکلونال انتی بادی ها برای اهداف مختلفی استفاده می شود. مثلا: درمان بیماری های مختلف مانند روماتئید ارتریت، رد پیوند، بیماری های قلبی، لنفوم های غیر هوچکینی، استفاده از انتی بادی در اسکن و …

انواع انتی بادی های منوکلونال

  1. کایمریک. ۱۰۰% از موش تهیه می شود
  2. انسانی شده . نواحی متغیر از موش تهیه می شود
  3. انسانی. نواحی CDR از موش تهیه می شود.
1 نظرات  در آینده نزدیک می توان بافت های قرنیه، پوست، ایمپلنت های عصبی و غضروف را طی چند دقیقه برای بیماران تولید کرد
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۶ خرداد  [16:38]  

دانشمندان در تلاشند به زودی بافت های جدیدی مانند پوست، خون و حتی استخوان تولید کنند. این پیشرفتی است که می تواند برای افراد دچار آسیب های چشمی، شکستگی استخوان و یا اثر زخم بر روی پوست نوید بخش باشد.

 

گروهی از محققان به سرپرستی “رابرت بروان” از دانشگاه کالج لندن اکنون به شیوه پیشرفته و ساده ای دست یافته اند که پزشکان را قادر می سازد بافت های انسانی مانند قرنیه، پوست، ایمپلنت های عصبی و غضروف را طی چند دقیقه برای بیماران تهیه کنند.

 

در حقیقت آنها فرایندی را ارائه کرده اند که بافت انسانی را با گرفتن آب از کلاژن می سازد. کلاژن پروتئینی است که ۲۵ درصد وزن بدن را تشکیل می دهد.

 

این دانشمندان می گویند پوست، استخوان، غضروف و رباط همگی از لایه های کلاژن و یا بافت های پیوندی ساخته شده است.

 

با این حال با بالارفتن سن این اعضا نیز تحلیل می رود و یا در اثر آسیب های ورزشی و یا تصادف صدمه می بیند.

 

کلاژن یکی از پروتئینهای رشته‌ای است که در بافتهای همبند یافت می‌شود و دارای مقدار زیادی اسید آمینه‌های هیدروکسی پرولین و هیدروکسی لیزین و به مقدار بسیار کم اسیدهای آمینه سولفور‌دار است. در مهره داران عالی کلاژن تقریبا یک سوم پروتئین کل بدن را تشکیل می‌دهد. طرز قرار گرفتن رشته فیبرهای کلاژن بر حسب عملکرد آنها متفاوت است.

 

حداقل ۱۳ نوع کلاژن در انسان شناسایی شده‌اند که هر کدام در بافت خاصی وجود دارند. تنوع این کلاژنها به دلیل تفاوت در ماهیت پلی پپتیدهای تشکیل دهنده آنهاست. از کنار هم قرار گرفتن مارپیچهای کلاژن رشته‌های کلاژن بوجود می‌آیند. نحوه قرار گرفتن مارپیچها طوری است که انتهای مولکولهای مجاور روی هم قرار می‌گیرند. این نحوه قرار گیری باعث می‌شود که رشته‌های کلاژن قابلیت کشش زیادی داشته باشند. دستجات متراکم این رشته که در تاندون وجود دارند با قابلیت کشش خود می‌توانند نیروهای زیادی را تحمل کنند.