آیا BMI ( شاخص جرم بدن ) می تواندغلظت PSA را از طریق تغییرات حجم پلاسما تحت تأثیر قرار دهد ؟
 

- +
عنوان
ایمیل  
 

مدیر سایت ارسال کننده
دکتر رابرت ال کراب نویسنده / نويسندگان
سپیده ظهیری مترجم
PSA - BMI - پروستات – سرطان پروستات کلید واژه
بر طبق گزارشات اخیر حدس زده می شود مردانی که دارای BMI بالا می باشند غلظتPSA درآنها پائین تر می باشد که این مطلب در نتیجه رقیق کردن مقداری PSA با حجم زیاد پلاسما بدست آمد . این مطالعات در مجلهJAMA در 10 نوامبر2007 منتشر شد که حاکی از تحقیقاتی بود که دکتر کراپ و همکارانش بر روی یک گروه از مردانی که ازنظر سرطان پروستات شناخته شده بودند وهمچنین بر روی یک گروه از مردانی که فاقد سرطان پروستات بودند انجام شده بود . چکیده
استخراج شده از سایت اینترنتی www.medicalarticle.com - ارسالی از طرف کاربر سپیده منابع
. .
  

آیا BMI میتواند غلظتPSA را ازطریق تغییرات حجم پلاسما تحت تاثیر قراردهد ؟

مقدمه :
دکتر کراپ و همکارانش توانستند تحقیقاتی را برروی گروهی از مردان که دارای نشانه های سرطان پروستات بودند و همچنین بر روی مردانی که فاقد سرطان پروستات بودند انجام دهند و نتایجی در زمینه ارتباطBMI باPSA از طریق تغییرات حجم پلاسما بدست بیاورند .

روش ها و یافته ها :
تحققات بر روی 28000 نفر از مردانی که در رنج سنی 55 تا 74 سال بودند و همچنین مراحل سرطان پروستات آنها آنالیز شده بود انجام گرفت . میزانPSA در آنها 1.48 نانوگرم بر میلی لیتربود و این درحالی است که میزان BMI در آنها 27 کیلوگرم بر متر مربع بود .

ومیزان BMI بالا با حجم پلاسمای بالا مربوط می شد . که به طور جزئی میزانPSA را تغییر می داد . به عبارت دیگر کاهش غلظتPSA با افزایشBMI رابطه داشت که این ارتباط زمانی مشخص شد که محققان حجم پلاسما را هم کنترل کردند .که این اطلاعات ثابت می کند که میزانPSA باحجم پلاسما کنترل می گردد .

BMI= اندازه گیری جرم بدن می باشد که بر پایه قد و وزن شخص می باشد .

حجم پلاسما عبارت است از اندازه گیری حجم پلاسما در خون که پلاسما مایعی است پروتئینی مشتق از خون که شامل ارگانهای مختلفی میباشد ودر جریان خون حرکت دارد. اندازه گیری آن از طریق تکنیکهای مقیاس رقیق سازی (Indicator dilution Techniques ) انجام می شود .

نتیجه گیری :
این اطلاعات ثابت می کند که غلظت هایPSA در سرطان پروستات مردان رابطه عکس باBMI داردعلاوه بر آن با افزایش حجم پلاسما که مساوی است با افزایش BMI رابطه عکس دارد .
نام کاربری :
نام رمز :
 

میکروبیولوژی (میکروب شناسی)

ایمونولوژی (ایمنی شناسی)

کنترل کیفی

هماتولوژی (خون شناسی)

بیوشیمی

بانک خون

پاتولوژی (آسیب شناسی)

مایعات بدن

ژنتیک

بیوتکنولوژی (زیست فن آوری)

نانوتکنولوژی

سم شناسی

تومور مارکر

آندرولوژی

بیولوژی سلولی و مولکولی

کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

میلویید, سلنیوم, دستگاه اتو آنالایزر الایزا و کمولومینسانس, نمونه‌هاي, محیط CIN Agar, هاپلوتیپ متیلاسیون CpG, استرپتولیزین, کلسترول خون بالا, گلوبين, دومین کنگره سالیانه اخلاق پرستاری, شرکت سامان تجهیز, FASTING BLOOD SUGAR, HEMOGLOBIN, پوکی, هیپرکلسمی, دلایل سرطان سینه در مردان , وندربیلت, استفراغهای طولانی, نئوپلاستيك, آنتی هیومن استفاده شده در آزمون کومبس, فاسیولازیس, گلوكورونيد, هليسلا, دانشكده جديد داروسازي دانشگاه علوم پزشكي همدان, لابراتوار, جامعه آزمایشگاهیان, پرازيكوانتل, اریترومایسیتها, تخم انگل در مدفوع, Racks, مرفولوژي, بزرگترین ویروس, گرانولهای, میلوما, دیسک های انتی بیوگرام , ورم غدد لنفاوی, سرئوس, سیستم ایمنی, هیومن, تالاسمی مینور, سلول های سینوس سیاهرگی, سیستم اویدین, آرتي-پي‌سي, ترنس, آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر, سرطان سینه, انگل شیستوزوما(schistosoma), سودوموناس, فولیک, هليكو, آزمایش CBC, هرپس, گوجه‌فرنگی, Neutrophilic, کالیبره, نشانگرهاي, فاکتورهای, ويديو و كليپ آزمايشگاهي, کلنی‌ها, هورمونهای, disinfectant, هموژنوس, متاستاتیک, استخوان های لگن, ماموگرافی, دستورالعمل, T4, شکل گیری رولو, تست تحمل گلوکز, زخم سيفليس ,