,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
دانشمند ایرانی دانشگاه استنفورد، معمای " کوری چهره " را حل کرد برگشت
تاریخ خبر : 
۱۳۹۱ دوشنبه ۸ آبان
 

 

با پرده برداشتن از راز ناتوانی افراد در تشخیص چهره

دانشمند ایرانی دانشگاه استنفورد، معمای «کوری چهره» را حل کرد

 

پژوهش جدید دانشمند ایرانی دانشگاه استنفورد، این معما که چرا برخی افراد، هیچ گاه یک چهره را فراموش نمی‌کنند، در حالی که سایرین حتی نمی‌توانند افرادی به تازگی ملاقات شده را به خاطر بیاورند، حل کرده است.

 

 

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر پرویزی، دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد برای اولین بار موفق به شناسایی دو خوشه نورون مغزی در ناحیه شکنج دوکی شده که یک نقش مرکزی را در شیوه مشاهده چهره انسانها در انسان ایفا می‌کنند.

 

 

آزمایشات بر روی یک بیمار دچار ادراک پریشی که در آن فرد قادر به تمایز چهره افراد نبوده، نشان داد که تحریک الکتریکی اعصاب به سرعت منجر به پیچ خوردن تصویر چهره انسان در نگاه فرد شده، در حالی که تصویر سایر اجسام به طور دست نخورده باقی می‌ماندند.

 

 

به گفته محققان، این یافته‌ها می‌تواند به درمانهای جدید برای این شرایط منجر شده و همچنین می‌تواند دلیل برخورداری برخی از انسانها از حافظه بهتر برای چهره‌ها را توضیح دهد.

 

 

تصور می‌شود که حدود دو درصد از انسان‌ها از نوعی «کوری چهره» رنج می‌برند.

 

 

در این پژوهش که بر روی یک مرد 47 ساله صورت گرفته بود از الکترودهای کاشته شده در اطراف شکنج دوکی مغز وی به عنوان بخشی از یک درمان جداگانه صرع استفاده شده بود.

 

 

طبق توصیفات وی، در زمان اعمال یک جریان الکتریکی در این بخش، تصویر افراد مشاهده شده، محو شده و پس از قطع آن، دوباره به حالت عادی برمی‌گشت.

 

 

ادراک پریشی می‌تواند از زمان تولد بر روی بیماران تاثیر گذاشته یا در اثر آسیب مغزی در سالهای بعدی پیشرفت کند. مبتلایان به این بیماری قادر به تشخیص چهره افراد از یکدیگر نبوده اما در مورد اجسام دیگر مشکلی ندارند.

 

 

به گفته دکتر پرویزی، این یافته ها نشان داده که دو خوشه با فاصله کمتر از دو سانتی‌متر از یکدیگر در پایه مغز در تشخیص چهره نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

 

 

پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که این خوشه‌ها در زمان مشاهده تصاویر انسانها از فعالیت بیشتری نسبت به مشاهده تصاویر دیگر برخوردار بودند اما پژوهش جدید دانشمند ایرانی که در مجله Neuroscience منتشر شده، برای اولین بار توانسته شواهد تجربی را برای این مدعا ارائه کند.


دانشگاه استنفورد  چهره  دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد  دکتر پرویزی  دانشمند ایرانی دانشگاه استنفورد  دو خوشه نورون مغزی  شکنج دوکی  آزمایشات  کوری چهره  درمان صرع  ادراک پریشی  تشخیص چهره  پایه مغز  مجله Neuroscience   


نظرات>
 
 
نام کاربری :
نام رمز :
 

دستگاه اتو آنالايزر الايزا و كمولومينسنس|ThunderBolt full automated ELISA & CLIA Proccessor System بازار بزگ خدمات و ملزومات آزمایشگاهی و پزشکی
هیئت علمی سایت فاسکو
   اعضاء هیئت علمی سایت
این صفحه را به دوستان خود معرفی کنید
ایمیل :

جستجوی دوستان و کاربران در فاسکو
نام
 
راهنمای رقابت برترین های فاسکو
جدول رده بندی برترین کاربران جدید
:: نحوه امتیاز گیری در رقابت علمی فاسکو
:: شرایط پذیرش مقالات  
محصولات فاسکو
:: كاتالوگ دستگاه اتوآنالایزر كمي لومينسنس و الایزا Thunderbolt
:: مشخصات  کیت های  BIOKIT
:: مشخصات  کیت های CALBIOTECH
:: مشخصات  کیت های VIRO-IMMUN
چاپ فرم های آزمایشگاهی فاسکو
:: فرم هدایت الکتریکی آب مقطر
:: فرم ثبت دمای انکوباتور
:: فرم ثبت دمای یخچال
برترين كاربران دهمین دوره رقابت فاسكو 
: rashidi[امتیاز 0]
: Nosrati1386[امتیاز 0]
: Abbas_Nakhjavani[امتیاز 0]
4 : chello[امتیاز 0]
5 : nasri[امتیاز 0]

لیست کامل برترین های فاسکو
  
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هماتولوژي, تومورهای مغزی زنان, پروتكل‌هاي, دانشجویان پزشکی, بيوتكنولوژي, نوزادان, گوشت‌ها, گوارش و كبد, فویل, بورکيت, هیبریدایسین, آمونيوم, بیومولکولهای, کارسینومای, میکروتوم, جوش سرسیاه, خاصیت ضد التهابی قوی کورتون‌ها, توربیدو, هماگلوتیناسیون, سیگموئید, تست PPD, انجمن پزشكی آمریكا , عوارض کمبود ویتامین D, اسيد سيتريک , تیروئیدیت, فسفوریبوزیل, آب لیموی کهنه, اتصال پلاسمید, hepatica, فقر آهن, واژن, کبد چرب غیر الکلی, بيوپسي‌هاي, سوخت و ساز بدن, لنفوسيت, سکته مغزی , سازمان پزشکی قانونی, بیماری کبد چرب, سلولهای قطره اشکی یا گلابی شکل, ویتامین, هموگلوبین, جفت, هرپس ویروس شماره 8, عفونت گروهي, ایزوآنزیم, آبريزش, سياه زخم, بالایی, لیپواستات, نابينايي, تحقیق, هپاتیتها, ‏RNA‏, نوکلئوتید, تریوز, هلیکوباکتر, ورزش, سنجش الکتولیتها, عضلاني, نوتروپنی, پاسخگویی, لكوسيت, کیت 25 - هیدروکسی ویتامین D, بیماران ایمونوسوپرس, دانشگاه علوم پزشکی تهران, greiner, رنگ امیزی ذیل نلسون, هضم, استافیلوکوک, هيستوپلاسما,